Перуанска женска одбојкарска репрезентација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Репрезентација на Перу
Знаме на Перу (држава) .svg
Конфедерација CSV
Национална федерација FPV
Прекар Las Hijas del Sol (Ќерките на сонцето)
Прв официјален натпревар Перу 2-0 Аргентина ( Рио де Жанеиро , 17.09.1951, ЧУА )
Место на ранг-листата на ФИВБ 27-28 [1]
Место во рејтинг CSV 3
Тренер Франциско Хервас Тирадо
Официјален сајт
Спортски награди
олимписки игри
Сребрена 1988 година
Светски првенства
Сребрена 1982 година
Бронза 1986 година
Јужноамериканско првенство
Злато 1964 , 1967 , 1971 , 1973 , 1975 година ,
1977 , 1979 , 1983 , 1985 , 1987 година ,
1989 , 1993 година
Сребрена 1958 , 1961 , 1962 , 1969 , 1981 година ,
1991 , 1995 , 1997 , 2005 , 2007
2015 , 2019 година
Бронза 1951 , 1956 , 1999 , 2003 , 2009 година ,
2011 , 2013 , 2017 година
Панамерикански игри
Сребрена 1967 , 1971 , 1975 , 1979 , 1987
Бронза 1959 , 1983 , 1991 година
Панамерикански куп
Сребрена 2010 година

Женска репрезентација на Перу одбојка ( App. Selección de voleibol Femenina del Perú) - го претставува Перу на меѓународните натпревари во одбојка . Сребрен медалист на Олимписките игри во 1988 година , двократен медалист на светските првенства , 12-кратен шампион на Јужна Америка . Управното тело е Перуанската одбојкарска федерација ( Шпанска Федерација Перуана де Волеибол ).

Историја

Започнете

Одбојката се појави во Перу во 1911 година благодарение на двајца американски професори кои раководеа со програма за образовни реформи во локалните училишта. Долго време, новата игра во земјата се практикуваше само како хоби, а дури во 1942 година беше формирана Перуанската одбојкарска федерација. Во 1946 година таа беше меѓу основачите на Јужноамериканската конфедерација за одбојка (CSV) , а во 1955 година се приклучи на ФИВБ .

Перуанската женска одбојкарска репрезентација го направи своето меѓународно деби на официјални натпревари во 1951 година во Рио де Жанеиро, Бразил, за време на првото јужноамериканско првенство . Во овие натпреварувања, перуанските одбојкари ја совладаа Аргентина и загубија од селекциите на Бразил и Уругвај , освојувајќи го третото место во финалето. Репрезентацијата на Перу го покажа истиот резултат на следниот континентален шампионат во 1956 година , а потоа три пати по ред (во 1958 , 1961 и 1962 година ) стана сребрен медал на јужноамериканските првенства. Во 1960 година, репрезентацијата на Перу за прв пат учествуваше на Светското првенство што се одржа во Бразил и стана седма од 10 селекции.

Во 1964 година, репрезентацијата на Перу за прв пат го освои златото во јужноамериканскиот шампионат , но вредноста на победата беше донекаде девалвирана поради отсуството на постојаните победници на претходните првенства - репрезентацијата на Бразил - на турнирот.

1965-1981: ерата на Като

Во 1965 година, женската репрезентација на земјата беше предводена од јапонскиот специјалист Акира Като. Тој, исто така, основал школа за обука на млади играчи во Лима . Под водство на Като, репрезентацијата на Перу ги стекна најдобрите квалитети на азиската одбојка, како што се техничност, брзина и истрајност во одбраната, кои заедно со силните страни на локалната одбојка (добри физички податоци, флексибилност, агилност), создадоа посебен стил и стана основа за брзите победи на перуанските одбојкари.

Работата на Като вроди со плод веќе на првенството на Јужна Америка во 1967 година , одржано во Бразил . На овој турнир, репрезентацијата на Перу ги победи сите свои ривали, вклучително и за првпат тимот на домаќини со 3: 1 и ја освои шампионската титула. Оваа победа го означи почетокот на перуанската хегемонија на јужноамериканскиот континент, која траеше повеќе од четвртина век. Во овој период (од 1967 до 1993 година), под водство на Като и неговите наследници, репрезентацијата на Перу 11 пати ги освојуваше шампионатите на Јужна Америка, а само три пати го загуби шампионатот од Бразилците, постигнувајќи 72 победи и претрпувајќи само 4 порази.

Во 1968 година, женската репрезентација на Перу дебитираше на Олимписките игри и заврши на високото 4-то место. Репрезентацијата на земјата го покажа истиот резултат на првото Светско првенство , одржано во Уругвај во 1973 година . Најдобри играчи во перуанската репрезентација во периодот на Като беа Ирма Кордеро, Луиза Фуентес, Делија Кордова, Есперанза Хименез, Ана Рамирез и други.

