Женска одбојкарска репрезентација на Романија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Екипата на Романија
Знамето на Романија
Конфедерација CEV
Национална федерација FRV
Прв официјален натпревар [1] Романија - Унгарија 3: 1 ( Прага ( Чехословачка ), 09/10/1949, Европско првенство )
Место на ранг-листата на ФИВБ 52-65. [2]
Место во рејтингот на CEV 18-ти [3]
Тренер Италија Лучијано Педула
Официјален сајт
Спортски награди
Светски првенства
Сребрена Франција 1956 година
Европско првенство
Бронза Романија 1963 година

Женската одбојкарска репрезентација на Романија ( Rum. Naţionalei României de volei feminin ) - ја претставува Романија на меѓународните натпревари во одбојка . Телото на управување е Романската одбојкарска федерација (Federaţia Română de Volei - FRV) .

Приказна

Одбојката се појавила во Романија во 1919 година во Букурешт . Во 1931 година, првото првенство на земјата се одржа меѓу машките тимови, а во 1934 година - меѓу женските тимови. Романската федерација за кошарка и одбојка е основана во 1931 година . Во 1947 година таа беше меѓу основачите на ФИВБ . Во 1948 година беше создадена независната Романска одбојкарска федерација.

Од 21 до 23 септември 1946 година, Романија беше домаќин на првото балканско првенство во одбојка, на кое учествуваа 4 машки и 3 женски репрезентации на земјите од Балканскиот Полуостров. Во женска конкуренција победа извојуваа одбојкарките на Романија кои ги совладаа селекциите на Бугарија и Југославија .

На официјалните меѓународни натпревари на ФИВБ , романската женска репрезентација го направи своето деби во септември 1949 година на првото Европско првенство . Во стартното коло на 10 септември, романските одбојкари ја совладаа репрезентацијата на Унгарија со резултат 3:1. Потоа Романија извојува уште две победи над Холандија и Франција и три пати загуби од селекциите на Полска , СССР и Чехословачка , заземајќи го последното 4-то место.

Три години подоцна, романската репрезентација беше меѓу учесниците на првото женско светско првенство што се одржа во Москва и стана 5-то. На следното светско првенство во 1956 година, романските одбојкари ги освоија своите први медали на натпревари под покровителство на ФИВБ, станувајќи сребрени медалисти на турнирот. За време на тој шампионат, Романците извојуваа 8 победи и еднаш загубија од репрезентацијата на СССР во тврдоглава борба со резултат 2:3, а по два одиграни натпревари, романскиот тим водеше со 2:0.

Во 1950-тите и 1970-тите, романскиот женски тим беше една од најсилните репрезентации во светот. Во 1963 година освои бронзени медали на домашното европско првенство , во 1964 година дебитираше на Олимписките игри во Токио , заземајќи го 4-то место со две победи и три порази, а во 1962 и 1974 година стана 5-та на светските првенства.

Од втората половина на 1970-тите, резултатите на романската репрезентација почнаа да опаѓаат. Оттогаш, тимот никогаш не заземал високи места на официјалните меѓународни натпревари на ФИВБ и ЕКБ . На олимписките одбојкарски турнири, Романците последен пат учествуваа во 1980 година во Москва , каде што станаа последни (осми). На Светските првенства по 1974 година, репрезентацијата на Романија учествувала само двапати (во 1994 и 2002 година ), но и двата пати испаднала од борбата по првата групна рунда. На Европските првенства, најдоброто достигнување на романските одбојкари во изминатите 38 години беше 4-тото место кое го освоија во 1989 година .

Во декември 2013 година, во пресрет на одлучувачкиот круг од квалификациите за Светското првенство 2014 година, романското одбојкарско раководство одлучи да поднесе оставка од функцијата селектор на репрезентацијата на земјата Марина Константин, под чие водство романскиот тим не ги надмина селекција за ЕП 2013 и не можеше да ги освои медалите од Евролигата 2013 година . За нов селектор на националниот тим е назначен аргентинскиот специјалист Гиљермо Гаљардо [4] . Сепак, тоа не и помогна на романската репрезентација да дојде на Светското првенство. Во решавачкиот натпревар од квалификациите, Романците загубија од турската репрезентација на свој терен со резултат 0:3.

Ниту 2015 година не донесе успех на романската репрезентација. И на првите Европски игри и ЕП романските одбојкари испаднаа од борбата за високи места по групната рунда.

