Женска одбојкарска репрезентација на Холандија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Составот на Холандија
Знамето на Холандија
Конфедерација CEV
Национална федерација НеВоБо
Прекар Орање (портокалова)
Прв официјален натпревар Холандија 0-3 Чехословачка ( Прага ( Чехословачка ), 09/12/1949, Европско првенство )
Место на ранг-листата на ФИВБ 6-ти [1]
Место во рејтингот на CEV 3-ти [2]
Тренер САД Џејми Морисон
Официјален сајт
Спортски награди
Гран при
Злато 2007 година
Бронза 2016 година
Европско првенство
Бронза Холандија 1985 година
Сребрена Италија 1991 година
Злато Холандија 1995 година
Сребрена Полска 2009 година
Сребрена Холандија / Белгија 2015 година
Сребрена Азербејџан / Грузија 2017 година

Женска одбојкарска репрезентација на Холандија ( холандски. Nederlandse dames volleybalteam ) - ја претставува Холандија на меѓународните одбојкарски натпревари . Водечко тело е Холандската одбојкарска асоцијација (Nederlandse Volleybal Bond - NeVoBo) .

Историја

Одбојката во Холандија се појавила во 1925 година на иницијатива на С.Буеј. Во 1947 година беше формиран Одбојкарскиот сојуз на Холандија, во истата година стана еден од коосновачите на Меѓународната одбојкарска федерација (ФИВБ) .

Дебито на женската репрезентација на Холандија се случи на првото Европско првенство , одржано во 1949 година во главниот град на Чехословачка, Прага . На него холандските одбојкари настапија неуспешно, губејќи на „суво“ од сите ривали и го заземаа последното место. Првиот официјален натпревар на репрезентацијата на Холандија беше датиран на 12 септември, а во него таа загуби со 0:3 од домаќините на првенството - чехословачка екипа .

Во текот на следните 35 години, женската репрезентација на Холандија беше речиси редовно меѓу учесниците на Светските и Европските првенства , заземајќи места на крајот или надвор од првите десет. Не можејќи да се натпреваруваат со репрезентациите на социјалистичките земји, каде одбојката беше традиционално добро развиена, меѓу репрезентациите на Западна Европа, одбојкарите од Холандија во текот на 50-80-тите години на минатиот век секогаш заземаа водечка позиција.

Во 1985 година, Холандија за првпат беше домаќин на Европското првенство и, на изненадување на многумина, женската репрезентација на домаќините на првенството за прв пат стана награден, откако освои бронзени медали, губејќи само од двајцата најсилни тимовите на „Стариот свет“ од 1980-тите - СССР и ГДР , а во натпреварот од последното коло со советските одбојкари, Холанѓаните ги освоија првите два сета, но на крајот сепак загубија со 2:3. Највредна одбојкарка на првенството е Холанѓанката Ингрид Пирсма. Првите успеси на репрезентацијата на Холандија се поврзуваат со селекторот Питер Марфи, кој ја водеше репрезентацијата до 1992 година.

Холандија по 6 години успеа да се искачи на европскиот подиум на Евро-91 по втор пат. Откако го освоија првото место во својата прелиминарна група, а потоа во полуфиналето, Холанѓанките ги надиграа домаќините на првенството - италијанската репрезентација со резултат 3: 1. Во финалето, борбата не функционираше - репрезентацијата на СССР ја победи селекцијата на Холандија со 3: 0 со вкупен резултат 45: 9 во игрите. Холандската одбојкарка Хенриет Версинг беше прогласена за најдобар напаѓач на првенството.

Репрезентацијата на Холандија со олимписко деби се пласираше во финалето на европскиот континентален шампионат. На Олимпијадата 1992 година во Барселона, Шпанија , холандскиот тим загуби од Бразил и Куба во својата група од прелиминарната фаза, но ја победи кинеската репрезентација , стигнувајќи до четвртфиналето, каде што загуби од тимот на САД со 1:3. Резултатот на турнирот за репрезентацијата на Холандија беше 6-то место.