Во раните 1980-ти, репрезентацијата на Перу започна генерациска промена. Играчите од 1970-тите почнаа да се пензионираат или да се приближуваат до критична возраст за спортот, а тоа доведе до пад на перформансите на националниот тим. На меѓународните натпревари, Перуанците почнаа да настапуваат неуспешно, а во 1981 година, по 5 последователни победи на јужноамериканските првенства, го загубија првенството на континентот од бразилскиот тим . Перуанската репрезентација се повеќе почна да вклучува млади одбојкари, од кои многумина ќе и донесат слава на националната одбојка во 1980-тите.

1982-1988: Парк Мен Бок и меѓународен успех

Во 1982 година, Акира Като почина во Лима. За нов селектор на репрезентацијата на Перу е назначен јужнокорејскиот селектор Парк Ман Бок, кој работел како помошник на Като во 1970-тите. Истата година, перуанските одбојкари, под новото раководство, го постигнаа највисокиот резултат за себе во тоа време на натпревари од светска класа, освојувајќи сребрени медали на домашното светско првенство . На тој турнир, Перуанците лесно го минаа првото групно коло, победувајќи ги репрезентациите на Канада , Индонезија и Нигерија со резултат 3:0. Втората групна фаза беше потешка за домаќинките на шампионатот: откако ја победија Бугарија со 3: 0, со истиот резултат репрезентацијата на Перу загуби од Јужна Кореја , но победата во последното коло над јапонскиот тим ги предводеше перуанските одбојкари до плеј-офот на шампионатот. Во полуфиналето, тимот на Перу ги победи Американците со 3:0, но во решавачкиот натпревар не можеше да се спротивстави на кинескиот тим .

Во 1984 година, репрезентацијата на Перу го зазеде 4-тото место на Олимпијадата во Лос Анџелес , губејќи ги решавачките натпревари во плејофот прво од тимот на САД 0: 3, а потоа и од Јапонките во натпреварот за бронзениот медал 1: 3.

Две години подоцна, на Светското првенство во Чехословачка, репрезентацијата на Перу повторно стана еден од наградените. Откако загубија во две групни рунди во само еден натпревар во тврдоглавата борба на моќната кубанска репрезентација со резултат 2: 3, Перуанците стигнаа до полуфиналето, каде што загубија од кинескиот тим . Натпреварот за третото место со репрезентацијата на ГДР во четири натпревари им донесе успех на јужноамериканските одбојкари.

Олимписките игри во Сеул во 1988 година беа врв за перуанскиот женски тим. Во прелиминарната фаза, Перуанците прво го победија Бразил во три натпревари, потоа го совладаа досега непобедливиот кинески тим во тврдоглава конфронтација од пет сета, а потоа, губејќи со 0: 2, сепак го скршија отпорот на американскиот тим . Во полуфиналето, одбојкарите на Перу се сретнаа со јапонската репрезентација и повторно беа посилни од своите ривали со 3:2. Одлучувачкиот натпревар меѓу репрезентациите на Перу и СССР, кој се одигра на 29 септември, стана украс на одбојкарскиот турнир на Олимпијадата. Во првите два натпревари Перуанците беа посилни и поведоа со 2:0. Третиот натпревар исто така првично беше диктиран од Јужноамериканците, но кога резултатот достигна 12:6 во нивна корист и останаа само три бода за освојување на турнирот, дојде до пресврт во текот на натпреварот. Советските одбојкари го одзедоа третиот сет 15:13, четвртиот самоуверено го добија со 15:7, водеа во петтиот решавачки сегмент од играта, но тимот на Перу сепак ги престигна своите ривали. А сепак решавачкиот пробив беше подобар за репрезентацијата на СССР - 17:15 во сетот и 3: 2 во натпреварот. Перуанката Сесилија Тите ја доби наградата за најдобра играчка на олимпискиот одбојкарски турнир. Покрај неа, предводници на тој тим беа Сенаида Урибе, Габриела Перез дел Солар, Џина Тореалва, Роза Гарсија, Наталија Малага и други.

1990-2000: криза

По Олимпијадата во 1988 година, нивото на перуанската женска репрезентација почна постепено да се намалува. На Светското првенство во Кина во 1990 година , таа стана само 6-та, во 1991 година ја загуби титулата шампион на Јужна Америка, а на Олимписките игри во 1992 година воопшто не можеше да се квалификува. После тоа, главниот тренер Парк Ман Бок поднесе оставка.

