Руски женски одбојкарски тим

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Русија
VFV-лого.gif
Прекари Земја на Црвените Цезар (од англиски - „Црвено Кралство“)
Конфедерација Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ)
Национална федерација Серуска одбојкарска федерација (ВФВ)
Место на ранг-листата на ФИВБ 5-ти [1]
Тренер Знамето на Италија Серхио Бузато
Комплет кратка десна рака.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет кратка лева рака.png
Форма
Главниот
форма
Комплет кратка десна рака.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет кратка лева рака.png
Форма
Гостин
форма
олимписки игри
Учество 7 (прв пат - 1996 година)
Достигнувања 2 2000 , 2004 година
Светски првенства
Учество 7 (прв пат - 1994 година)
Достигнувања еден 2006 , 2010 година
Европско првенство
Учество 14 (прв пат - 1993 година)
Достигнувања еден 1993 , 1997 , 1999 , 2001 , 2013 , 2015
светско првенство
Учество 3 (прв пат - 1999 година)
Достигнувања 2 1999 година
Светско првенство на шампиони
Учество 5 (прв пат - 1993 година)
Достигнувања еден 1997 година
Лигата на народите
Учество 3 (прв пат - 2018 година)
Достигнувања 8-мо место 2018 , 2021 година
Светско Гран При
Учество 21 (прв пат - 1993 година)
Достигнувања еден 1997 , 1999 , 2002 година
Сајт volley.ru
Спортски награди
олимписки игри
Сребрена Сиднеј 2000 година
Сребрена Атина 2004 г
Светски првенства
Бронза Бразил 1994 година
Бронза Јапонија 1998 година
Бронза Германија 2002 година
Злато Јапонија 2006 година
Злато Јапонија 2010 година
светско првенство
Сребрена Јапонија 1999 година
Бронза Јапонија 2019 година
Светско првенство на шампиони
Бронза Јапонија 1993 година
Злато Јапонија 1997 година
Сребрена Јапонија 2001 година
Гран при
Бронза Хонг Конг 1993 година
Бронза Шангај 1996 година
Злато Коби 1997 година
Сребрена Хонг Конг 1998 година
Злато Јукси 1999 година
Сребрена Манила 2000 година
Бронза Макао 2001 година
Злато Хонг Конг 2002 година
Сребрена Andria, Matera, Joya del Colle 2003 година
Сребрена Реџо Калабрија 2006 година
Сребрена Токио 2009 година
Бронза Токио 2014 година
Сребрена Омаха 2015 година
Европско првенство
Злато Чешка 1993 година
Бронза Холандија 1995 година
Злато Чешка 1997 г
Злато Италија 1999 година
Злато Бугарија 2001 г
Бронза Хрватска 2005 година
Бронза Белгија, Луксембург 2007 година
Злато Германија, Швајцарија 2013 година
Злато Холандија, Белгија 2015 година

Руската женска одбојкарска репрезентација е наследник на репрезентацијата на СССР и ја претставува Русија на меѓународните натпревари во одбојка . Првпат е собран во 1992 година, учествува на официјални меѓународни натпревари од 1993 година . Двократен сребрен олимписки медалист (2000 и 2004 година), двократен светски шампион ( 2006 , 2010 година ), шесткратен европски шампион . Водени од Серуската одбојкарска федерација .

Приказна

Тимот на Карпол

Историјата на руската репрезентација стана логично продолжение на историјата на советската репрезентација, чиј главен тренер од 1978 година (со пауза) беше Николај Карпол .

Во времето на Карпол, руската репрезентација практично не знаеше конкуренција на континенталната арена, откако освои четири европски првенства од шест, беше една од најсилните тимови во светот, за што сведочат трите победи на Гран-при турнирите. . Во исто време, Русинките не успеаја да победат на поголем светски форум - Светско првенство или Олимписки игри. Карактеристичните карактеристики на овој период од животот на националниот тим беа постоењето на основниот клуб - ЕкатеринбургУралочка “, кратка клупа - играјќи речиси без замени на поединечни турнири, силна зависност на тимот од неговиот лидер, кој за многу години беше Евгенија Артамонова , а подоцна и Екатерина Гамова . Последнава околност често им даваше минимална предност на противниците во решавачките натпревари на најголемите турнири: репрезентацијата на Кина , која Русија ја загуби во полуфиналето на Олимписките игри 1996 и Светското првенство 1998 година , како и во финалето на 2004 година. Олимпијада , репрезентацијата на Куба , која ги победи Русите во решавачкиот натпревар на Светското првенство во 1999 година и на Олимпијадата во 2000 година , репрезентацијата на САД која ја изостави Русија од финалето на Светското првенство во 2002 година .