Во 1995 година, Холандија по втор пат беше домаќин на Европското првенство за жени , а репрезентацијата на земјата домаќин ја чекаше извонреден успех. Стигнувајќи до полуфиналето од второто место во својата група, Холанѓанките со резултат 3:1 сензационално го надиграа неприкосновениот фаворит на шампионатот - руската репрезентација , а во финалето Хрватите беа уште посигурно поразени со 3:0. Одбојкарите на Холандија станаа сопственици на 4 од 7 поединечни награди одеднаш. За најкорисен играч на првенството е прогласен Ел Леферинк, најдобар блокер - Јерин Флорке, најдобар на прием - Синта Бурма, најдобар во одбраната - Маржолеин де Јонг. Тренерот Берт Гудкоп го предводеше тимот до успехот.

Триумфалното продолжение на репрезентацијата на Холандија не и успеа. И ако на Олимпијадата-96 тимот настапи релативно успешно, заземајќи го 5-то место, тогаш на следното Европско првенство , што се одржа во 1997 година во Чешка , холандските одбојкари не успеаја, не можејќи ни да излезат од прелиминарната група. После тоа, Пјер Матје го презеде кормилото на националниот тим, под кој во 1998 година Холанѓаните покажаа најдобар резултат за себе на светските првенства - 7. место.

Од 2001 до 2004 година селектор на холандската репрезентација беше италијанскиот стручњак Анџело Фригони, кој претходно три години беше на чело на италијанската женска репрезентација . Најдоброто што холандската репрезентација можеше да го постигне со него е 4. место на Гран при 2003 и Европско првенство . Откако Холандија не успеа да се пласира на Олимпијадата во 2004 година, Италијанецот поднесе оставка.

Во 2004 година , познатиот холандски одбојкар и тренер, олимпискиот шампион Авитал Селингер, беше назначен за нов тренер на националниот тим, во истата година шпанскиот клуб Тенерифе доведе до победа во женската Лига на шампиони . Заедно со националниот тим, Селингер го предводеше холандскиот тим Мартинус ( Амстелвен ), кој стана основен клуб на националниот тим и во кој беа собрани речиси сите најсилни холандски одбојкари.

2007 година за репрезентацијата на Холандија беше обележана со првата победа на турнир од светска класа. Во последната фаза од Гран-при што се одржа во Кина , холандските одбојкари извојуваа 5 победи во 5 натпревари и за многумина неочекувано станаа сопственици на главната награда на турнирот. Репрезентациите на Кина 3: 2, Италија 3: 1, Бразил 3: 2, Полска 3: 0 и, конечно, Русија 3: 2 беа последователно поразени. Во сите натпревари од последното коло, стартната седморка на холандскиот тим изгледаше непроменето: сетерката Ким Стален, централните блокери Ингрид Висер и Каролин Венсинк, напаѓачите Манон Флир, Деби Стам и Чејн Стален, либерото Јанеке ван Тиенен. Манон Флир беше прогласен за најдобар играч на турнирот.

Но, на Европското првенство истата година, репрезентацијата на Холандија не можеше да го надгради претходниот успех на Гран при, само ги делеше 5-6 места со германскиот тим .

Европското првенство во 2009 година за холандските одбојкари се одвиваше многу добро. Тие се пласираа во финалето без пораз, наизменично победувајќи ги репрезентациите на Хрватска , Шпанија , Полска , Бугарија , Белгија и Русија во две рунди по групи, а во полуфиналето ги исфрлија од борбата домаќините на првенството, Полјаците. златото. Во решавачкиот меч борбата не вроди со плод. Репрезентацијата на Италија , која исто така не погреши на патот до финалето, не им даде ниту една шанса на Холанѓаните за највисоко достоинствени медали, совладувајќи ги самоуверено со резултат 3:0 (25:16, 25:19, 25:20). Репрезентацијата на Холандија по втор пат во својата историја освои сребрени медали на Европските првенства.

Следните две сезони беа неуспешни за Холанѓаните. Во 2010 година, тие не успеаја да се пласираат во последниот круг на Гран при , не се квалификуваа за неговото следно извлекување и станаа само 11-ти на Светското првенство . Откако ја напушти борбата за наградите на Евро-2011 , веќе во четвртфиналната фаза, Авитал Селингер беше разрешен од функцијата тренер на националниот тим [3] .