Под водство на нов ментор, кој исто така стана јужнокорејски Парк Чјон Дук, репрезентацијата на Перу во 1993 година на следниот јужноамерикански шампионат го врати приматот, но подоцна резултатите на националниот тим на земјата стануваа полоши и полоши. Немаше еквивалентна замена за лидерите од минатото кои ја завршија кариерата во перуанската одбојка. Од 1995 година, во јужноамериканската женска одбојка започна ерата на неподелена доминација на бразилската репрезентација , а перуанските одбојкарки, во најдобар случај, мораа да се задоволат со сребрениот медал на континенталните првенства. На Светското првенство во 1994 година и Олимпијадата во 1996 година, Перуанците не можеа да извојуваат ниту една победа. Во 1995-1996 година, Хорхе Сато работеше како главен тренер на националниот тим, а во 1997-1998 година - Луис Овиедо Бонила, под чие водство репрезентацијата на Перу победи двапати и загуби четири пати на светскиот шампионат 1998 година , поделувајќи го финалето. 9-10 места.

По неуспехот на првенството на Јужна Америка во 1999 година , каде репрезентацијата на Перу заврши само трета (најлош резултат на континенталните првенства во повеќе од 40 години), Парк Ман Бок повторно беше повикан на раководството на националниот тим, но ова не донесе резултати. Перуанските одбојкари го зазедоа само 10. место од 12 селекции на Светското првенство , а ги загубија сите 5 натпревари на Олимпијадата во 2000 година .

2001 - денес v.

Во 2001 година, настана организациска конфузија во Перуанската одбојкарска федерација и националните тимови беа суспендирани од меѓународни натпревари до средината на 2003 година . Во овој поглед, првенството на Јужна Америка во 2001 година се одржа за прв пат без учество на тимот на Перу.

Од 2003 година, репрезентацијата на Перу повторно е на меѓународна сцена, но ако Перуанците продолжат да бидат меѓу лидерите на јужноамериканскиот континент, тогаш на светските првенства резултатите на националниот тим оставаат многу да се посакуваат, а бидејќи 2004 година никогаш не бил избран за олимписки турнири. Незадоволството од резултатите на репрезентацијата го привлече и селекторскиот скок. Од 2005 година, 8 тренери работеле како ментори на репрезентацијата на Перу, меѓу кои Карлос Апарисио (до 2006 година), Енио ди Фигуеирдо (2007), Хозе дос Сантос (2008), Ким Чол Јонг (2009-2010), Лука Кристофани ( 2011), Едвин Хименез (2012).

Во 2013 година, главен тренер на националниот тим беше Корејецот Сонг Јун Хонг. Под негово водство, Перуанците станаа само 8-ми во Панамериканскиот куп и трет пат по ред на првенството на Јужна Америка, не само Бразил , туку и Аргентина пропуштија да напредуваат. Квалификацискиот турнир за Светското првенство 2014 година за репрезентацијата на Перу заврши неуспешно: во првото коло, тимот загуби од Колумбија со 2: 3, а во последниот натпревар против аргентинската репрезентација , имаше скандал кога Сонг Јун Хонг со резултат 0:2 во сетови и 9:13 во третиот партијата го извади својот тим од теренот. По ова фијаско, корејскиот тренер беше разрешен.

Во ноември 2013 година, една од најдобрите одбојкарки на земјата во 1980-тите и 1990-тите, сребрен медалист на Олимписките игри во 1988 година , двократна медалистка на светски шампионат, петкратна јужноамериканска шампионка Наталија Малага беше назначена за нов ментор на перуанските жени. репрезентацијата. Нејзин деби-турнир како главен тренер на националниот тим беа Боливарските игри , кои се одржаа во Перу во ноември истата година, а на одбојкарскиот турнир на кој Перуанците ја извојуваа сосема очекуваната победа и веќе по 10-ти пат. Во 2014 година неуспесите на репрезентацијата продолжија. На Јужноамериканските игри Перуанците останаа без медали, на Гран при испаднаа во 3-та дивизија, а во Панамериканскиот куп го зазедоа само 9-то место.

Во обид донекаде да ги врати загубените позиции на женската репрезентација на континенталната и светската арена, раководството на перуанската одбојка реши повторно да го смени селекторот на националниот тим. Наталия Малага вернулась к руководству молодёжной сборной страны, а главную команду Перу возглавил бразильский специалист Мауро Мараскиуло, до того тренировавший женскую сборную Колумбии . Под его руководством в 2015 году сборная Перу приняла участие в пяти официальных турнирах. Единственного успеха перуанские волейболистки добились на чемпионате Южной Америки , прошедшем в Колумбии . Опередив на предварительной стадии своих главных соперниц по групповому раунду команды Колумбии и Венесуэлы , а также Парагвая , в полуфинале сборная Перу встретилась с аргентинками , выступавшими практически резервным составом. В пяти партиях Перу оказалась сильнее и вышла в финал, где вполне ожидаемо ничего не смогла противопоставить сборной Бразилии . После 8-летнего перерыва перуанские волейболистки вновь стали обладателями серебряных медалей континентального первенства. В розыгрыше Гран-при среди сборных 3-го дивизиона сборная Перу добралась до финала, где уступила команде Кении со счётом 1:3. В остальных соревнованиях сезона ( Кубке мира , Панамериканских играх и Панамериканском Кубке ) сборная Перу выступила весьма скромно, заняв на них соответственно 11-е, 7-е и 9-е места.