Во исто време, руската репрезентација се одликуваше со својот карактер и психолошка стабилност, што повеќе од еднаш и помогна во најкритичните ситуации. Од оваа серија - бронзата на Светското првенство 1994 година , каде што рускиот тим играше без водечки играчи, вклучително и Евгенија Артамонова, која беше подложена на операција, но нејзиното само присуство на клупата за време на натпреварите го натера тимот да „скокне преку глава“ [2] . Уште погласен пример е олимпискиот турнир во Атина во 2004 година .

Руската репрезентација воопшто не му пријде како фаворит. На Европското првенство во 2003 година, поради труење со храна [3], тимот го зазеде само 5то место. Потоа следеше неуспех на олимпискиот квалификациски турнир во Баку . Во мај 2004 година, на турнир во Јапонија, сепак беше освоен билет за Олимпијадата, но летото водечките одбојкари не учествуваа на Гран-при , откако ја загубија својата полноправна играчка пракса. Репрезентацијата ги немаше Елена Година и Анастасија Беликова , кои го загубија заедничкиот јазик со Карпол, во последен момент проблемот беше решено со учеството на турнирот на Љубов Соколова и Елизавета Тишченко , која се опоравуваше од повредата. Последиците од повредата ги доживуваше и капитенот на репрезентацијата Евгенија Артамонова . Веќе во Атина, 19-годишната сетерка Марина Шешенина го стекнувала потребното искуство за играње на таква одговорна позиција [4] .

Сите овие околности овозможуваат „среброто“ на руската репрезентација на олимпискиот турнир во Атина да се смета за вистинско чудо, освен ако, се разбира, не знаете каков карактер поседуваше овој тим. Седум мечеви одиграни во полуфиналето против бразилската репрезентација [5] , натпревар од највисока класа со кинескиот тим во финалето, каде што рускиот тим веќе беше поблиску од кога било до успехот [6] , стана светла страница во историјата на руската одбојка.

Тимот Капрара

Уште за време на Олимпијадата во Атина, Николај Карпол изјави дека ја напушта функцијата селектор на руската репрезентација. На испразнетото место е поканет италијанскиот специјалист Џовани Капрара . Вториот тренер и преведувач беше неговата сопруга, врзувач, Ирина Кирилова [7] .

Задржувајќи ги Екатерина Гамова и Љубов Соколова во составот, враќајќи ја Елена Година во репрезентацијата, Капрара им даде шанса да се докажат и на помладите играчи: Јулија Меркулова , Марина Акулова , Светлана Крјучкова , Марија Бородакова . Резултатот не чекаше долго - во есента 2006 година, овие одбојкари ја освоија титулата светски шампиони , постојано победувајќи ги сите најсилни репрезентации на планетата: Кина, САД, Италија и Бразил. И ако Италијанците беа поразени во полуфиналето, тогаш во решавачкиот меч повторно требаше да покажат карактер, враќајќи се во петтиот натпревар од резултатот 11:13 [8] . Не може да не се забележи квалитативниот напредок во играта на тимот, репрезентацијата покажа модерна одбојка од највисоко ниво. Џовани Капрара потоа го опиша својот одличен тим вака: „Нашиот успех во голема мера беше одреден од играта на три одбојкарки - Година, Гамова и Соколова. Имаат многу силна мотивација, без која е невозможно да се игра добро. Покрај тоа, најдовме минувач кој може да трча најмалку пет часа без пауза; либеро кој размислува за секој потег; два одлични блокатори. Покрај нив, имаме уште пет играчи кои завршија одлична работа“ [9] .