Репрезентација на Холандија. Европско првенство 2013 година.

Во улога на и. О. Селекторот на репрезентацијата за европските олимписки квалификации , кои се одржаа во мај 2012 година во Турција , играта на холандските одбојкари ја водеше Берт Гудкоп, кој ја предводеше женската репрезентација на Холандија до златото на Европското првенство. . Откако победија над Србија и загубија од Полска и Русија , Холанѓанките отпаднаа од борбата за билет за Олимписките игри во Лондон .

Во сезоната 2013 , под водство на тренерот Гвидо Вермеулен, репрезентацијата на Холандија влезе значително ажурирана. Од лидерите во изминатите години, во тимот останаа само Манон Флир и Ким Сталенс, кои, сепак, не учествуваа на ниту еден официјален турнир во годината. Резултатите на националниот тим, кој го зазема 7-то место на европската ранг-листа, беа многу скромни во сезоната - 12-то место на Гран при и нивна елиминација од борбата за медали на Европското првенство во првата рунда од плеј-офот.

Во 2015 година на чело на холандската репрезентација беше поранешниот селектор на германската репрезентација Италијанецот Џовани Гуидети. Под негово водство, холандските одбојкари самоуверено го освоија натпреварувањето во втората дивизија на Гран при , обезбедувајќи влез во групата на најсилните на овој престижен светски турнир. Тогаш на домашното Европско првенство, репрезентацијата на Холандија исто толку сигурно (по 4-ти пат во својата историја) стигна до финалето, но во решавачкиот меч не можеше да им се спротивстави на актуелниот шампион на континентот на руските одбојкари. Холандскиот тим го одигра речиси целото првенство со непроменета стартна шесторка, во која беа изедначените на Дијкема, напаѓачот во дијагонала Слутијес, победниците на Бојс и Балкештајн-Гротуис, централните блокери Де Кројиф и Стенберген. Според резултатите од првенството, Бојс и Слутјес се најдоа во симболичниот тим на турнирот.

Репрезентацијата на Холандија во 2016 година по 20 години пауза обезбеди учество на одбојкарскиот турнир на Олимпијадата. На олимпискиот турнир, холандските одбојкари стигнаа до полуфиналето, каде во жестока борба загубија од селекцијата на Кина , а потоа во мечот за бронзениот медал од селекцијата на САД . Непосредно пред ова, репрезентацијата на Холандија стана трета на Гран при , откако им ја одзеде победата во мечот за бронзени медали од руските одбојкари , губејќи по два сета со 0:2.

На крајот на декември 2016 година, Џовани Гуидети поднесе оставка од функцијата селектор на репрезентацијата на Холандија, мотивирајќи го тоа со желба да посвети повеќе време на своето семејство (тој постојано престојува во турски Истанбул и тренира локалната Вакифбанк ) [4] . На почетокот на јануари 2017 година, Гуидети беше назначен за главен тренер на турската женска одбојкарска репрезентација [5] . Во февруари 2017 година, американскиот специјалист Џејми Морисон, кој претходно беше дел од стручниот штаб на женската репрезентација на САД , стана нов селектор на репрезентацијата на Холандија [6] . Под негово водство, холандските одбојкари како и пред две години стигнаа до финалето на Европското првенство , но повторно загубија во решавачкиот меч - овојпат од репрезентацијата на Србија .

На Светското првенство во 2018 година, репрезентацијата на Холандија повторно, како и две години претходно на Олимпијадата, стигна до полуфиналето на најголемиот меѓународен турнир, но повторно остана без медали, губејќи прво од српската селекција , а во мечот за третото место до кинеските одбојкари .

