одбојкарска репрезентација Полска жените

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Полска
Конфедерација Европската конфедерација на Одбојка (CEV)
Национална федерација Полски Одбојка унија (PZPS)
Прв официјален натпревар Полска - СССР - 0: 3
( Прага , 1949/10/09, Европското првенство )
повеќето резултати Магдалена Слива (359) [1]
Место на ранг -листата на FIVB 26-ти [2]
Тренер Знаме на Полска Јацек Navrocki
Комплет краток право arm.png
Комплет шорцеви adidaswhite.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет краток лево arm.png
Формата
Комплет тело.svg
Главниот
формата
Комплет краток право arm.png
Комплет шорцеви adidaswhite.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет краток лево arm.png
Формата
Комплет тело.svg
Гостин
формата
Комплет краток право arm.png
Комплет шорцеви adidaswhite.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет краток лево arm.png
Формата
Комплет тело.svg
Резерва
формата
олимписки игри
Учество 3 (прв пат - 1964 )
Постигнувања 3 1964 , 1968
Светски првенства
Учество 10 (прв пат - 1952 )
Постигнувања 2 1952 година
Европско првенство
Учество 29 (прв пат - 1949 )
Постигнувања 1 2003 , 2005 година
светско првенство
Учество 2 (прв пат - 2003 )
Постигнувања 6 ( 2007 )
Светски куп на шампионите
Учество 1 (прв пат - 2005)
Постигнувања 4 ( 2005 )
Лига на нации
Учество 2 (прв пат - 2018 )
Постигнувања 5 ( 2019 )
Светскиот ГП
Учество 14 (прв пат - 2010 )
Постигнувања 6 ( 2007 , 2010 )
Веб -страница pzps.pl

Жените репрезентацијата на Полска во одбојка ( Pol. Reprezentacja Polski на w piłce siatkowej kobiet) - Репрезентација претставува Полска во меѓународни натпревари во одбојка . Прва основана во 1948 година, тоа е раководен од страна на полските Одбојка унија (PZPS).

Историја

Полскиот жените одиграа првиот меѓународен натпревар на 14 февруари 1948 во Варшава и победи одбојкари од Чехословачка со резултат од 3: 1. Историскиот средбата присуствуваа Zofia Voevudzka Александра англиски, Емилија Schavinskaya, Ирена Prushinskaya, Мирослава Zakshevskaya, Yadviga Bzhesnevskaya, Leokadia Kachmarchik, Малгожата Felskaya, Меланија Sinaradzkaya, Елзбиета Курц, тимот беше предводена од тренерот Valentiy [3] Курц. На 10 февруари 1949 година, како дел од Европското првенство, полскиот национален тим одигра својот прв официјален натпревар, губејќи на тимот СССР во три натпревари.

Во 1950-тите и 1960-тите, полскиот национален тим беше постојано меѓу лидерите на светот одбојка. Во овој период, таа се искачи три пати на подиумот на Светските првенства , освои бронзен медал на првите две олимписки турнири , но секогаш дадоа во борбата за првото место на trendsetters од тоа време - репрезентациите на СССР и Јапонија .

Осум пати во текот на овој период, полскиот национален тим стана шампион на Европското првенство , но тука, исто така, беше традиционално се зад тимот на СССР, и си играв сребрен или бронзен медал со репрезентацијата на Чехословачка. Вреди да се одбележи дека во осум европски шампионат што се одржа помеѓу 1949 и 1971 година, polkas освои сребро само во оние случаи кога победи одбојкари на Чехословачка (во 1950 , 1963 и 1967 ), а еднаш кога Чехословачка не учествува (во 1951 година ) . Во исто време, осум од осум средби со Советскиот тим се изгубени, но сите 39 натпревари се победи со екипи од други земји.

За прв пат, Polkas речиси скрши таква строга хиерархија во 1958 година. Во првиот натпревар од финалната група на Европското првенство во Прага, тие речиси се победи на хостесите од натпреварот, но водечките во петтата, одлучувачки, игра со резултат од 6: 1, тие успеале да ја изгуби 13 поени по ред и од резултат од 06:14 тие само може да се намали јазот, но не се во играта. Пред последниот ден од турнирот, одделенија Збигњев Spyt тврди сребро. За да го направите ова, тоа е потребно да се победи против СССР со резултат од 3: 0 или 3: 1. И повторно, бело-црвените пропушти вистинскиот можност: тие победија со 2: 0 во сетови, а потоа губење на третиот натпревар, во четвртиот го пропуштија победа, што доведува во 14:12.