В январе 2017 года вместо ушедшего в отставку главного тренера сборной бразильца Мауро Мараскиуло новым наставником национальной команды Перу назначен другой бразильский специалист Луизомар ди Моура [2] . Под его началом перуанки выиграли «бронзу» чемпионата Южной Америки . А вот квалифицироваться на чемпионат мира им не удалось уже второй раз подряд.

Результаты выступлений и составы

Олимпийские игры

 • 1964 — не участвовала
 • 1968 — 4-е место
 • 1972 — не квалифицировалась
 • 1976 — 7-е место
 • 1980 — 6-е место
 • 1984 — 4-е место
 • 1988Med 2.png 2-е место
 • 1992 — не квалифицировалась
 • 1996 — 11—12-е место
 • 2000 — 11—12-е место
 • 2004 — не квалифицировалась
 • 2008 — не квалифицировалась
 • 2012 — не квалифицировалась
 • 2016 — не квалифицировалась
 • 1968 : Ольга Асато, Ирма Кордеро, Луиса Фуэнтес, Эсперанса Хименес, Тереса Нуньес, Ана Мария Рамирес, Аида Рейна, Алисия Санчес, Норма Веларде. Тренер — Акира Като.
 • 1976 : Ана Сесилия Каррильо, Делия Кордова, Ирма Кордеро, Луиса Фуэнтес, Мария Сервера, Мария Остоласа, Мария Сесилия дель Риско, Мерседес Гонсалес, Сильвия Кеведо, Тереса Нуньес, Мария Карденьяс. Тренер — Акира Като.
 • 1980 : Ана Сесилия Каррильо, Наталия Малага Дибос, Аурора Эредиа, Кармен Пиментель, Сесилия Тайт , Мария Карденьяс, Джина Торреальва, Мария Сесилия дель Риско, Ракель Чумпитас, Сильвия Леон. Тренер — Акира Като.
 • 1984 : Кармен Пиментель, Сесилия Тайт Вильякорта, Денисе Фахардо Гарсиа, Габриэла Перес дель Солар, Джина Торреальва, Соня Эредиа, Луиса Сервера Севедон, Мария Сесилия дель Риско, Мириам Гальярдо, Наталия Малага Дибос, Роса Гарсиа Ривас. Тренер — Пак Ман Бок.
 • Med 2.png 1988 : Кэтрин Хорни, Сенаида Урибе Медина, Роса Гарсиа Ривас, Мириам Гальярдо, Габриэла Перес дель Солар, Соня Эредиа, Сесилия Тайт Вильякорта, Луиса Сервера Севедон, Денисе Фахардо Гарсиа, Алехандра де ла Гуэрра, Джина Торреальва, Наталия Малага Дибос. Тренер — Пак Ман Бок.
 • 1996 : Сара Хоя Лобатон, Ирис Фалькон Дорита, Вероника Контрерас Флорес, Паола Рамон Идора, Милагрос Камере Пуга, Милагрос Мой Альварадо, Сандра Родригес Вильянуэва, Лурен Байлон Франсис, Мэрджори Вильчес Сохо, Лейла Чиуан Контрерас, Юлисса Самудио Оре, Йоланда Дельгадо Прада. Тренер — Пак Чжон Дук.
 • 2000 : Фиорелья Айта, Ирис Фалькон, Роса Гарсиа Ривас, Диана Патрисия Сото Дельфин, Лейла Чиуан Контрерас, Елена Кельдибекова , Юлисса Самудио Оре, Милагрос Мой Альварадо, Джанет Васконсуэлос, Наталия Малага Дибос, Милагрос Уседа, Милагрос Камере. Тренер — Пак Ман Бок.