Сепак, не следеше подеднакво успешно продолжение: во 2007 година, руската репрезентација стана само четврта на Гран при , трета на Европското првенство , не можеше да се квалификува за Гран при 2008 година и падна на 8-то место на рангирањето на ФИВБ. . Репрезентацијата на Олимписките игри во Пекинг пристапи целосно неподготвена и за прв пат во историјата не успеа да ја надмине четвртфиналната бариера, по што Џовани Капрара ја напушти селекторската функција.

Тимот на Кузјуткин и Овчиников

По оставката на Капрара, селектор на националниот тим, но само за еден турнир - изборот за Гран при 2009 година , што се одржа во Омск - беше Вадим Анатолиевич Панков , главен тренер на Заречје-Одинцов , кој своевремено работеше во репрезентациите на СССР и Русија како помошник на Владимир Паткин и Николај Карпол . На 17 февруари 2009 година, Владимир Иванович Кузиуткин беше избран за нов селектор на руската репрезентација.

Во 2009 година, руската репрезентација, која играше во силно ажуриран состав, го зазеде второто место на Гран при , а на Европското првенство не можеше да се пласира во полуфиналето. Во декември 2009 година, напаѓачот на руската репрезентација Наталија Сафронова се онесвести на еден од тренинзите на Динамо , потоа се покажа дека има мозочен удар [10] , таа моментално продолжува со лекување.

По Екатерина Гамова , која играше за националниот тим во 2009 година , Љубов Соколова се врати во националниот тим во летото 2010 година . Тие повторно станаа клучните фигури околу кои беше формиран тимот, кој покажа максимален резултат веќе на следниот голем почеток - Светското првенство во Јапонија .

Руските одбојкари го освоија златото на светскиот форум, како и пред четири години, победувајќи ја репрезентацијата на Бразил во финален меч од пет сета. Коментирајќи го финалето, селекторот на руската репрезентација Владимир Кузиуткин рече: „Квалитетот на одбојката беше фантастичен за двете екипи. Ликот ни помогна да победиме“ [11] . Марија Борисенко (Бородакова) , Екатерина Гамова , Светлана Крјучкова , Јулија Меркулова и Љубов Соколова станаа двократни светски шампиони. Наградата за најкорисна играчка на првенството ја доби Екатерина Гамова , а најдобра во нападот стана Татјана Кошелева која брзо напредуваше.

В 2011 году сборная России вследствие кадровых и игровых проблем не смогла стать призёром Гран-при и во второй раз подряд стала только шестой на чемпионате Европы . Последняя неудача не позволила российской команде войти в число участников Кубка мира и вынудила решать задачу попадания на Олимпийские игры-2012 через европейский квалификационный турнир . В октябре Владимир Кузюткин сообщил о решении оставить пост главного тренера команды. 21 октября на заседании тренерского совета клубов Суперлиги исполняющим обязанности главного тренера сборной был назначен наставник краснодарского «Динамо» Сергей Анатольевич Овчинников [12] . 13 декабря он был утверждён на посту главного тренера команды, с февраля 2012 года также работал в должности главного тренера московского «Динамо» .

Под руководством Сергея Овчинникова сборная России заняла 5-е место на олимпийском турнире в Лондоне . Эта Олимпиада стала шестой для Евгении Эстес , пятой — для Любови Соколовой , четвёртой — для Екатерины Гамовой . Россиянки выиграли все матчи на групповом этапе и вышли в четвертьфинал, где их соперником стала сборная Бразилии. Встреча равных команд, затянувшаяся на 2 часа 21 минуту, завершилась драматичной пятой партией, в которой российская команда смогла выйти вперёд после счёта 10:13, имела 6 матчболов, но не довела матч до победы. 29 августа 2012 [13] года Сергей Овчинников покончил с собой в хорватском Порече , где проходил предсезонный сбор московского «Динамо» [14] [15] .

Команда Маричева

25 января 2013 года новым главным тренером сборной России назначен наставник мужской команды «Динамо» (Краснодар) Юрий Маричев [16] . Он активно взялся за омоложение команды, от чемпионского состава образца 2010 года в составе остались только Наталия Обмочаева , Татьяна Кошелева , Светлана Крючкова и Мария Бородакова , которая не была включена в заявку на чемпионат Европы. Тренерским штабом был взят курс на убыстрение игры, активное использование в атаке при хорошем приёме нападающих первого темпа, на постоянной основе стали использоваться тройной блок, а также ротация либеро на приёме и в защите. Свой путь сборная начала с участия в коммерческих стартах, затем, выступая практически в основном составе (без Анны Матиенко ), стала победителем Универсиады в Казани .