На Олимписките игри во 1964 година, полскиот национален тим под раководство на Станислав Poburka беше единствениот тим кој успеа да победи на натпреварот против легендарниот јапонскиот тим, но пред тоа тие ја загубија на репрезентацијата на СССР во три сета. Четири години подоцна, на Олимписките игри во Мексико Сити со нов тренер Бенедикт Krysik, полскиот жени голема мера може да го комплицира нивните животи во првиот меч, кога тие речиси загуби од екипата на Јужна Кореја, но овој резултат од 0: 2 во сетови тие беа во можност да се победи на натпреварот, а потоа врши на нивното ниво. природно губење на СССР и Јапонија и победата над сите други конкуренти.

Во 1970-тите, на резултатите од полскиот одбојкари во меѓународни натпревари стана повеќе скромни. Само во 1977 година на Европското првенство , што се одржува во Финска , би можел да заврши со успех медал. Анджеј Nemczyk е тим стигна до полуфиналето (ова беше првиот шампионат во кој беше користен систем плејофот), каде што изгуби во три игри за репрезентацијата на СССР. Во пет-сет натпреварот за третото место, полскиот тим загуби на Унгарците . Две години подоцна, на сличен турнир во Франција, Полска девојки предводена од познатиот тренер Хуберт Вагнер , кој претходно беше постигнат одличен успех со мажите тим , го совлада тимот на СССР за прв пат во историјата (3: 2), но ова не беше доволно за нив да ја напушти групата. Резултатот беше само 8 место.

Во периодот 1982-1999, полскиот национален тим пропушти пет светски првенства, а највисоко достигнување во европските првенства беше 6-тото место, се направени во 1997 година на турнирот во Република Чешка .

Европските шампиони 2003 година во Претседателската палата во Варшава на состанокот со Александар Квашњевски
Јуни 8, 2012. Лоѓ . Полскиот национален тим пред трката за Големата награда совпаѓаат со српскиот тим. Од лево кон десно: Паулина Мај, Катаржина Skovronska , Катаржина Skorupa , Каролина Kosek, Кинга Kaspshak, Јоана Kachor, Агниешка Беднарек-Kasha , Изабела Zebrovska, Berenika Okunevskaya, Јоана Volosh, Маја Tokarska, Кристина Strash

Човекот кој го донесе на националниот тим се врати од заборав испадна да биде Анджеј Nemczyk , кој 25 години подоцна, повторно се најде на чело на тимот и веднаш ја освои титулата на Европското првенство во 2003 година во Турција . Иако не сите фаворити беа во можност да го направи тоа на одлучувачки натпревари тогаш, убедлива победа на "byalo-chervonykh" во финалето над домаќини на шампионатот со резултат од 3: 0 (25:17, 25:14, 25:17) не ни дозволуваат да се јавите на овој успех е случаен. Полска адути биле дисциплинирани, здрав одбраната и инспирација на лидерите. Напред Малгоржата Глинка стана најпродуктивните играч на турнирот (таа едноставно беше незапирлив во пет сета во полуфиналето против Германија - 40 поени), и Магдалена Слива е призната од страна на организаторите како најдобар сетер.

Во 2005 година, полскиот национален тим беше во можност да го повтори својот успех со освојување на сите натпревари на Европското првенство во Хрватска . Според возбудлив сценарио, полу-финалниот натпревар против Русите се одржа, кој полскиот жени беа во можност да се победи само од matchball на 12-ти. Ја загуби првите два натпревари во тимот на Џовани Caprara , во третиот тие беа во можност да се надоместат од резултат 21:24. Судбината на играта се решаваше во тај-пауза. Кога резултатот беше 21:20, а судијата ги поправија грешката на Руската играч на топката предизвик и победа на тимот Nemchik. Полскиот национален тим имаше тешко време во финалето против Италија , но тоа испадна да биде посилна - 3: 1 (25:23, 27:25, 21:25, 25:18). Највреден играч во шампионатот беше прогласен Дорота Svenevich .