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

 • 1992 : Синта Бурма, Ерна Бринкман, Хелен Крилард, Марјолеин де Јонг, Кирстен Глејс, Афке Хамент, Вера Кунен, Ирена Маховчак, Линда Монс, Хенриет Версинг, Сандра Вигерс. Тренер - Питер Марфи.
 • 1996 : Јерин Флорке, Саскија ван Хинтум, Ерна Бринкман, Синта Бурма, Ирена Маховчак, Мариолен де Јонг, Хенриет Версинг, Марит Ленстра, Ел Леферинк, Клаудија ван Тиел, Рите Фледерус, Ингрид Висер. Тренер - Берт Гудкоп.
 • 2016 : Фемке Столтенберг, Ивон Белиен, Селест Плак, Робин де Круз, Марет Балкештајн-Гротхус, Квинта Стенберген, Џудит Петерсен, Мирте Шот, Лонеке Слутјес, Ен Бојес, Лаура Дикема, Деби Стам-Пилон. Тренер - Џовани Гуидети.

Светски првенства

 • 1962 : Тилли Бур, Рит ван ден Хёве, Хетти Кок, Йенни Туркстра, Корри Блейлевен, Тос Бухнер, Беб Сонневелдт, Хильда ван Гулик, Аннеке ван Белен, Ансье Рейсдорп, Аннеке Плант.
 • 1974 : Трус Гилен, Мин Гилен, Марга Вилемсен, Селин Спаувен, Хенни Морсинк, А.ван ден Хорст, Франсье Мёрфи, Марианне ван Ландт, Вильхельмин Смулдерс, Анелис Виссер, Лиду Схут, Риа Бомсма. Тренер — Гер Спейкерс.
 • 1990 : Саския ван Хинтум, Хенриетте Версинг, Ингрид Пирсма, Синта Бурсма, Фемке Хекстра, Марьолейн де Йонг, … Тренер — Петер Мёрфи.
 • 1994 : Йерин Флёрке, Сандра Вигерс, Эрна Бринкман, Синта Бурсма, Вера Кунен, Ирена Маховчак, Афке Хамент, Марьолейн де Йонг, Маррит Ленстра, Кирстен Глейс, Йоланда Элсхоф, Эллес Леферинк. Тренер — Берт Гудкоп.
 • 1998 : Йетти Фоккенс, Франсьен Хурман, Синта Бурсма, Сузанне Луттикхёйс, Ирена Маховчак, Клаудиа ван Тиль, Ирма де Хас, Китти Сандерс, Эллес Леферинк, Чейн Сталенс, Ритте Фледдерус, Ингрид Виссер. Тренер — Пьер Матьё.
 • 2002 : Ким Сталенс, Франсьен Хурман, Яннеке ван Тинен, Эллес Леферинк, Элке Вейнховен, Алисе Блом, Ирина Донец, Рут Херсхоп, Манон Флир, Ритте Фледдерус, Ингрид Виссер, Маурен Стал. Тренер — Анджолино Фригони.
 • 2006 : Ким Сталенс, Чейн Сталенс, Санна Виссер, Мирьям Орсель, Алисе Блом, Флортье Мейнерс, Яннеке ван Тинен, Каролин Венсинк, Манон Флир, Ритте Фледдерус, Ингрид Виссер, Дебби Стам. Тренер — Анджолино Фригони.
 • 2010 : Ким Сталенс, Франсьен Хурман, Чейн Сталенс, Робин де Крёйф, Марет Гротхёйс, Куинта Стенберген, Алисе Блом, Мирте Схот, Яннеке ван Тинен, Каролин Венсинк, Манон Флир, Лаура Дейкема, Ингрид Виссер, Николь Колхас. Тренер — Авитал Селинджер.
 • 2014 : Фемке Столтенберг, Ивон Белиен, Селесте Плак, Робин де Крёйф, Куинта Стенберген, Юдит Питерсен, Мирте Схот, Лоннеке Слютьес, Анне Бёйс, Манон Флир, Лаура Дейкема, Кирстен Книп, Карлейн Янс, Кирин Остервелд. Тренер — Гидо Вермёлен.
 • 2018 : Кирстен Книп, Ивон Белиен, Селесте Плак, Марет Балкестейн-Гротхёйс, Юльет Лохёйс, Мирте Схот, Лоннеке Слютьес, Анне Бёйс, Бритт Бонгартс, Лаура Дейкема, Николь Ауде-Луттикхёйс, Маррит Яспер, Тесса Полдер, Николь Колхас. Тренер — Джейми Моррисон.

Кубок мира

В розыгрыши 1973—1991 и 1999—2015 сборная Нидерландов не квалифицировалась.