Первой серьёзной проверкой для новой команды стал Гран-при . В первом туре сборной достались в соперники титулованные команды Бразилии и США , а также крепкая сборная Польши. Выиграв в итоге лишь один матч на тай-брейке у Польши, команда оправилась на домашний этап в Екатеринбург , где выиграла все три игры, а затем повторила успех на этапе в Бангкоке . Несмотря 7 побед подряд, строгая формула турнира не позволила россиянкам попасть в финальный этап.

На чемпионате Европы сборная России столкнулась с кадровыми проблемами уже в первые дни группового этапа — не восстановилась от травмы наигрывавшаяся весь сезон центральная блокирующая Ирина Заряжко , а основная связующая Анна Матиенко получила травму пальца. Тем не менее команда провела турнир очень уверенно, обыграв на стадии плей-офф всех призёров предыдущего чемпионата Европы — со счётом 3:0 были повержены сборные Турции и Сербии, а в финальном матче с хозяйками первенства немками россиянки отдали соперницам лишь одну партию и спустя 12 лет вернули титул чемпионок Европы. Индивидуальным призом была награждена связующая Екатерина Панкова , а самым ценным игроком соревнований стала вернувшаяся на свой уровень образца ЧМ-2010 доигровщица Татьяна Кошелева [17] . Во время чемпионата Маричев заявил, что с уходом Екатерины Гамовой игра его команды стала более разносторонней: «Если раньше результат матча зависел от того, сыграет Гамова или нет, то теперь у нас нагрузка ложится на всех равномерно…» [18] .

В ноябре 2013 года в составе сборной России на Всемирном Кубке чемпионов из-за проблем со здоровьем не было не только Матиенко и Заряжко, но и двух нападающих — Обмочаевой и Кошелевой. Вернулись в команду Любовь Соколова и Евгения Старцева . Подопечные Юрия Маричева одержали на турнире в Японии только одну победу в 5 матчах и заняли 4-е место.

В сезоне 2014 года сборная России не могла рассчитывать на травмированных блокирующих Юлию Морозову и Анастасию Шляховую , а также на одну из лучших принимающих Викторию Чаплину и тем не менее впервые в 2009 года попала в призёры Гран-при , одержав в борьбе за бронзовую медаль на финальном турнире в Токио трудовые победы над сборными Турции и Китая [19] . Перед чемпионатом мира к команде присоединилась Екатерина Гамова, но усиления командной игры её возвращение не принесло, а потеря из-за травмы плеча по ходу второго группового этапа мирового первенства Александры Пасынковой ещё более усугубило и без того нестабильную игру на приёме. Имея поражения от сборных США , Турции и Бразилии , российская команда благодаря уверенной победе в завершающем матче второго этапа над Сербией смогла выйти в «Финал шести» чемпионата, но, начав его с поражения от американок, оказалась перед необходимостью брать 3 очка в матче с хозяйками . Они в свою очередь не предоставили команде Юрия Маричева ни малейшего шанса на выход в полуфинал, крупно (25:12, 25:17) выиграв два стартовых сета.

В октябре 2015 года сборная России второй раз подряд выиграла чемпионат Европы , одержав в финальном матче победу над хозяйками первенства — сборной Нидерландов . Самым ценным игроком Евро вновь была признана Татьяна Кошелева , в символическую сборную также вошли либеро Анна Малова и вернувшаяся в команду перед этим турниром Ирина Заряжко . Месяцем ранее подопечные Юрия Маричева при добротной игре не смогли завоевать путёвку на Олимпийские игры в Рио-де-Жанейро по итогам Кубка мира , заняв 4-е место, но в январе 2016 года успешно справились с этой задачей, став победителями европейского отборочного турнира . На самой Олимпиаде выступление россиянок завершилось разгромным поражением в трёх партиях от сборной Сербии в четвертьфинале.