Сепак, почетокот на XXI век не стане вистински "златното" време за полскиот национален тим. Успех во континентална конкуренција контраст со големи неуспеси во светот на конкуренцијата. Значи, по првата победа на Европското првенство, полскиот жени не беа во можност да се победи на билет за Олимписките игри во Атина . Постанувајќи на осмото место во Светското првенство , тие биле принудени да се обиде својата среќа во Европската квалификацискиот турнир во Баку , каде што на турскиот национален тим се одмазди за поразот во решавачкиот натпревар од Европското првенство, победувајќи на Полјаците во полуфиналето и со тоа лишувајќи ги од својата надеж за добивање на игри. По втората Европската триумф, полскиот национален тим имаше кошмар меѓународната сезона во 2006 година: на последното место во трката за Големата награда , чини Анджеј Niemczyk како селектор на националниот тим; не една игра победи во натпреварите од втората група фаза на Светското првенство во Јапонија и конечниот став 15.

Во 2008 година, полскиот национален тим и на целата заедница одбојка доживеа страшна трагедија - двократен европски шампион Агата Mruz почина од ретка форма на леукемија . Во тоа време, авторитетен Италијанскиот специјалист Марко Bonitta работел со тимот, но тој, исто така, не може да се постигне стабилност во резултатите. Уште една голема почне повторно заврши со сериозен неуспех: на Олимписките игри во Пекинг (на првиот олимписки игри на полскиот национален тим по 40 години пауза), само една победа повеќе од скромни Венецуела беше победи во пет натпревари.

На 28 февруари, 2009, Јержи Matlak беше назначен за селектор на полскиот национален тим. Посебно внимание беше фокусирано на извршување на своите европски шампионат , а тимот, кој за прв пат по многу години не се познати Малгоржата Глинка , Милена Роснер , Марија Liktoras , Катаржина Skovronska , стана бронзен медал. Сепак, овој успех во новиот олимписки циклус беше само еден. Во 2011 година, под раководство на новиот ментор, Aloisy Sviderek, полскиот национален тим испадна од борбата за Европското првенство медали во фазата на четврт-финалето, а во мај 2012 година загуби од турскиот национален тим во финалето на Европскиот олимписки квалификацискиот турнир , ја загубиле своите шанси за правење на нивниот пат кон Олимписките игри во Лондон.

Во април 2013 година, полскиот национален тим беше примен од страна на Пјотр Makovsky, кој, исто така, не успеа да се направи напредок во резултатите. На Европското првенство полкови падна по поразот во 1/8 финалето на италијанскиот национален тим , а во јануари 2014 година, и покрај фактот дека по одреден интервал се врати во тимот се искусни одбојка играчи како Малгоржата Глинка , Ана Werblińska Елинор Dzenkevich, Изабел Beltsik , Катаржина Gaigal, Mariola Zenik , во клучниот натпревар од третото квалификациско коло на Светското првенство во Лоѓ, загуби од Белгијците со резултат од 0: 3 и за прв пат од 1998 година не беа вклучени во бројот на учесници на завршниот турнир на Светското првенство.

Резултати од настапи

олимписки игри

Година И В НС C / P Место
1964 година 5 3 2 10: 6 3 -ти
1968 година 7 5 2 15:12 3 -ти
2008 година 5 1 4 09:12 9 -ти
Вкупно 17 девет осум 34:30

Мед 3.png 1964: Yadviga Abisyak-Rutkovskaya, Марија Golimovskaya, Данута Kordachuk-Вагнер, Yadviga Марко, Кристина Крупа, Jozefa Ledwig, Марија Slivka, Кристина Tchaikovskaya, Zofya Schensnevskaya, Кристина Yakubovskaya, замени: Хана-Кристина Буш, Барбара Hermel.
Мед 3.png 1968: Халина Ashkelovich, Ванда Vekha, Кристина Крупа, Józefa Ledwig, Јадвига Марко-Ksenrzek, Кристина Ostromentskaya, Elzhbeta Pozhets, Барбара Hermel-Nemchik, Лидија Zhmuda-Khmelnitskaya, Кристина Tchaikovskaya, Zofya Shchensnevskaya, Кристина Yakubovskaya.