 • 1995 — 8-е место

Гран-при

 • 1993 — не участвовала
 • 1994 — 9-е место
 • 1995 — не участвовала
 • 1996 — 7-е место
 • 1997 — 7-е место
 • 1998 — не участвовала
 • 1999 — 8-е место
 • 2000 — не участвовала
 • 2001 — не участвовала
 • 2002 — не участвовала
 • 2003 — 4-е место
 • 2004 — не квалифицировалась
 • 2005 — 6-е место
 • 2006 — не квалифицировалась
 • 2007Med 1.png 1-е место
 • 2008 — отказ от участия
 • 2009 — 4-е место
 • 2010 — 7-е место
 • 2011 — не квалифицировалась
 • 2012 — не участвовала
 • 2013 — 12-е место
 • 2014 — 14-е место
 • 2015 — 13-е место (1-е во 2-м дивизионе)
 • 2016Med 3.png 3-е место
 • 2017 — 5—6-е место
 • 2003 : Ким Сталенс, Сусанне Фрерикс, Франсьен Хурман, Яннеке ван Тинен, Эллес Леферинк, Элке Вейнховен, Китти Сандерс, Ирина Донец, Рут ван дер Вел-Херсхап, Манон Флир, Титиа Сустринг, Ингрид Виссер. Тренер — Анджело Фригони.
 • 2005 : Ким Сталенс, Франсьен Хурман, Чейн Сталенс, Яннеке ван Тинен, Элке Вейнховен, Алисе Блом, Карлейн Янс, Манон Флир, Ритте Фледдерус, Ингрид Виссер, Дебби Стам, Каролин Венсинк. Тренер — Авитал Селинджер.
 • Med 1.png 2007 : Ким Сталенс, Франсьен Хурман, Чейн Сталенс, Мирьям Орсель, Алисе Блом, Флортье Мейнерс, Яннеке ван Тинен, Каролин Венсинк, Манон Флир, Ритте Фледдерус, Ингрид Виссер, Дебби Стам. Тренер — Авитал Селинджер.
 • 2009 : Ким Сталенс, Моник Висмейер, Франсьен Хурман, Чейн Сталенс, Робин де Крёйф, Марет Гротхёйс, Алисе Блом, Яннеке ван Тинен, Каролин Венсинк, Манон Флир, Ингрид Виссер, Дебби Стам. Тренер — Авитал Селинджер.
 • 2010 : Франсьен Хурман, Чейн Сталенс, Робин де Крёйф, Марет Гротхёйс, Куинта Стенберген, Алисе Блом, Яннеке ван Тинен, Каролин Венсинк, Манон Флир, Лаура Дейкема, Дебби Стам, Николь Колхас, Юдит Блансьяр. Тренер — Авитал Селинджер.
 • 2013 : Фемке Столтенберг, Ивон Белиен, Селесте Плак, Робин де Крёйф, Марет Гротхёйс, Куинта Стенберген, Юдит Питерсен, Лоннеке Слютьес, Анне Бёйс, Манон Флир, Лаура Дейкема, Ким Ренкема, Кирстен Книп. Тренер — Гидо Вермёлен.
 • 2014 : Фемке Столтенберг, Ивон Белиен, Селесте Плак, Робин де Крёйф, Куинта Стенберген, Юдит Питерсен, Мирте Схот, Лоннеке Слютьес, Анне Бёйс, Манон Флир, Лаура Дейкема, Кирстен Книп, Карлейн Янс, Карин Мёлвейк, Кирин Остервелд, Эстер ван Беркел. Тренер — Гидо Вермёлен.
 • 2015 : Кирстен Книп, Фемке Столтенберг, Ивон Белиен, Селесте Плак, Робин де Крёйф, Марет Балкестейн-Гротхёйс, Куинта Стенберген, Юдит Питерсен, Мирте Схот, Лоннеке Слютьес, Анне Бёйс, Манон Нуммердор-Флир, Лаура Дейкема, Дебби Стам-Пилон, Николь Колхас. Тренер — Джованни Гуидетти.
 • Med 3.png 2016 : Кирстен Книп, Фемке Столтенберг, Ивон Белиен, Селесте Плак, Робин де Крёйф, Марет Балкестейн-Гротхёйс, Куинта Стенберген, Юдит Питерсен, Мирте Схот, Лоннеке Слютьес, Анне Бёйс, Лаура Дейкема, Дебби Стам-Пилон, Николь Колхас. Тренер — Джованни Гуидетти.
 • 2017 : Кирстен Книп, Фемке Столтенберг, Ивон Белиен, Селесте Плак, Робин де Крёйф, Марет Балкестейн-Гротхёйс, Мирте Схот, Анне Бёйс, Бритт Бонгартс, Лаура Дейкема, Николь Ауде-Луттикхёйс, Маррит Яспер, Ника Далдероп, Тесса Полдер, Николь Колхас. Тренер — Джейми Моррисон.