2017—2019

2 февраля 2017 года сборную России во второй раз возглавил Владимир Кузюткин [20] . Под его руководством команда выиграла путёвку на чемпионат мира-2018 , стала серебряным призёром Кубка Ельцина , заняла 9-е место на Гран-при и 4-е — на Всемирном Кубке чемпионов . В сентябре 2017 года, на последнем этапе подготовки к чемпионату Европы , в штабе сборной России была произведена рокировка — Владимир Кузюткин перешёл на должность старшего тренера, а возглавил сборную его прежний ассистент Константин Ушаков [21] [22] . На европейском первенстве сборная России под руководством Ушакова показала невыразительную игру и выбыла на стадии четвертьфинала, разгромно проиграв сборной Турции со счётом 0:3.

18 января 2018 года новым главным тренером сборной России назначен Вадим Панков [23] . В сезоне 2018 года команда не смогла выйти в «Финал шести» дебютного розыгрыша Лиги наций , заняв в итоге 8-е место, и показала аналогичный результат на чемпионате мира в Японии , где одной из причин неудачного выступления стала травма плеча основной диагональной Наталии Гончаровой , которую она получила во встрече первого этапа против сборной США.

В 2019 году сборная России, выступая экспериментальным составом, финишировала лишь 14-й на турнире Лиги наций , а с возвращением в команду опытных волейболисток стала одним из победителей квалификационного олимпийского турнира в Калининграде и вслед за этим потерпела неудачу на чемпионате Европы , выбыв из борьбы в четвертьфинале. 10 сентября Вадим Панков подал в отставку. На Кубке мира , где обязанности главного тренера сборной исполнял итальянец Серджо Бузато , россиянки завоевали бронзу, выиграв первую с 2015 года медаль на официальных международных турнирах. В конце 2019 года Бузато был утверждён главным тренером команды [24] .

Текущий состав

Заявка сборной России на чемпионат Европы-2021 [25]

Имя Дата рождения Рост Клуб
Центральные блокирующие
1 Елизавета Котова 31.05.1998 186 Россия « Уралочка-НТМК »
11 Юлия Бровкина 31.05.2001 190 Россия « Локомотив »
26 Екатерина Енина 10.05.1993 192 Россия «Динамо» (Москва)
Связующие
5 Полина Матвеева 08.08.2002 192 Россия « Заречье-Одинцово »
13 Евгения Старцева Капитан команды 12.02.1989 185 без клуба
Диагональные нападающие
12 Анна Лазарева 31.01.1997 190 Флаг Турции « Фенербахче »
Доигровщики
10 Арина Федоровцева 19.01.2004 191 Флаг Турции « Фенербахче »
17 Татьяна Кадочкина 21.03.2003 192 Россия « Динамо-Ак Барс »
23 Ирина Капустина 20.04.1998 188 Россия « Липецк »
25 Ксения Смирнова 24.04.1998 190 Россия « Уралочка-НТМК »
Либеро
4 Дарья Пилипенко 09.06.1990 176 Россия « Енисей »
22 Тамара Зайцева 16.12.1994 170 Россия « Локомотив »

Главный тренер — Серджо Бузато . Старший тренер — Юрий Булычев.

Результаты выступлений

По состоянию на 4 августа 2021 года на счету женской сборной России 662 официальных матча, проведённых в соревнованиях под эгидой Международной федерации волейбола и Европейской конфедерации волейбола в рамках Олимпийских игр , чемпионатов мира , розыгрышей Кубка мира , Всемирного Кубка чемпионов , Гран-при , Лиги наций и чемпионатов Европы (включая отборочные турниры к этим соревнованиям). Из них выиграно 468, проиграно 194. Соотношение партий — 1597:882.

Олимпийские игры

Год Игры Победы Поражения Партии Место Главный тренер
1996 8 5 3 18:11 4-е Николай Карполь
2000 8 7 1 23:10 2
2004 8 5 3 19:13 2
2008 6 3 3 10:9 5-е Джованни Капрара
2012 6 5 1 17:7 5-е Сергей Овчинников
2016 6 4 2 12:7 5-е Юрий Маричев
2020 [26] 6 3 3 12:11 7-е Серджо Бузато
Всего 48 32 16 111:68