Чемпионаты мира

 • 1952 — не участвовала
 • 1956 — не участвовала
 • 1960 — 7-е место
 • 1962 — не участвовала
 • 1967 — 4-е место
 • 1970 — 15-е место
 • 1974 — 8-е место
 • 1978 — 10-е место
 • 1982Med 2.png 2-е место
 • 1986Med 3.png 3-е место
 • 1990 — 6-е место
 • 1994 — 13—16-е место
 • 1998 — 9—10-е место
 • 2002 — не квалифицировалась
 • 2006 — 17—20-е место
 • 2010 — 15—16-е место
 • 2014 — не квалифицировалась
 • 2018 — не квалифицировалась
 • 1974 : Мария Сервера, Илиана Кабальеро, Эсперанса Оган, Мария Остоласа, Норма Веларде, Ана Рамирес, Луиса Фуэнтес, Делия Кордова, Ана Сесилия Каррильо, Ирма Кордеро, Тереса Нуньес, Мерседес Гонсалес. Тренер — Акира Като.
 • Med 2.png 1982 : Ракель Чумпитас, Мария Сесилия дель Риско, Сесилия Тайт Вильякорта , Денисе Фахардо Гарсиа, Аурора Эредиа, Джина Торреальва, Ана Сесилия Каррильо, Сильвия Леон, Кармен Пиментель, Наталия Малага Дибос, Роса Гарсиа Ривас, Габриэла Карденьяс. Тренер — Пак Ман Бок.
 • Med 3.png 1986 : Джина Торреальва, Соня Аяукан, Сенаида Урибе Медина, Роса Гарсиа Ривас, Мириам Гальярдо, Габриэла Перес дель Солар, Соня Эредиа, Сесилия Тайт Вильякорта, Луиса Сервера Севедон, Денисе Фахардо Гарсиа, Ана Аростегуи, Наталия Малага Дибос. Тренер — Пак Ман Бок.
 • 1994 : Лурен Байлон Франсис, Вероника Контрерас Флорес, Милагрос Камере Пуга, Ирис Фалькон Дорита, Мириам Гальярдо, Роса Гарсиа Ривас, Сара Хоя Лобатон, Милагрос Мой Альварадо, Наталия Малага Дибос, Сандра Родригес Вильянуэва, Джанет Васконсуэлос, Юлисса Самудио Оре, Йоланда Дельгадо Прада. Тренер — Пак Чжон Дук.
 • 1998 : Ирис Фалькон, Лейла Чиуан Контрерас, Милагрос Камере, Лурен Байлон Франсис, Фиорелья Айта, Юлисса Самудио Оре, Элизабет Кастильо, Роксана Уаман Аскона, Ивон Кансино, Джессика Техада Гуаман, Диана Патрисия Сото Дельфин, Сахара Кастильо. Тренер — Луис Овьедо Бонилья.
 • 2006 : Сара Хоя Лабатон, Мирта Урибе Сориано, Вероника Контрерас, Диана Патрисия Сото Дельфин, Ванесса Паласиос Сильва, Карла Тристан, Юлисса Самудио Оре, Милагрос Мой Альварадо, Наталья Романова , Лейла Чиуан Контрерас, Лурен Байлон Франсис, Елена Кельдибекова . Тренер — Карлос Апарисио Сальдака.
 • 2010 : Анхелика Акино, Мирта Урибе Сориано, Паола Гарсиа, Диана Патрисия Сото Дельфин, Ванесса Паласиос Сильва, Хессения Уседа, Юлисса Самудио Оре, Лейла Чиуан Контрерас, Карла Руэда Котито, Сойла ла Роса, Елена Кельдибекова , Карла Ортис. Тренер — Ким Чхоль Ён.

Кубок мира

 • 1973 — 4-е место
 • 1977 — 5-е место
 • 1981 — не участвовала
 • 1985 — 5-е место
 • 1989 — 5-е место
 • 1991 — 5-е место
 • 1995 — 10-е место
 • 1999 — 10-е место
 • 2003 — не участвовала
 • 2007 — 11-е место
 • 2011 — не участвовала
 • 2015 — 11-е место
 • 2019 — не участвовала
 • 1973 : Ирма Кордеро, Луиса Фуэнтес, Мерседес Гонсалес, Патрисия де лас Касас, Норма Веларде, Мария Остоласа, Ана Рамирес, Ана Сесилия Каррильо, Тереса Нуньес, Делия Кордова. Тренер — Акира Като.
 • 1977 : Луиса Фуэнтес, Ирма Кордеро, Делия Кордова, Габриэла Карденьяс, Аурора Эредиа, Ана Сесилия Каррильо, Сильвия Леон, Кармен Пиментель, Сесилия Тайт, Сесилия дель Риско, Мария Остоласа. Тренер — Пак Ман Бок.
 • 1985 : Роса Гарсиа, Джина Торреальва, Сесилия Тайт, Сенаида Урибе, Соня Эредиа, Денисе Фахардо, Мириам Гальярдо, Ана Апарро, Луиса Сервера, Алехандра де ла Гуэрра, Кармен Пиментель, Наталия Малага. Тренер — Пак Ман Бок.
 • 1989 : Габриэла Перес дель Солар, Наталия Малага, Сенаида Урибе, Соня Эредиа, Маргарита Дельгадо, Джанет Васконсуэлос, Мириам Гальярдо, Росио Серна, Джессика Техада, … Тренер — Пак Ман Бок.
 • 1991 : Габриэла Перес дель Солар, Денисе Фахардо, Наталия Малага, Маргарита Дельгадо, Джанет Васконсуэлос, Мириам Гальярдо, Милагрос Камере, Джессика Техада, Роса Гарсиа, … Тренер — Пак Ман Бок.
 • 1995 : Сара Хоя Лабатон, Ирис Фалькон Лурита, Глория де ла Борда, Паола Рамос Идона, Милагрос Мой Альварадо, Сандра Родригес, Юлисса Самудио Оре, Мэрджори Вичес Сото, Милагрос Контрерас, Лейла Чиуан Рамос, Диана Патрисия Сото Дельфин. Главный тренер — Хорхе Сато.
 • 2015 : Диана де ла Пенья, Мирта Урибе Сориано, Карла Руэда Котито, Марикармен Герреро, Алехандра Муньос Лурита, Сусан Эгоавиль Ортега, Катрин Регаладо, Сойла де ла Роса, Клариветт Ильескас Абад, Катрин Олемар Отеро, Карла Ортис Ойола. Главный тренер — Мауро Мараскиуло.