Лига наций

 • 2018 — 5—6-е место.
 • 2019 — 11-е место.
 • 2018 : Кирстен Книп, Фемке Столтенборг, Ивон Белиен, Селесте Плак, Марет Балкестейн-Гротхёйс, Юльет Лохёйс, Мирте Схот, Лоннеке Слютьес, Анне Бёйс, Бритт Бонгартс, Лаура Дейкема, Николь Ауде-Луттикхёйс, Маррит Яспер, Ника Далдероп, Тесса Полдер, Николь Колхас. Тренер — Джейми Моррисон.

Чемпионаты Европы

 • 1949 — 7-е место
 • 1950 — не участвовала
 • 1951 — 5-е место
 • 1955 — не участвовала
 • 1958 — 10-е место
 • 1963 — 9-е место
 • 1967 — 7-е место
 • 1971 — 9-е место
 • 1975 — 11-е место
 • 1977 — 10-е место
 • 1979 — 6-е место
 • 1981 — 9-е место
 • 1983 — 11-е место
 • 1985Med 3.png 3-е место
 • 1987 — 5-е место
 • 1989 — не квалифицировалась
 • 1991Med 2.png 2-е место
 • 1993 — 7-е место
 • 1995Med 1.png 1-е место
 • 1997 — 9—10-е место
 • 1999 — 5-е место
 • 2001 — 5-е место
 • 2003 — 4-е место
 • 2005 — 5-е место
 • 2007 — 5—6-е место
 • 2009Med 2.png 2-е место
 • 2011 — 5—8-е место
 • 2013 — 9—12-е место
 • 2015Med 2.png 2-е место
 • 2017Med 2.png 2-е место
 • 2019 — 5—8-е место
 • Med 3.png 1985 : Янтьен Берг, Агнес Брюннинкхёйс, Мартье де Врис, Мариан Хаген, Бианка Хойманс, Каролин Кёлен, Ирене Клюндер, Ингрид Пирсма, Эльс Тюйнман, Петра ван дер Линде, Эллен ван Эйк, Хелена ван Эйкерен. Тренер — Петер Мёрфи.
 • Med 2.png 1991 : Синта Бурсма, Эрна Бринкман, Хелен Крилард, Марьолейн де Йонг, Кирстен Глейс, Афке Хамент, Фемке Хукстра, Вера Кунен, Ирена Маховчак, Маделон Маурисе, Ингрид Пирсма, Хенриетте Версинг. Тренер — Петер Мёрфи.
 • Med 1.png 1995 : Синта Бурсма, Эрна Бринкман, Марьолейн де Йонг, Йоланда Элсхоф, Ритте Фледдерус, Йерин Флёрке, Петра Грунланд, Маррит Ленстра, Эллес Леферинк, Ирена Маховчак, Ингрид Виссер, Хенриетте Версинг. Тренер — Берт Гудкоп.
 • 2001 : Ким Сталенс, Франсьен Хурман, Эрна Бринкман, Яннеке ван Тинен, Мирьям Орсель, Элке Вейнховен, Ханнеке ван Лёсден, Ритте Фледдерус, Ингрид Виссер, Манон Флир, Рут ван дер Вел, Сандра Вигерс. Тренер — Анджело Фригони.
 • 2003 : Ким Сталенс, Сусанне Фрерикс, Франсьен Хурман, Чейн Сталенс, Яннеке ван Тинен, Эллес Леферинк, Элке Вейнховен, Китти Сандерс, Ирина Донец, Рут ван дер Вел-Херсхап, Титиа Сустринг, Ингрид Виссер. Тренер — Анджело Фригони.
 • 2005 : Ким Сталенс, Франсьен Хурман, Чейн Сталенс, Элке Вейнховен, Алисе Блом, Флортье Мейнерс, Яннеке ван Тинен, Каролин Венсинк, Манон Флир, Ритте Фледдерус, Ингрид Виссер, Дебби Стам. Тренер — Авитал Селинджер.