Светски првенства

Година И В НС C / P Место
1952 година 7 6 1 18: 6 2 -ри
1956 година единаесет осум 3 28:13 3 -ти
1960 година 7 4 3 14:11 4 -ти
1962 година осум 5 3 16:11 3 -ти
1970 година девет 7 2 24: 9 9 -ти
1974 година единаесет 6 5 21:18 9 -ти
1978 година девет 3 6 00:21 11 -ти
2002 година 5 2 3 8: 9 13 -ти
2006 година девет 3 6 11:22 15 -ти
2010 година единаесет 7 4 24:17 9 -ти
Вкупно 87 51 36 176: 137

Мед 2.png 1952: Katarzyna Welsing, Zofia Voevudzkaya, Кристина Zakayevskaya, Мирослава Zakshevskaya, Клементина Zelnyok, Данута Yosko, Александра Kubiak, Халина Ozhekhovskaya, Халина Tomashevskaya, Urshulya Figver, Кристина Khaets, Емилија Schavinskaya.
Мед 3.png 1956: Алиша Vers, Марија Golimovskaya, Ванда Zazhytska, Данута Yosko, Тереза Konopka, Данута Kordachuk, Барбара Kotsan-Zemba, Изабела Laz, Халина Tomashevskaya, Ванда Tumidaevich, Кристина Khaets-Vletsyal, Барбара Chechutko-Shpyt.
Мед 3.png 1962: Данута Zokhovskaya, Марија Golimovskaya, Данута Kordachuk, Кристина Krupa, Yadviga Марко, Jozefa Ledwig, Марија Slivka, Халина Tomashevskaya-Lenkevich, Кристина Haets-Vletsyal, Кристина Tchaikovskaya, Барбара Chechutko-Shpyt, Кристина Yakubovskaya.


Европското првенство

Година И В НС C / P Место
1949 година 6 4 2 12: 6 3 -ти
1950 година 5 4 1 12: 4 2 -ри
1951 година 5 4 1 12: 4 2 -ри
1955 година 5 3 2 12:10 3 -ти
1958 година девет 7 2 25:10 3 -ти
1963 година осум 7 1 23: 8 2 -ри
1967 година девет осум 1 24: 7 2 -ри
1971 година 7 5 2 24: 7 2 -ри
1975 година 7 2 5 00:16 6 -ти
1977 година 7 4 3 14:10 4 -ти
1979 година 7 5 2 15:11 8 -ми
1981 година 7 3 4 09:15 часот 5 -ти
1983 година 7 5 2 16:11 9 -ти
1985 година 7 4 3 14: 9 7 -ми
1987 година 7 2 5 07:16 11 -ти
1989 година 7 3 4 11:15 9 -ти
1991 година 5 1 4 6:14 9 -ти
1995 година 5 1 4 07:13 9 -ти
1997 година 7 4 3 13:10 6 -ти
1999 година 5 1 4 7:14 8 -ми
2001 година 7 3 4 14:13 6 -ти
2003 година 7 6 1 19:11 1 -ви
2005 година 7 7 0 21: 7 1 -ви
2007 година осум 6 2 19:10 4 -ти
2009 година осум 6 2 19:11 3 -ти
2011 година 4 3 1 9: 3 5 -ти
2013 година 4 1 3 6:10 11 -ти
2015 година 5 2 3 09:11 8 -ми
2017 година 4 2 2 7: 9 10 -ти
Вкупно 186 113 73 389: 296