Во 2016 година, Италијанецот Давиде-Алесандро Делмати ја презеде функцијата селектор на националниот тим. Главниот турнир во сезоната за романската репрезентација беше квалификациите за Евро 2017 година . Во својата квалификациска група, Романците го зазедоа второто место и не можеа директно да се пласираат на шампионатот. Во последователниот плеј-оф против унгарската репрезентација, романските одбојкари најпрво ги победија своите ривали во својата област со резултат 3:0, а потоа беа поразени со 1:3 на гостински терен. „Златниот“ сет им донесе успех на Унгарците 15:13 и тие се најдоа на билетот за Европското првенство . По овој неуспех Делмати поднесе оставка, а селекторската функција ја презеде неговата помошничка Медлин Анхелеску. Под нејзино водство, репрезентацијата не можеше да ги надмине квалификациите за СП 2018 , губејќи во својата група од селекциите на Турција и Бугарија.

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

 • 1964 : Ана Мокану, Корнелија Лазијану, Наталија Тодоровски, Доина Иванску, Доина Попеску, Соња Колчеру, Леа Вања, Александрина Кезан, Илјана Енкулеску, Елизабет Голосе.
 • 1980 : Викторија Банчу, Габриела Коман, Илјана Добровски, Јулијана Енеску, Корина Џорџеску, Викторија Џорџеску, Маријана Јонеску, Ирина Петкулец, Елена Пирон, Јоана Литану, Корина Кривац, Доина Севоју.

Светски првенства

 • Med 2.png 1956 : Наталија Чернат, Соња Колцериу, Доина Иванску, Корнелија Морару, Тинела Плесојану, Елена Разванта, Родица Садовјану, Ана Сузан, Флорина Теодореску, Корнелија Тимосану, Верона Зама.
 • 1994 : Корнелија Колда, Отилија Посарица, Ксенија Иванов, Алида Чоројану, Мирела Дивиску, Михаела Формагу, Клаудија Мурариу, Ленута Трика, Алина Праља, Кристина Пирв, Јоана Мурешан, Руксандра Димитреску. Тренер - Стен Костинел.
 • 2002 : Кармен Турлеа, Елена Бутнару, Луминита Тромбитас, Кармен Марковиќ, Андреа Константинеску, Мирела Корјутану, Кристина Пирв, Марија Киворкијан, Анка Попеску, Алина Албу, Флорентина Неделку, Николета Толистјану. Тренер - Стен Костинел.

Гран при

Репрезентацијата на Романија не учествуваше на Гран при 1993-2004, 2007-2017 година.

Европско првенство

 • Med 3.png 1963 : Александрина Кезан, Соња Колчеру, Илјана Енкулеску, Елизабет Голосе, Доина Ивеску, Виорика Мирион, Ана Мокану, Корнелија Морару, Доина Попеску, Наталија Тодоровски, Леа Вања, Елена Вердес.
 • 2001 : Кармен Турлја, Елена Бутнару, Луминита Тромбитас, Кармен Марковиќ, Ирина Бусу, Мирела Корјутану, Кристина Пирв, Даниела Минча, Анка Бергман, Кармен Даноју, Клаудија Коикулеску. Тренер - Стен Костинел.
 • 2003 : Кармен Турлеа, Елена Бутнару, Луминита Тромбитас, Кармен Марковиќ, Даниела Минча, Гарофита Синпетру, Клаудија Карстиу, Меланија Алексе, Јулијана Нутсу, Алина Албу, Марија Капатана, Николета Толистјану. Тренер - Стен Костинел.
 • 2005 : Флорентина Неделку, Елена Бутнару, Елена Комза, Кармен Марковиќ, Михаела Пакитариу, Мајкл Херл, Жоржет Којокару, Мирела Корјутану, Марија Елисеј, Крин Јосу, Мајкл Труза, Николета Толистјану. Тренер - Флорин Грапа.
 • 2011 : Јулијана Нутсу, Флорентина Неделчиу, Александра Трика, Мирела Корјутану, Кармен Турла, Јоана Немцану, Дијана Нијага, Николета Ману, Алина Албу, Сабина Микла, Елена Бутнару, Ана Казаку, Дајана Мурешан, Ннека Ониеве. Тренер - Дарко Закох.
 • 2015 : Јоана Баку, Денис Рогоџинару, Роксана Бакшиш, Анамарија Бердила, Андреа Испас, Михаела Албу, Флорина Чирилов, Александра Собо, Јоана Немцану, Адина Салаору, Сабина Мојса, Геориана Фалес, Ннека Ониеекве. Тренер - Гиљермо Гаљардо.
 • 2019 година : Јоана Бачу, Денис Рогоџинару, Родица Бутерез, Дијана Балинтони, Рамона Рус, Михаела Албу, Роксана Јанчу, Аделин Будај-Унгуреану, Дијана-Јоана Калоте, Александра Трике, Роксана Цукмену, Џорџиана Фалешнек, Александра Чуред. Тренер - Лучијано Педула.

