Норвешка женска одбојкарска репрезентација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Тимот на Норвешка
Норвешко знаме
Конфедерација CEV
Национална федерација Норгес Волејболфорбунд
Првиот натпревар Норвешка - Франција 0: 3 ( Букурешт , Романија , 5.08.1953, WFMS )
Прв официјален натпревар [1] Норвешка - Западна Германија 0: 3 ( Рајна , Западна Германија , 13.05.1981, ОТ )
Место на ранг-листата на ФИВБ 66-84-ти [2]
Место во рејтингот на CEV 33-ти [3]
Тренер Холандија Мет ван Везел
Официјален сајт

Женска репрезентација на Норвешка одбојка ( NOK. Norges kvinnelandslaget volleyball i) - ја претставува Норвешка на меѓународни натпревари во одбојка . Организацијата за управување дејствува Норвешката одбојкарска федерација ( NOK. Norges Volleyballforbund - NVBF).

Приказна

Почетокот на развојот на одбојката во Норвешка датира од 1935 година . Токму во тоа време секретарот на Спортската федерација на работниците во земјата, Ролф Холмо, донесе информации за новата игра од СССР , каде што беше во посета. Во 1946 година беше формирана Норвешката одбојкарска федерација и во 1949 година се приклучи на ФИВБ .

Дебито на меѓународната арена за женската репрезентација на Норвешка беше настапот на одбојкарскиот турнир одржан во август 1953 година во Букурешт како дел од Светскиот фестивал на млади и студенти . Норвешките одбојкари го одиграа првиот натпревар на 5 август против францускиот тим и загубија со 0:3. Следниот ден, норвешката репрезентација со истиот резултат ги победи Данците , а потоа загуби од австриската и советската репрезентација во истите три натпревари.

Подоцна, до 1981 година , норвешката женска репрезентација играше само на пријателски натпревари и само во мај 1981 година за прв пат учествуваше на официјален турнир под покровителство на Европската одбојкарска конфедерација , учествувајќи на квалификацискиот турнир за Европското првенство 1981 година. . Норвешката репрезентација до 1993 година речиси редовно беше меѓу учесниците во квалификациите на европските првенства, но без успех. Во периодот од 1994 до 2004 година, Норвежаните генерално се појавија на официјалната меѓународна сцена само еднаш - на квалификацискиот турнир за Светското првенство 2002 година . А во наредниот период норвешките одбојкари во квалификациските натпреварувања на европските и светските првенства настапија нередовно и неуспешно, што резултираше со низок меѓународен рејтинг на репрезентацијата.

Резултати од изведбите

Светски првенства

Норвешката репрезентација не учествуваше на Светското првенство 1952-1998 година (главни и квалификациски турнири).

Европско првенство

На Европското првенство 1949-1979 година (главни и квалификациски турнири), норвешката репрезентација не учествуваше

Соединение

Репрезентација на Норвешка во 2019 година ( квалификации за ЕП )

бр. Име презиме година

раѓање

Раст Амплуа Клуб
3 Рагни Стин-Кнудсен 1995 година 180 напаѓач Норвешка „Форд“
5 Ода-Лове Штајнсваг 2000 година 185 централно Норвешка ToppVolley Norge Sannes
6 Во живо српско 2000 година 173 врзивно средство Норвешка ToppVolley Norge Sannes
7 Тува Орестад 2000 година 176 централно Норвешка ToppVolley Norge Sannes
осум Sunne Gröttum-Kolsvik 1994 година 184 напаѓач Белгија „Оудегем“ Дендермонд
9 Каролин Фоуске 1999 година 181 напаѓач Норвешка „Форд“
10 Ане Аскеланд 1999 година 165 врзивно средство Норвешка Рандаберг
единаесет Кјерсти Норвеел 1996 година 186 централно Соединетите Американски Држави Калифорнискиот државен универзитет Лонг Бич
14 Ругиле Лавикуте 2001 година 182 напаѓач Норвешка ToppVolley Norge Sannes
15 Чај-Санес Сведер 1998 година 177 напаѓач Соединетите Американски Држави Универзитетот во Невада во Лас Вегас
шеснаесет Кари боген 2000 година 174 либеро Норвешка ToppVolley Norge Sannes
дваесет Емили Олимстад 2000 година 177 напаѓач Германија Дами во црно Ахен

Клубовите се наведени од крајот на сезоната 2018-2019.

  • Главен тренер - Холандија Мет ван Везел.
  • Тренер - Магнус Борге-Јохансен, Ејвинд Петерсен.

Белешки (уреди)

Врски