Всемирный Кубок чемпионов

С 1997 в розыгрыши Кубка сборная Перу не квалифицировалась.

 • 1993 — 6-е место

Гран-при

В розыгрышах 1993, 1995—2010, 2012 и 2013 сборная Перу не участвовала.

 • 1994 — 11-е место
 • 2011 — 16-е место
 • 2014 — 18-е место (6-е во 2-м дивизионе)
 • 2015 — 22-е место (2-е в 3-м дивизионе)
 • 2016 — 23-е место (3-е в 3-м дивизионе)
 • 2017 — 21-е место (9-е во 2-м дивизионе)
 • 2011 : Анхелика Акино Симон, Лурен Байлон Франкис, Елена Кельдибекова , Алехандра Муньос Лурита, Карла Ортис Ойола, Ванесса Паласиос Сильва, Карла Руэда Котито, Хессения Уседа, Бренда Урибе Сориано, Мирта Урибе Сориано, Клариветт Ильескас Абад, Юлисса Самудио Орль. Главный тренер — Лука Кристофани.
 • 2014 : Илари Пальма, Катрин Олемар Отеро, Карла Руэда Котито, Бренда Урибе Сориано, Шиамара Альмейда Чавес, Алехандра Муньос Лурита, Андреа Уррутия Пуэнте, Магилаура Фриас Помиано, Раффаэлла Камет Бертельо, Анхела Лейва Тагле, Карла Ортис Ойола, Мария де Фатима Акоста Васкес, Барбара Брисеньо Рабаналь, Сусан Эгоавиль Ортега. Главный тренер — Наталия Малага Дибос.
 • 2015 : Мирта Урибе Сориано, Карла Руэда Котито, Бренда Урибе Сориано, Алехандра Муньос Лурита, Сусан Эгоавиль Ортега, Магилаура Фриас Помиано, Раффаэлла Камет Бертельо, Клариветт Ильескас Абад, Анхела Лейва Тагле, Джина Лопес, Андреа Уррутия Пуэнте, Карла Ортис Ойола, Мария де Фатима Акоста Васкес, Корайма Гомес, Сойла ла Роса. Главный тренер — Мауро Мараскиуло.
 • 2016 : Мирта Урибе Сориано, Карла Руэда Котито, Алехандра Мачадо, Ванеса Паласиос Сильва, Алехандра Муньос Лурита, Сусан Эгоавиль Ортега, Магилаура Фриас Помиано, Катрин Регаладо, Клариветт Ильескас Абад, Анхела Лейва Тагле, Шиамара Альмейда Чавес, Андреа Уррутия Пуэнте, Илари Пальма Фоглия, Мириам Патиньо, Корайма Гомес. Главный тренер — Мауро Мараскиуло.
 • 2017 : Мирта Урибе Сориано, Шиамара Альмейда Чавес, Алехандра Муньос Лурита, Андреа Уррутия Пуэнте, Магилаура Фриас Помиано, Ханис Торрес, Мириам Патиньо, Клариветт Ильескас Абад, Анхела Лейва Тагле, Катрин Олемар Отеро, Алехандра Мачадо, Хессения Уседа, Корайма Гомес, Карла Руэда Котито. Главный тренер — Луизомар ди Моура.