Олимпийские отборочные турниры

Год Игры Победы Поражения Партии Место Главный тренер
1996 (европейский) 4 3 1 11:5 2-е Николай Карполь
2004 (европейский) 3 1 2 6:7 5-е
2004 (мировой) 7 5 2 19:6 3-е
2008 (европейский) 5 5 0 15:4 1-е Джованни Капрара
2012 (европейский предквалификационный) 4 4 0 12:1 1-е Сергей Овчинников (и. о.)
2012 (европейский) 4 2 2 9:8 3-е Сергей Овчинников
2012 (мировой) 7 7 0 21:1 1-е
2016 (европейский) 5 5 0 15:5 1-е Юрий Маричев
2020 (мировой) 3 3 0 9:2 1-е Вадим Панков
Всего 42 35 7 117:39

Чемпионаты мира

Год Игры Победы Поражения Партии Место Главный тренер
1994 7 5 2 17:10 3 Николай Карполь
1998 8 7 1 21:5 3
2002 11 9 2 31:11 3
2006 11 10 1 31:9 1 Джованни Капрара
2010 11 11 0 33:7 1 Владимир Кузюткин
2014 11 6 5 24:17 5-е Юрий Маричев
2018 9 6 3 22:12 8-е Вадим Панков
Всего 68 54 14 179:71

Отборочные турниры чемпионатов мира

Год Игры Победы Поражения Партии Место Главный тренер
1997 (на ЧМ-1998) 3 3 0 9:0 1-е (в группе) Николай Карполь
2001 (на ЧМ-2002) 3 3 0 9:0 1-е (в группе)
2005 (на ЧМ-2006) 3 2 1 7:4 2-е (в группе) Джованни Капрара
2017 (на ЧМ-2018) 5 5 0 15:2 1-е (в группе) Владимир Кузюткин
Всего 14 13 1 40:6

Кубок мира

Год Игры Победы Поражения Партии Место Главный тренер
1999 11 10 1 30:9 2 Николай Карполь
2015 11 9 2 30:8 4-е Юрий Маричев
2019 11 8 3 27:14 3 Серджо Бузато (и. о.)
Всего 33 27 6 87:31

Всемирный Кубок чемпионов

Год Игры Победы Поражения Партии Место Главный тренер
1993 5 3 2 12:11 3 Николай Карполь
1997 5 5 0 15:3 1
2001 5 3 2 11:8 2
2013 5 1 4 8:13 4-е Юрий Маричев
2017 5 2 3 9:10 4-е Владимир Кузюткин
Всего 25 14 11 55:45

Гран-при

Год Игры Победы Поражения Партии Место Главный тренер
1993 12 6 6 25:24 3 Николай Карполь
1994 9 4 5 19:20 7-е
1995 12 5 7 23:28 6-е
1996 15 8 7 33:25 3
1997 12 12 0 36:7 1
1998 11 8 3 27:14 2
1999 8 8 0 24:9 1
2000 11 9 2 28:13 2
2001 14 9 5 34:19 3
2002 13 11 2 35:15 1
2003 10 8 2 25:11 2
2004 9 4 5 20:17 7-е
2006 13 10 3 31:20 2 Джованни Капрара
2007 14 9 5 30:25 4-е
2009 14 10 4 36:21 2 Владимир Кузюткин
2011 14 9 5 30:19 4-е
2013 9 7 2 24:14 7-е Юрий Маричев
2014 14 8 6 29:26 3
2015 14 8 6 26:23 2
2016 13 9 4 31:19 4-е
2017 9 3 6 17:20 9-е Владимир Кузюткин
Всего 250 165 85 583:389

Отборочные турниры Гран-при

Год Игры Победы Поражения Партии Место Главный тренер
2001 (на ГП-2001) 3 2 1 7:4 1-е Николай Карполь
2003 (на ГП-2004) 5 4 1 14:6 1-е
2005 (на ГП-2006) 5 3 2 13:9 2-е Джованни Капрара
2006 (на ГП-2007) 4 3 1 11:6 1-е
2007 (на ГП-2008) 6 3 3 13:12 5-е
2008 (на ГП-2009) 5 4 1 12:6 2-е Вадим Панков (и. о.)
2010 (на ГП-2011) 5 4 1 13:8 2-е Владимир Кузюткин
Всего 33 23 10 83:51