Мед 3.png 1949: Yadwiga Brzesnevskaya, Zofia Voevudzkaya, Romualda Grushchinskaya, Мирослава Zakshevskaya, Elzhbeta Kurtz, Халина Ozhekhovskaya, Кристина Paprot, Марија Pogozhelskaya, Халина Tomashevskaya, Ирена Flechnerovskaya, Urshula Figver, Александра Englischinskaya.
Мед 2.png 1950 : Ядвига Бжеснёвская, Зофья Воевудзкая, Ромуальда Грущиньская, Мирослава Закшевская, Александра Кубяк, Халина Ожеховская, Мария Погожельская, Халина Томашевская, Эмилия Щавиньская, Александра Энглисх.
Med 2.png 1951 : Катажина Вельсынг, Зофья Воевудзкая, Александра Кубяк, Элжбета Куртз, Мария Погожельская, Халина Томашевская, Ирена Флехнеровская, Кристина Хаец, Эмилия Щавиньская, Александра Энглисх.
Med 3.png 1955 : Ядвига Абисяк, Ванда Зажицкая, Данута Йосько, Мирослава Закшевская-Котула, Клементина Зельнёк, Тереза Конопка, Барбара Коцан-Земба, Ванда Тумидаевич, Кристина Хаец, Данута Хвалиньская, Барбара Чечутко.
Med 3.png 1958 : Мария Голимовская, Ванда Зажицкая, Мирослава Закшевская-Котула, Данута Кордачук, Ядвига Косткевич, Мария Панек, Ванда Полещук, Халина Томашевская-Ленкевич, Кристина Хаец-Влецял, Кристина Чайковская, Барбара Чечутко-Шпыт, Алиция Шевчик.
Med 2.png 1963 : Мария Голимовская, Ядвига Доманьская, Данута Кордачук, Божена Кузьминьская, Кристина Крупа, Юзефа Ледвиг, Ядвига Марко, Мария Сливка, Кристина Чайковская, Зофья Щенсневская, Кристина Якубовская.
Med 2.png 1967 : Халина Ашкелович, Ванда Веха, Кристина Крупа, Юзефа Ледвиг, Янина Плута, Эльжбета Пожец, Елена Сойчук, Барбара Хермель, Лидия Жмуда, Кристина Чайковская, Кристина Якубовская.
Med 2.png 1971 : Халина Ашкелович-Войно, Целина Ашкелович, Малгожата Денисов, Мария Зауха, Кристина Карасиньская, Эльжбета Лежонь, Тереза Маловидзкая, Кристина Мёдушевская, Божена Модницкая, Барбара Мёнзек, Кристина Остроменцкая, Барбара Хермель-Немчик.
Med 1.png 2003 : Изабеля Белцик, Малгожата Глинка, Доминика Лесневич, Мария Ликторас, Иоанна Мирек, Агата Мруз, Малгожата Немчик, Анна Подолец, Александра Пшибыш, Дорота Свеневич, Катажина Сковроньская, Магдалена Слива.
Med 1.png 2005 : Наталия Бамбер, Изабеля Белцик, Малгожата Глинка, Мариоля Зеник, Иоанна Мирек, Агата Мруз, Александра Пшибыш, Сильвия Пыця, Милена Роснер, Дорота Свеневич, Катажина Сковроньская, Магдалена Слива.
Med 3.png 2009 : Наталия Бамбер, Анна Бараньская, Агнешка Беднарек, Изабеля Белцик, Анна Витчак, Катажина Гайгал, Мариоля Зеник, Иоанна Качор, Паулина Май, Дорота Пыкош, Милена Садурек, Александра Ягело.


Кубок мира

 • 2003 — 8-е место
 • 2007 — 6-е место

Большой чемпионский Кубок

 • 2005 — 4-е место

Гран-при

 • 2004 — 8-е место
 • 2005 — 7-е место
 • 2006 — 12-е место
 • 2007 — 6-е место
 • 2008 — 10-е место
 • 2009 — 7-е место
 • 2010 — 6-е место
 • 2011 — 10-е место
 • 2012 — 8-е место
 • 2013 — 15-е место
 • 2014 — 16-е место
 • 2015 — 14-е место
 • 2016 — 14-е место
 • 2017 — 13-е место

Лига наций

 • 2018 — 9-е место
 • 2019 — 5-е место

Европейские игры

 • 2015 — 2-е место

Тренеры

Анджей Немчик
 • 1948 — Валентий Клышейко
 • 1948—1949 — Ромуальд Виршилло
 • 1949—1950 — Лотар Гейер
 • 1950—1951 — Казимеж Стрыхажевский
 • 1951—1954 — Зигмунт Кшижановский
 • 1954—1955 — Луцьян Тышецкий
 • 1955—1957 — Зигмунт Кшижановский
 • 1957—1959 — Збигнев Шпыт
 • 1959—1961 — Ежи Шевчик
 • 1961—1962 — Станислав Мазур
 • 1962—1965 — Станислав Побурка
 • 1965—1970 — Бенедикт Крысик
 • 1970—1971 — Гвидон Гроховский
 • 1971—1974 — Зигмунт Кшижановский
 • 1974—1975 — Адам Желязный
 • 1975—1978 — Анджей Немчик
 • 1978—1980 — Хуберт Вагнер
 • 1980—1981 — Станислав Побурка
 • 1981—1984 — Анджей Дульский
 • 1984—1986 — Ежи Матляк
 • 1986—1989 — Ян Рысь
 • 1989 — Януш Бадора
 • 1989—1994 — Эдвард Суперлак
 • 1994—1995 — Тадеуш Хойнацкий
 • 1995—1996 — Лешек Пясецкий
 • 1996—2000 — Ежи Скробецкий
 • 2000—2003 — Збигнев Кшижановский
 • 2003—2006 — Анджей Немчик
 • 2006—2007 — Иренеуш Клос
 • 2007—2008 — Марко Бонитта
 • 2009—2010 — Ежи Матляк
 • 2011 — Веслав Попик
 • 2011—2012 — Алойзий Свидерек
 • 2013—2015 — Пётр Маковский
 • с 2015 — Яцек Навроцкий

