Женска одбојкарска репрезентација на Монако

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Составот на Монако
Знамето на Монако
Конфедерација CEV
Национална федерација Одбојкарската федерација на Монако
Прв официјален натпревар Монако - Кипар 2: 3 ( Малта , 25.05.1993, Европски игри на мали држави )
Официјален сајт

Женската одбојкарска репрезентација на Монако ( француски: Équipe de Monaco de volley-ball féminin ) го претставува Монако на меѓународните одбојкарски натпревари . Организацијата за управување делува како Одбојкарска федерација на Монако ( fr. Fédération Monégasque de Volley-Ball).

Историја

Одбојкарската федерација на Монако е основана во 1987 година . Од 1988 година - член на FIVB и CEB .

Во мај 1993 година, женската одбојкарска репрезентација на Монако го направи своето меѓународно деби со учество на Европските игри на мали држави одржани во Малта . Во групната фаза на турнирот, одбојкарите на Монегаски извојуваа една победа (над репрезентацијата на Малта ) и претрпеа два порази од селекциите на Кипар и Исланд , со што отпаднаа од борбата за медалите на Игрите. Репрезентацијата на Монако во иднина веќе 23 години не учествува на официјални меѓународни натпревари.

Монако е една од трите земји-членки на Европската одбојкарска конфедерација , каде што не се одржува националниот шампионат (освен Андора и Лихтенштајн ), а најсилниот тим на земјата („Монако“) игра на Француското првенство (во 2015 г. -Сезона 2016 во третата најважна дивизија - национална дивизија 2).

Резултати од изведбите

Европски игри на мали држави

Белешки (уреди)

Врски