Лига наций

Год Игры Победы Поражения Партии Место Главный тренер
2018 15 8 7 26:29 8-е Вадим Панков
2019 15 3 12 16:38 14-е
2021 15 8 7 30:26 8-е Серджо Бузато
Всего 45 19 26 72:93

Чемпионаты Европы

Год Игры Победы Поражения Партии Место Главный тренер
1993 7 6 1 18:5 1 Николай Карполь
1995 7 6 1 19:3 3
1997 7 7 0 21:2 1
1999 5 5 0 15:1 1
2001 7 7 0 21:2 1
2003 7 5 2 15:9 5-е
2005 7 5 2 19:9 3 Джованни Капрара
2007 8 6 2 18:7 3
2009 6 4 2 15:9 6-е Владимир Кузюткин
2011 4 3 1 9:5 6-е
2013 6 6 0 18:3 1 Юрий Маричев
2015 6 5 1 15:5 1
2017 4 3 1 9:8 6-е Константин Ушаков
2019 7 5 2 18:7 7-е Вадим Панков
Всего 88 73 15 230:75

Отборочные турниры чемпионатов Европы

Год Игры Победы Поражения Партии Место Главный тренер
1997—1999 (ЧЕ-1999) 10 9 1 27:6 1-е (в группе) Николай Карполь
2004 (ЧЕ-2005) 6 4 2 13:8 3-е (в группе)
Всего 16 13 3 40:14

Сборная России также является победителем таких крупных международных турниров как: Монтрё Волей Мастерс (2002), Кубок Бориса Ельцина (2003, 2004, 2005, 2008, 2009, 2010, 2012, 2013, 2015), Мемориал Агаты Мруз-Ольшевской (2011).

Соперники

В рамках официальных турниров сборная России встречалась с национальными командами 48 стран.

Соперник Игры Победы Поражения Партии
Австрия Австрия 2 2 0 6:0
Азербайджан Азербайджан 11 9 2 30:12
Алжир Алжир 3 3 0 9:0
Аргентина Аргентина 7 7 0 21:2
Белоруссия Белоруссия 9 9 0 27:2
Бельгия Бельгия 11 9 2 27:12
Болгария Болгария 18 17 1 51:13
Бразилия Бразилия 53 20 33 87:123
Великобритания Великобритания 1 1 0 3:0
Венгрия Венгрия 1 1 0 3:0
Германия Германия 40 32 8 105:36
Греция Греция 7 7 0 21:4
Грузия Грузия 1 1 0 3:0
Дания Дания 1 1 0 3:0
Доминиканская Республика Доминиканская Республика 15 14 1 43:15
Испания Испания 7 6 1 19:7
Италия Италия 49 34 15 118:74
Казахстан Казахстан 4 4 0 12:2
Камерун Камерун 2 2 0 6:0
Канада Канада 5 5 0 15:0
Кения Кения 3 3 0 9:0
Китай Китай 53 28 25 102:101
Куба Куба 32 16 16 68:65
Латвия Латвия 2 2 0 6:0
Мексика Мексика 3 3 0 9:0
Нигерия Нигерия 1 1 0 3:0
Нидерланды Нидерланды 33 25 8 83:36
Перу Перу 10 10 0 30:2
Польша Польша 22 12 10 50:42
Пуэрто-Рико Пуэрто-Рико 6 5 1 16:3
Республика Корея Республика Корея 41 35 6 112:42
Румыния Румыния 9 8 1 24:5
Сербия Сербия 22 13 9 47:37
Сербия и Черногория Сербия и Черногория 2 2 0 6:3
Словакия Словакия 3 3 0 9:0
Соединённые Штаты Америки США 47 21 26 93:99
Таиланд Таиланд 20 18 2 56:17
Китайский Тайбэй Китайский Тайбэй 4 4 0 12:1
Тринидад и Тобаго Тринидад и Тобаго 1 1 0 3:0
Тунис Тунис 1 1 0 3:0
Турция Турция 24 13 11 51:45
Украина Украина 8 7 1 21:6
Франция Франция 4 4 0 12:0
Хорватия Хорватия 10 9 1 27:7
Флаг Чехии Флаг Словакии Чехия и Словакия 1 1 0 3:0
Чехия Чехия 5 5 0 15:1
Швейцария Швейцария 1 1 0 3:0
Япония Япония 47 33 14 115:68

Игроки

Всего в составе женской сборной России по волейболу в официальных турнирах, проводимых под эгидой ФИВБ и ЕКВ , выступало 126 спортсменок. Из-за отсутствия точных данных в это число не включены волейболистки, выступавшие только в отборочных турнирах данных соревнований.