Кубок претендентов ФИВБ

 • 2018 — 4-е место
 • 2019 — 5—6-е место

Чемпионаты Южной Америки

 • 1951Med 3.png 3-е место
 • 1956Med 3.png 3-е место
 • 1958Med 2.png 2-е место
 • 1961Med 2.png 2-е место
 • 1962Med 2.png 2-е место
 • 1964Med 1.png 1-е место
 • 1967Med 1.png 1-е место
 • 1969Med 2.png 2-е место
 • 1971Med 1.png 1-е место
 • 1973Med 1.png 1-е место
 • 1975Med 1.png 1-е место
 • 1977Med 1.png 1-е место
 • 1979Med 1.png 1-е место
 • 1981Med 2.png 2-е место
 • 1983Med 1.png 1-е место
 • 1985Med 1.png 1-е место
 • 1987Med 1.png 1-е место
 • 1989Med 1.png 1-е место
 • 1991Med 2.png 2-е место
 • 1993Med 1.png 1-е место
 • 1995Med 2.png 2-е место
 • 1997Med 2.png 2-е место
 • 1999Med 3.png 3-е место
 • 2001 — не участвовала
 • 2003Med 3.png 3-е место
 • 2005Med 2.png 2-е место
 • 2007Med 2.png 2-е место
 • 2009Med 3.png 3-е место
 • 2011Med 3.png 3-е место
 • 2013Med 3.png 3-е место
 • 2015Med 2.png 2-е место
 • 2017Med 3.png 3-е место
 • 2019Med 2.png 2-е место
 • Med 1.png 1964 .
 • Med 1.png 1967 : Эсперанса Хименес, Ирма Кордеро, Луиса Фуэнтес, Ана Рамирес, Норма Веларде, Алисия Санчес, Марта Эррера, Рита, Маргарита. Тренер — Акира Като.
 • Med 1.png 1971 : Мерседес Гонсалес, Эсперанса Хименес, Тереса Нуньес, Ирма Кордеро, Марта Эррера, Ольга Асато, Вланка Хименес, Велинда Кортис, Луиса Фуэнтес, Ана Рамирес, Норма Веларде, Мария Асталаса. Тренер — Акира Като.
 • Med 1.png 1973 .
 • Med 1.png 1975 : Мерседес Гонсалес, Ирма Кордеро, Ана Сесилия Каррильо, Эсперанса Хименес, Луиса Фуэнтес, Ана Рамирес, … Тренер — Акира Като.
 • Med 1.png 1977 .
 • Med 1.png 1979 .
 • Med 1.png 1983 .
 • Med 1.png 1985 : Кармен Пиментель, Роса Гарсиа, Рокки Малага, Нэнси Эркиньо, Соня Эредиа, Луиса Сервера, Денисе Фахардо, Аурора Эредиа, Джина Торреальва, Наталия Малага, Инес Серрага, Джанина Финнетти. Тренер — Пак Ман Бок.
 • Med 1.png 1987 .
 • Med 1.png 1989 : Габриэла Перес дель Солар, Денисе Фахардо, Соня Эредиа, Наталия Малага, Сенаида Урибе, Роса Гарсиа, Росио Серна, Маргарита Дельгадо, Джессика Техада, Джанет Васконсуэлос, Мириам Гальярдо. Тренер — Пак Ман Бок.
 • Med 1.png 1993 : Соня Аяукан, Милагрос Камере, Маргарита Дельгадо, Мириам Гальярдо, Роса Гарсиа, Сара Хоя Лабатон, Наталия Малага, Габриэла Перес дель Солар, Джанет Васконсуэлос, … Тренер — Пак Чжон Дук.
 • Med 2.png 2015 : Диана де ла Пенья, Мирта Урибе Сориано, Марикармен Герреро, Шиамара Альмейда Чавес, Алехандра Муньос Лурита, Сусан Эгоавиль Ортега, Катрин Регаладо, Сойла ла Роса, Клариветт Ильескас Абад, Анхела Лейва Тагле, Катрин Олемар Отеро, Корайма Гомес, Наир Канесса Мендоса, Эсмеральда Санчес. Главный тренер — Мауро Мараскиуло.
 • Med 3.png 2017 : Мирта Урибе Сориано, Диана Патрисия Сото Дельфин, Шиамара Альмейда Чавес, Алехандра Муньос Лурита, Андреа Уррутия Пуэнте, Магилаура Фриас Помиано, Ханис Торрес, Мириам Патиньо, Клариветт Ильескас Абад, Анхела Лейва Тагле, Катрин Олемар Отеро, Алехандра Мачадо, Хессения Уседа, Карла Руэда Котито. Главный тренер — Луизомар ди Моура.
 • Med 2.png 2019 : Анхелика Акино Симон, Бренда Даниэла Урибе Сориано, Марикармен Герреро Баларесо, Ванесса Паласиос Сильва, Алехандра Муньос Лурита, Шиамара Альмейда Чавес, Магилаура Фриас Помиано, Сойла ла Роса Кахо, Клариветт Ильескас Абад, Анхела Лейва Тагле, Флавия Монтес Пассалакуа, Карла Ортис Лойола, Лесли Лейва Тагле, Кьяра Монтес ГарсияДиана де ла Пенья Хулька, Эсмеральда Санчес Маседо. Главный тренер — Франсиско Эрвас Тирадо.