 • 2007 : Ким Сталенс, Франсьен Хурман, Чейн Сталенс, Санна Виссер, Мирьям Орсель, Алисе Блом, Яннеке ван Тинен, Каролин Венсинк, Манон Флир, Ритте Фледдерус, Ингрид Виссер, Дебби Стам. Тренер — Авитал Селинджер.
 • Med 2.png 2009 : Ким Сталенс, Моника Висмайер, Франсьен Хурман, Чейн Сталенс, Робин де Крёйф, Марет Гротхёйс, Алисе Блом, Яннеке ван Тинен, Каролин Венсинк, Манон Флир, Ингрид Виссер, Дебби Стам. Тренер — Авитал Селинджер.
 • 2011 : Ким Сталенс, Франсьен Хурман, Чейн Сталенс, Робин де Крёйф, Марет Гротхёйс, Алисе Блом, Мирте Схот, Яннеке ван Тинен, Каролин Венсинк, Манон Флир, Лаура Дейкема, Ингрид Виссер, Дебби Стам, Лоннеке Слютьес. Тренер — Авитал Селинджер.
 • 2013 : Фемке Столтенберг, Ивон Белиен, Селесте Плак, Робин де Крёйф, Марет Гротхёйс, Куинта Стенберген, Юдит Питерсен, Анне Бёйс, Манон Флир, Лаура Дейкема, Ким Ренкема, Кирстен Книп. Тренер — Гидо Вермёлен.
 • Med 2.png 2015 : Кирстен Книп, Фемке Столтенберг, Ивон Белиен, Селесте Плак, Робин де Крёйф, Марет Балкестейн-Гротхёйс, Куинта Стенберген, Юдит Питерсен, Мирте Схот, Лоннеке Слютьес, Анне Бёйс, Манон Нуммердор-Флир, Лаура Дейкема, Дебби Стам-Пилон. Тренер — Джованни Гуидетти.
 • Med 2.png 2017 : Кирстен Книп, Фемке Столтенберг, Ивон Белиен, Селесте Плак, Робин де Крёйф, Марет Балкестейн-Гротхёйс, Мирте Схот, Лоннеке Слютьес, Анне Бёйс, Лаура Дейкема, Маррит Яспер, Ника Далдероп, Тесса Полдер, Николь Колхас. Тренер — Джейми Моррисон.
 • 2019 : Кирстен Книп, Ивон Белиен, Селесте Плак, Марет Балкестейн-Гротхёйс, Юльет Лохёйс, Мирте Схот, Лоннеке Слютьес, Анне Бёйс, Бритт Бонгартс, Лаура Дейкема, Николь Ауде-Луттикхёйс, Маррит Яспер, Николь Колхас, Элине Тиммерман. Тренер — Джейми Моррисон.

Евролига

 • 2012 — 4-е место

Европейские игры

 • 2015 — 5—8-е место

«Дружба-84»

 • 1984 — 9-е место

Игры доброй воли

 • 1994 — 7-е место

Монтрё Волей Мастерс

 • Med 3.png 3-е место — 2007

Кубок Бориса Ельцина

 • Med 1.png 1-е место — 2018
 • Med 2.png 2-е место — 2005, 2007
 • Med 3.png 3-е место — 2006, 2008, 2009, 2010, 2014

Кубок весны

Женская сборная Нидерландов 6 раз (в 1973, 1974, 1975, 1976, 1977 и 1981 годах) побеждала в традиционном международном турнире Кубок весны (Spring Cup) , который ежегодно (с 1962 для мужских и с 1973 для женских сборных команд) проводился по инициативе федераций волейбола западноевропейских стран.

