Женска кошаркарска репрезентација на Србија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Србија Србија

Лого

Рејтинг на ФИБА 7
Членот на ФИБА со 1992 година
Регионот ФИБА ФИБА Европа
Национална федерација Српската кошаркарска федерација
Тренер Србија Марина Малкович
олимписки игри
Учество 1
Медали Med 3.png Бронза : 1
Светски првенства
Учество 2
Медали -
Европско првенство
Учество 13
Медали Мед 1.png Злато : 2
Med 3.png Бронза : 1
Формата
Комплет шорцеви redsides.png
Комплет шорцеви.svg
Формата
Kit body basketball.svg
Дома
Комплет шорцеви whitesides.png
Комплет шорцеви.svg
Формата
Kit body basketball.svg
Гостин

Женска кошаркарска репрезентација на Србија - (основана 1992 година) е национален кошаркарски тим што ја претставува Србија на меѓународната кошаркарска арена. Тимот е формиран во 1992 година . Највисоки достигнувања се златниот медал на Европските првенства во 2015 и 2021 година , како и бронзениот медал на Олимписките игри во 2016 година .

Историја

Женската кошаркарска репрезентација на Србија го имаше своето меѓународно деби во 1992 година по распадот на Југославија. Првиот голем турнир во историјата на српската репрезентација беше Европското првенство во 1995 година , каде Србите не можеа да ја надминат прелиминарната рунда. Следните четири Евробаскет запреа во четвртфиналната фаза. Најголемиот успех во својата историја Србите го постигнаа во 2015 година, кога станаа европски шампиони и воедно добија право на учество на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро .

резултати

олимписки игри

Светско првенство во кошарка за жени

Европско првенство во кошарка за жени

Состав

Кошаркарската репрезентација на Србија n o стр
Играчи Тренери
Поз. бр. Име Датум на раѓање (возраст) Висина Клуб
ЛФ 5 Соња Васиќ 18 февруари 1989 година (32 години) 189см Шпанско знаме Спар
АЗ 6 Саша Чајо 13 јули 1989 година (32 години) 178см Знамето на Франција Кароло
АЗ осум Невена Јовановиќ 30 јуни 1990 година (31 година) 179см Знаме на Унгарија Сопрон
ТФ девет Елена Брукс 28 април 1989 година (32 години) 190см Знаме на Унгарија Сопрон
З десет Дајана Бутулија 23 февруари 1986 година (35 години) 175см слободен агент
ТФ единаесет Александра Црвендакиќ 17 март 1996 година (25 години) 187см Знамето на Франција АСВЕЛ
Р.З 12 Ивон Андерсон 8 март 1990 година (31 година) 175см Знамето на Италија Венеција
АЗ 23 Ана Дабович 18 август 1989 година (32 години) 183см Знамето на Франција БЛМА
ТФ 24 Маја Шкорич 10 ноември 1989 година (31 година) 184см Знаме на Унгарија Шекшард
ЛФ 25 Маша Јанкович 1 февруари 2000 година (стар 21 година) 187см Знаме на Србија Црвена Звезда
ТФ 32 Ангела Дугалич 29 декември 2001 година (19 години) 193см Знамето на САД Орегон
В 33 Тина Краишник 12 јануари 1991 година (30 години) 190см Знамето на Турција Галатасарај
Главен тренер
  • Србија Марина Малкович
Помошници тренери
  • Србија Милош Паден
  • Србија Владимир Вуксанович

Легенда
  • (К) Капитен на тимот

Турнир: Европско првенство 2021 година
Последно изменето: 29 јуни 2021 година

исто така види

Врски