Панамериканские игры

 • 1955 — не участвовала
 • 1959Med 3.png 3-е место
 • 1963 — не участвовала
 • 1967Med 2.png 2-е место
 • 1971Med 2.png 2-е место
 • 1975Med 2.png 2-е место
 • 1979Med 2.png 2-е место
 • 1983Med 3.png 3-е место
 • 1987Med 2.png 2-е место
 • 1991Med 3.png 3-е место
 • 1995 — 5-е место
 • 1999 — 6-е место
 • 2003 — 7-е место
 • 2007 — 4-е место
 • 2011 — 6-е место
 • 2015 — 7-е место
 • 2019 — 6-е место

Панамериканский Кубок

 • 2002 — не участвовала
 • 2003 — не участвовала
 • 2004 — не участвовала
 • 2005 — не участвовала
 • 2006 — 6-е место
 • 2007 — 7-е место
 • 2008 — 7-е место
 • 2009 — 5-е место
 • 2010Med 2.png 2-е место
 • 2011 — 8-е место
 • 2012 — 8-е место
 • 2013 — 8-е место
 • 2014 — 9-е место
 • 2015 — 9-е место
 • 2016 — 9-е место
 • 2017 — 4-е место
 • 2018 — 8-е место
 • 2017 : Мирта Урибе Сориано, Шиамара Альмейда Чавес, Алехандра Муньос Лурита, Андреа Уррутия Пуэнте, Магилаура Фриас Помиано, Ханис Торрес, Мириам Патиньо, Клариветт Ильескас Абад, Анхела Лейва Тагле, Катрин Олемар Отеро, Алехандра Мачадо, Хессения Уседа, Корайма Гомес, Карла Руэда Котито. Главный тренер — Луизомар ди Моура.

Кубок «Финал четырёх» по волейболу

 • 2008 — не квалифицировалась
 • 2009 — 4-е место
 • 2010Med 2.png 2-е место

Южноамериканские игры

 • 1978 — не участвовала
 • 1982Med 1.png 1-е место
 • 2010Med 3.png 3-е место
 • 2014 — 4-е место
 • 2018Med 3.png 3-е место

Игры доброй воли

 • 1986Med 2.png 2-е место
 • 1990 — 4-е место
 • 1994 — 8-е место

Другие турниры

Сборная Перу также становилась победителем и призёром крупных международных соревнований, проводимых ФИВБ для сильнейших женских сборных мира: Кубок Японии 1987 (1-е место), Кубок ФИВБ 1986 (2-е место), Супер-Топ-4 — 1988 (3-е место). Кроме этого сборная Перу 10 раз побеждала в волейбольном турнире Боливарианских игр (в 1965, 1973, 1977, 1981, 1985, 1993, 1997, 2005, 2009 и 2013 годах).

Состав

Сборная Перу в соревнованиях 2019 года ( Кубок претендентов ФИВБ , Панамериканский Кубок , Панамериканские игры , чемпионат Южной Америки ).

Имя, фамилия Год

рождения

Рост Амплуа Клуб
1 Анхелика Акино Симон 1990 170 нападающая Перу «Регатас Лима» Лима
3 Бренда Даниэла Урибе Сориано 1993 185 нападающая Перу «Альянса» Лима
4 Марикармен Герреро Баларесо 1999 181 центральная Перу «Универсидад Сан-Мартин де Поррес» Лима
5 Ванесса Паласиос Сильва 1984 170 либеро Франция «Марк-ан-Барёль»
6 Алехандра Муньос Лурита 1992 180 связующая Перу «Универсидад Сесар Вальехо» Трухильо
7 Шиамара Альмейда Чавес 1996 172 связующая Перу «Альянса» Лима
8 Магилаури Фриас Помиано 1997 186 нападающая Перу «Универсидад Сан-Мартин де Поррес» Лима
10 Сейла Ла Роса Кахо 1990 174 связующая Франция «Марк-ан-Барёль»
11 Клариветт Ильескас Абад 1993 185 центральная Франция «Марк-ан-Барёль»
12 Анхела Лейва Тагле 1996 181 нападающая Бразилия «Озаску-Аудакс» Озаску
14 Флавия Монтес Пассалакуа 2000 187 центральная Перу «Универсидад Сан-Мартин де Поррес» Лима
15 Карла Ортис Лойола 1991 182 нападающая Перу «Регатас Лима» Лима
16 Лесли Лейва Тагле 1998 175 нападающая Перу «Универсидад Сан-Мартин де Поррес» Лима
19 Кьяра Монтес Гарсия 2001 176 нападающая Перу «Спортинг Кристал» Лима
20 Диана де ла Пенья Хулька 1999 187 центральная Перу «Спортинг Кристал» Лима
21 Эсмеральда Санчес Маседо 1998 162 либеро Перу «Альянса» Лима
23 Таиса Маклеод 2002 189 нападающая Перу «Спортинг Кристал» Лима

Клубы приведены по состоянию на окончание сезона 2018—2019.

 • Главный тренер — Франсиско Эрвас Тирадо.
 • Тренеры — Хосе Касерес Павлинковски, Франсис Мендоса Руис.

Примечания

Фотогалерея

Литература

 • Волейбол. Энциклопедия/ Сост. В. Л. Свиридов, О. С. Чехов. Томск: Компания «Янсон» — 2001.

Ссылки