Португалија женска одбојкарска репрезентација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Селекцијата на Португалија
Знаме на Португалија
Конфедерација CEV
Национална федерација FPV
Прв официјален натпревар Португалија 0-3 Шпанија ( Гранада ( Шпанија ), 20.04.1983, CH )
Место на ранг-листата на ФИВБ 52-65. [1]
Место во рејтингот на CEV 22-ри-23-ти [2]
Тренер Бразил Хозе Франциско Сантос
Официјален сајт

Португалската женска одбојкарска репрезентација ( port. Seleção Portuguesa de Voleibol Feminino ) ја претставува Португалија на меѓународните одбојкарски натпревари . Телото на управување е Португалската одбојкарска федерација (Federação Portuguesa de Voleibol - FPV) .

Историја

Одбојката во Португалија се појави за време на Првата светска војна , благодарение на американските трупи стационирани на Азорските Острови . Важна улога во развојот на новата игра во земјата имаше наставникот по физичко образование А. Каваку, кој работеше во голем број образовни институции во Лисабон , како и вработени во Здружението на млади христијани ( ИМКА ). благодарение на кои правилата на одбојката беа преведени на португалски и тренирањето на овој спорт беше организирано на универзитети и колеџи во различни португалски градови.

Во 1947 година, беше основана Португалската одбојкарска федерација, во истата година еден од ко-основачите на ФИВБ . Од 1947 година, португалските првенства се одржуваат за мажи , а од 1960 година - за жени .

Влегувањето на португалската женска репрезентација на меѓународната арена се случи дури во 1983 година , кога одбојкарките на земјата првпат учествуваа на квалификацискиот турнир за Европското првенство . Еден од групните квалификациски турнири се одржа во Шпанија и на него португалскиот тим одигра 5 натпревари и ги загуби сите. Во текот на следните повеќе од 30 години, португалската репрезентација редовно учествуваше во квалификациите за Олимписките игри (од 2011 година), Светските првенства (од 1993 година) и Европа, но секој пат беше многу далеку од влегување во главната фаза на овие натпревари.

На почетокот на 2019 година се случи значаен настан за женската португалска одбојка. Репрезентацијата со освоеното второ место во својата квалификациска група за првпат обезбеди учество во главната фаза на ЕП . На самото континентално првенство португалските одбојкари во својата група од прелиминарната фаза го зазедоа последното место, со само еден сет во пет натпревари.

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

Португалската репрезентација не учествуваше во квалификациите на олимписките одбојкарски турнири во 1964-2008 и 2016 година.

  • 2012 - не се квалификуваше

Светски првенства

Португалската репрезентација не учествуваше на светските првенства 1952-1990 година.

Европско првенство

Португалската репрезентација не учествуваше на Европското првенство 1949-1981 година.

  • 2019 : Аманда Кавалканти, Едуарда Дуарте, Марија Лопес, Елена Монтеиро, Елијана Дуран, Ванеса Родригес, Марта Хуерст, Јоана Ресенде, Беатрис Басту, Алин Родригес, Јулија Коваленко, Марија Мајо, Барбара Гомес, Ана Вале. Тренер - Хозе Франциско Сантос.

Евролига

Португалската репрезентација до 2016 година не учествуваше во Евролигата.

  • 2017 : Фабиола Гомес, Марија Пенеда, Барбара Гомес, Елијана Дуран, Ванеса-Јоланда Родригес, Габриела Коељо, Марта Хуерст, Хуана Ресенде, Јулијана-Изабел Антунеес, Нојса Нето, Алин Родригес, Јулија Коваленко, Ваакенес, Караина. Тренер - Антонио Гуера.
  • 2018 : Фабиола Гомес, Едуарда Дуарте, Елијана Дуран, Марија Мајо, Нурија Лопес да Силва, Ванеса Родригес, Нојса Нето, Марта Хуерст, Хуана Ресенде, Јулијана-Изабел Антунеес, Ана Софија Фресис Фонсека, Алин Годригес. . Тренер - Мануел Алмеида.
  • 2019 година : Аманда Кавалканти, Едуарда Дуарте, Инес Переира, Елена Монтеиро, Елијана Дуран, Ванеса Родригес, Алис Клементе, Марта Хуерст, Јоана Ресенде, Беатриз Басту, Алин Родригес, Јулија Коваленко, Барбара Гомес, Ана Вале. Тренер - Хозе Франциско Сантос.

Медитерански игри

  • 2018 година - 8 место.

Состав

Репрезентацијата на Португалија во натпреварувањата 2019 година (Европско првенство - квалификации и главен турнир , Евролига )

бр. Име презиме година

раѓање

Висина Амплуа Клуб
1.7 Аманда Кавалканти 2002 година 183 централно Португалија „Педро Еанес Лобато“ од Амора
2 Едуард Дуарте 1993 година 191 централно Португалија Leixoes Matosinhos
3 Карла Соуса 1991 година 193 напаѓач Португалија Leixoes Matosinhos
4 Ана Куту 1990 година 175 напаѓач Португалија Leixoes Matosinhos
5 Инес Переира 1998 година 174 напаѓач Португалија Порто
6 Елена Монтеиро 1998 година 181 централно Португалија „Кастело да Маја“ Маја
7 Елијана Дуран 1997 година 171 врзивно средство Португалија „Кастело да Маја“ Маја
осум Ванеса-Јоланда Родригес 1987 година 182 врзивно средство Португалија Атлетико Фамаликан Вила Нова ди Фамаликан
девет Алис Клементе 2003 година 182 напаѓач Португалија „Фатима“
десет Марта Херст 1992 година 184 напаѓач Италија Олбија
единаесет Јоана Ресенде 1991 година 175 либеро Португалија Атлетико Фамаликан Вила Нова ди Фамаликан
13 Беатриз Басту 2001 година 159 либеро Португалија Leixoes Matosinhos
Четиринаесет Алин Родригес 1988 година 192 централно Португалија Атлетико Фамаликан Вила Нова ди Фамаликан
15 Јулија Коваленко 1999 година 193 напаѓач Италија „Боска Сан Бернардо“ Кунео
16.6 Марија Мајо 1993 година 190 напаѓач Португалија Белененсес Лисабон
17 Барбара Гомес 1996 година 172 напаѓач Португалија Атлетико Фамаликан Вила Нова ди Фамаликан
осумнаесет Ана Вале 2001 година 184 напаѓач Португалија „Гондомар“

Клубовите се наведени од крајот на сезоната 2018-2019.

  • Главни тренери - Руи-Мигел Мореира (јануари) ; Бразил Хозе Франциско Сантос (од мај) .
  • Тренери - Луис Андраде (јануари) , Руи-Мигел Мореира, Беатрис Сантос (од мај) .

Белешки (уреди)

Врски