Состав

Сборная Нидерландов в соревнованиях 2019 года ( Лига наций , олимпийская квалификация , чемпионат Европы , Кубок мира )

Имя, фамилия Год

рождения

Рост Амплуа Клуб
1 Кирстен Книп 1992 175 либеро Германия «Ледис ин Блэк» Ахен
3 Ивон Белиен 1993 188 центральная Турция «Бешикташ» Стамбул
4 Селесте Плак 1995 190 нападающая Италия « Игор Горгондзола » Новара
5 Робин де Крёйф 1991 193 центральная Италия « Имоко Воллей » Конельяно
6 Марет Балкестейн-Гротхёйс 1988 180 нападающая Румыния « Букурешть » Бухарест
7 Юльет Лохёйс 1996 190 центральная Германия «УСК Мюнстер»
8 Деми Коревар 2000 187 центральная Нидерланды «Слидрехт Спорт»
9 Мирте Схот 1988 182 либеро Германия «Роте Рабен» Фильсбибург
10 Лоннеке Слютьес 1990 191 нападающая Турция « Вакыфбанк » Стамбул
11 Анне Бёйс 1991 191 нападающая Италия «Саугелла» Монца
12 Бритт Бонгартс 1996 185 связующая Германия «Шверинер» Шверин
13 Хестер Яспер 2001 175 нападающая Нидерланды «Снек»
14 Лаура Дейкема 1990 184 связующая Италия «Иль Бизонте Фиренце» Сан-Кашано
16 Деми Коревар 2000 187 центральная Нидерланды «Слидрехт Спорт»
17 Николь Ауде-Луттикхёйс 1997 191 нападающая Германия «Ледис ин Блэк» Ахен
18 Маррит Яспер 1996 180 нападающая Германия «Ледис ин Блэк» Ахен
19 Ника Далдероп 1998 189 нападающая Италия «Иль Бизонте Фиренце» Сан-Кашано
20 Тесса Полдер 1997 189 центральная Германия «Шверинер» Шверин
21 Анник Мейерс 2000 188 нападающая Нидерланды «Папендал» Арнем
22 Николь Колхас 1991 198 центральная Румыния « Букурешть » Бухарест
24 Флорин Ресинк 1998 174 либеро Нидерланды «Слидрехт Спорт»
26 Сара ван Ален 2000 182 связующая Нидерланды «Слидрехт Спорт»
30 Анник Сибринг 1997 178 либеро Германия «Тюринген» Зуль
31 Элине Тиммерман 1998 192 центральная Нидерланды «Эуроспед» Алмело
 • Клубы приведены по состоянию на окончание сезона 2018—2019.

№ 15 в сборной Нидерландов закреплён за трагически погибшей 27 мая 2013 года Ингрид Виссер, бывшей на протяжении многих сезонов одним из лидеров национальной команды.

 • Главный тренер — Соединённые Штаты Америки Джейми Моррисон.
 • Тренеры — Алессандро Бельтрами, Марко Клок.

Примечания

 1. Рейтинг женских сборных ФИВБ на 29 сентября 2019 года
 2. Рейтинг женских сборных ЕКВ на 9 сентября 2019 года (недоступная ссылка) . Дата обращения: 25 декабря 2018. Архивировано 20 марта 2019 года.
 3. Сборная Голландии — без Авитала Селинджера
 4. Guidetti leaves Dutch national team to spend more time with his family (недоступная ссылка) . Дата обращения: 3 февраля 2017. Архивировано 3 февраля 2017 года.
 5. Guidetti and Milenkoski to lead Turkey's national teams for next four years (недоступная ссылка) . Дата обращения: 3 февраля 2017. Архивировано 3 февраля 2017 года.
 6. Jamie Morrison new head coach Dutch women's volleyball team (недоступная ссылка) . Дата обращения: 28 февраля 2017. Архивировано 1 марта 2017 года.

Фотогалерея

Литература

 • Волейбол. Энциклопедия/ Сост. В. Л. Свиридов, О. С. Чехов. Томск: Компания «Янсон» — 2001.

Ссылки