Женска ракометна репрезентација на Србија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Србија
Прекар Орлови
федерација Ракометниот сојуз на Србија
Главен тренер Знаме на Србија Саша Бошкович
Комплет десна рака.svg
Комплет шорцеви.svg
Комплет лева рака.svg
Форма
Тело на комплетот.svg
Главниот
форма
Комплет десна рака.svg
Комплет шорцеви.svg
Комплет лева рака.svg
Форма
Резервирај
форма
Светски првенства
Сребрена Србија 2013 година
Бронза Италија 2001 година
Медитерански игри
Злато Мерсин 2013 година
Сребрена Алмерија 2005 година

Српска женска ракометна репрезентација ( српски. Women's Handball Representation Srbije ) е репрезентација која ја претставува Србија на Европското и Светското првенство во ракомет за жени, како и на други меѓународни ракометни турнири за женски тимови. Управуван од Српскиот ракометен сојуз. Највисоко достигнување - сребрени медали на домашното светско првенство 2013 година (во финалето Србија загуби со 22:20 од Бразил ).

Достигнувања

олимписки игри

Светски првенства

Европско првенство

Медитерански игри

Соединение

Пријава за Светското првенство во 2013 година. Главен тренер е Саша Бошкович .

Број Спортистка Дата на раѓање Раст Позиција Игри Цели Тим
27 Катарина Томашевич 6 февруари 1984 година 179 см Голман 0 54 0 0 0 Знамето на Франција Нант Лоара Атлантик
шеснаесет Јована Рисович 7 октомври 1993 година 170 см Голман 0 24 0 0 0 Знаме на Србија Раднички (Белград)
единаесет Сања Дамјанович 25 мај 1987 г 177 см Лев дефанзивец 0 87 319 Знамето на Данска Виборг
15 Елена Ерих 12 октомври 1979 година 180 см Лев дефанзивец 0 76 271 Знамето на Русија Астраханочка
26 Билјана Филипович 12 јануари 1986 година 189 см Лев дефанзивец 0 87 200 Знамето на Франција Убав Азурен брег
33 Јована Стоилковиќ 30 септември 1988 година 182 см Лев дефанзивец 119 392 Знамето на Франција Ле Авр
71 Кристина Лишчевиќ 20 октомври 1989 година 173 см Централен дефанзивец 0 32 0 32 Знамето на Франција Мец
7 Андреа Лекиќ 6 септември 1987 година 178 см Централен дефанзивец 0 74 367 Знамето на Северна Македонија Вардар
9 Елена Живковиќ 6 јули 1991 година 184 см Десен бек 0 35 0 35 Знамето на Хрватска Подравка (Копривница)
4 Елена Попович 4 септември 1984 година 171 см Десен бек 0 90 146 Знамето на Франција Нант Лоара Атлантик
99 Марина Дмитрович 25 март 1985 година 182 см Десен бек Знамето на Северна Македонија Вардар
триесет Елена Нишавич 17 септември 1980 година 168 см Лево крило 0 92 120 Знаме на Србија Јагодина
21 Светлана Огненович 26 јануари 1981 година 168 см Лево крило 113 195 Знамето на Франција Мец
83 Марија Лојпур 10 август 1983 година 178 см Линеарна 0 24 0 36 Знамето на Северна Македонија Вардар
72 Драгана Цвијиќ 15 март 1990 година 185 см Линеарна 0 53 140 Знамето на Црна Гора Будуќност
17 Сања Рајович 18 мај 1981 година 172 см Линеарна 0 56 0 86 Знамето на Хрватска Локомотива (Загреб)
3 Катарина Крпеж 2 мај 1988 година 167 см Десно крило 0 74 145 Знамето на Словенија Крем
31 Ивана Милошевиќ 11 јуни 1982 година 168 см Десно крило Знаме на Србија Раднички (Белград)

Врски