Евролига

 • 2019 година : Родица Бутерез, Роксана Јанку, Дијана Балинтони, Рамона Рус, Михаела Албу, Аделин Будеј-Унгуреану, Александра Трике, Роксана Цукмену, Сорина Миклаус, Аријана-Кристијана Пјерв, Роксана Роман, Александра Чуку, Лорена Аљореану. Тренер - Лучијано Педула.

Европски игри

 • 2015 - 9-10 место
 • 2015 : Роксана Иваноф, Ирина-Кристина Раду, Роксана Бакшиш, Александра Трика, Михаела Албу, Лиана-Габриела Бадија, Дијана-Јоана Калоте, Николета Ману, Јоан Немцану, Адина Салаору, Сабина Мојса, Геориана Мурешане, Онјечана. Тренер - Гиљермо Гаљардо.

Балканијада

 • Мед 1.png Прво место - 1946, 1971, 1973, 1974, 1975, 1978, 1982, 1983 година.
 • Med 2.png Второ место - 1947, 1970, 1972, 1976, 1979, 1980, 1981, 1984, 1985, 1986 година.
 • Med 3.png Трето место - 1988, 1990, 1992 година.

Соединение

Репрезентацијата на Романија во натпреварите 2019 година (Европско првенство - квалификации и главен турнир , Евролига )

бр. Име презиме година

раѓање

Раст Амплуа Клуб
еден Јоана-Марија Бачу 1990 година 184 напаѓач Романија „Алба-Блај“ Блај
2.7 Роксана Јанку 1993 година 185 централно Романија Динамо Букурешт
2.20 Денис Рогожинару 1985 година 185 напаѓач Романија „Штиинца“ Бакау
3 Родица Бутерез 1999 година 190 централно Романија „Тарговиште“
4 Дијана Балинтони (Татару) 1988 година 183 врзивно средство Романија „Лугож“
5 Алида-Кармен Чоројану-Марковиќ 1973 година 191 централно Романија Динамо Букурешт
5 Рамона Рус 1996 година 180 напаѓач Романија „Алба-Блај“ Блај
6 Михаела Албу 1994 година 168 либеро Романија „Меџидија“
7 Ана-Кристина Казаку 1994 година 185 напаѓач Романија „Штиинца“ Бакау
8.17 Аделина Будај-Унгуреану 2000 година 187 напаѓач Романија Букурешт Букурешт
9 Рамона Марчу 1989 година 188 напаѓач Романија „Тарговиште“
9 Дијана-Јоана Калоте 1986 година 179 врзивно средство Романија „Тарговиште“
10 Александра Трике 1985 година 183 напаѓач Романија „Тарговиште“
11.19 Роксана Тукмену 1998 година 164 либеро Романија Динамо Букурешт
12 Адина Салаору 1989 година 184 напаѓач Романија Букурешт Букурешт
12 Сорина Миклаус 1999 година 180 напаѓач Румыния «Альба-Блаж» Блаж
12,3 Джорджана Фалеш 1986 186 центральная Румыния «Штиинца» Бакэу
13 Ариана-Кристиана Пирв 1996 182 нападающая Румыния «Динамо» Бухарест
14 Александра Капеловес 1989 183 связующая Румыния «Штиинца» Бакэу
14 Роксана Роман 1998 190 центральная Румыния «Лугож»
15 Александра Чучу 1995 165 либеро Румыния «Штиинца» Бакэу
16 Лорена Чочан 1993 188 центральная Румыния «Тырговиште»
17 Франческа Алупей 2003 191 центральная Румыния « Букурешть » Бухарест
18 Ннека Оньеджекве 1989 188 центральная Румыния «Альба-Блаж» Блаж

Клубы приведены по состоянию на окончание сезона 2018—2019.

 • Главные тренеры — Болгария Николай Иванов (январь) , Италия Лючано Педулла (с мая) .
 • Тренеры — Мариус Мэчикэшан, Василе Пислару, Маурильо Альфузо, Давиде Карли, Александру Косма.

Примечания

Фотогалерея

Литература

 • Волейбол. Энциклопедия/ Сост. В. Л. Свиридов, О. С. Чехов. Томск: Компания «Янсон» — 2001.

Ссылки