Лидеры по количеству матчей

По состоянию на начало 2017 года

Игрок Годы выступлений Матчи
Магдалена Слива 1990—2007 359
Дорота Свеневич 1991—2009 325
Изабеля Белцик 1999—2016 322
Мариоля Зеник 2001—2014 295
Катажина Сковроньская 2003—2016 288
Малгожата Глинка 1996—2014 286
Александра Ягело 2000—2016 286
Тереса Ворек 1984—1995 273
Милена Роснер 2000—2008 260
Малгожата Немчик 1989—2006 244
Барбара Маковская 1987—1995 236
Иоанна Мирек 1996—2007 234
Кристина Чайковская 1955—1968 228
Юзефа Ледвиг 1959—1970 216
Божена Валёх 1978—1989 206
Игрок Годы выступлений Матчи
Анна Косек 1982—1991 195
Эва Ковальковская 1994—2002 191
Милена Радецкая 2007—2013 190
Уршуля Сталя 1991—1997 189
Иоланта Щигельская 1978—1985 186
Тереса Рыхлицкая-Каспшик 1972—1979 184
Мария Голимовская 1955—1966 182
Тереса Маловидзкая 1969—1978 181
Катажина Зубель 1989—1995 180
Халина Ашкелович 1965—1973 177
Мария Зауха 1971—1978 174
Мажена Ханыжевская 1982—1987 173
Мария Ликторас 2003—2008 173
Барбара Хермель-Немчик 1964—1976 172
Анна Мирос 2002—2015 171

Текущий состав

Заявка сборной Польши на чемпионат Европы-2019

Имя Дата рождения Рост Клуб
Центральные блокирующие
3 Клаудия Алагерская 02.01.1996 190 Польша ЛКС
5 Агнешка Конколевская Капитан команды 17.10.1994 199 Италия «Скандиччи»
10 Зузанна Ефименко-Млотковская 08.08.1989 196 Польша «Девелопрес»
Связующие
14 Иоанна Волош 07.04.1990 181 Италия «Имоко»
20 Марлена Плеснерович 09.01.1992 176 Польша «Хемик»
Нападающие
2 Мартина Грайбер 28.03.1995 182 Польша «Хемик»
6 Мартина Лукасик 26.11.1999 190 Польша «Хемик»
9 Магдалена Стысяк 03.12.2000 203 Италия «Скандиччи»
15 Александра Вуйцик 03.01.1994 185 Польша ЛКС
16 Наталия Менджик 13.02.1992 184 Польша «Хемик»
17 Мальвина Смажек-Годек 03.06.1996 191 Италия «Бергамо»
18 Катажина Зарослиньская-Круль 03.02.1987 187 Польша «Девелопрес»
Либеро
8 Мария Стензель 25.11.1998 167 Польша «Будовляни»
15 Паулина Май-Эрвардт 22.03.1987 166 Польша «Хемик»
Главный тренер — Яцек Навроцкий, ассистент тренера — Вальдемар Кавка

См. также

Примечания

 1. Reprezentanki Polski (польск.) . Дата обращения: 5 июля 2013. Архивировано 9 июля 2013 года.
 2. Рейтинг женских сборных на 21 октября 2018 года (англ.)
 3. 63 lata temu narodziła się polska siatkówka reprezentacyjna kobiet (польск.) . Siatka.org (14 февраля 2011). Дата обращения: 4 ноября 2011. Архивировано 20 апреля 2012 года.

Ссылки