См. также

Примечания

 1. Рейтинг женских сборных на 2 августа 2021 года (англ.)
 2. Феномен Карполя . « Спорт-Экспресс » (19 апреля 2005). Дата обращения: 25 января 2013.
 3. Отравление по-турецки . « Спорт-Экспресс » (24 сентября 2003). Дата обращения: 25 января 2013.
 4. Карполь посрамил скептиков, но, увы, не китаянок . « Спорт-Экспресс » (30 августа 2004). Дата обращения: 25 января 2013.
 5. Николай Карполь вышел в последний финал . « Коммерсантъ » (28 августа 2004). Дата обращения: 25 января 2013.
 6. Китай отыгрался на России . « Коммерсантъ » (30 августа 2004). Дата обращения: 25 января 2013.
 7. Новая метла синьора Капрары . « Спорт-Экспресс » (22 сентября 2005). Дата обращения: 25 января 2013.
 8. Самые красивые! . « Спорт-Экспресс » (17 ноября 2006). Дата обращения: 22 января 2013.
 9. Давай-давай, наяривай. Приключения наших в Японии // Время волейбола.— 2006.— № 6.— C. 6—32
 10. Возвращение чемпионки . « Советский спорт » (20 апреля 2010). Дата обращения: 31 декабря 2011. Архивировано 18 февраля 2012 года.
 11. Чемпионки мира выше олимпийских . « Коммерсантъ » (15 ноября 2010). Дата обращения: 25 января 2013.
 12. Сергей Овчинников назначен исполняющим обязанности главного тренера женской сборной (недоступная ссылка) . Всероссийская федерация волейбола (21 октября 2011). Дата обращения: 25 января 2013. Архивировано 21 августа 2014 года.
 13. «Теперь его нет» . « Спорт-Экспресс » (29 августа 2012). Дата обращения: 25 января 2013.
 14. Полиция считает смерть российского тренера самоубийством , Русская служба Би-би-си (29 августа 2012). Дата обращения 29 августа 2012.
 15. Причиной смерти тренера женской сборной России по волейболу назвали самоубийство , Forbes (29 августа 2012). Дата обращения 29 августа 2012.
 16. Юрий Маричев назначен главным тренером женской сборной России (недоступная ссылка) . Всероссийская федерация волейбола (25 января 2012). Дата обращения: 25 января 2013. Архивировано 16 апреля 2014 года.
 17. Молодо — золото . « Коммерсантъ » (16 сентября 2013). Дата обращения: 18 сентября 2013.
 18. Юрий Маричев: Без Гамовой игра сборной России стала более вариативной . Дата обращения: 2013-23-11.
 19. Сила есть, воля есть. Игра придёт . Чемпионат.com . Дата обращения: 11 октября 2014.
 20. Итоги Президиума ВФВ . Всероссийская федерация волейбола (2 февраля 2017). Дата обращения: 3 февраля 2017.
 21. Женская сборная. Отправились на чемпионат Европы. Новый главный тренер — Константин Ушаков . Всероссийская федерация волейбола (20 сентября 2017). Дата обращения: 20 сентября 2017.
 22. Смена тренера за два дня до чемпионата Европы. Что произошло в женской сборной? . « Спорт-Экспресс » (20 сентября 2017). Дата обращения: 20 сентября 2017.
 23. Женская сборная. Новый главный тренер — Вадим Анатольевич Панков . Всероссийская федерация волейбола (18 января 2018). Дата обращения: 19 января 2018.
 24. Итальянец Бузато возглавил женскую сборную России по волейболу
 25. Чемпионат Европы-2021. Женщины . Всероссийская федерация волейбола (18 августа 2021). Дата обращения: 19 августа 2021.
 26. Олимпийские игры в Токио прошли в 2021 году с участием сборной Олимпийского комитета России.

Литература

 • Волейбол: Энциклопедия / Сост. В. Л. Свиридов, О. С. Чехов.— Томск: Компания «Янсон», 2001.

Ссылки