Женска одбојкарска репрезентација на Србија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Србија
Женска одбојкарска репрезентација на Србија 2010 година.JPG
Конфедерација Европската одбојкарска конфедерација (ЦЕВ)
Национална федерација Одбојкарски сојуз на Србија (ОСС)
Прв официјален натпревар Србија - Италија - 2:3
( Анкара , 3 септември 2007 г.)
Место на ранг-листата на ФИВБ 1. [1]
Тренер Знаме на Србија Зоран Терзиќ
Комплет кратка десна рака.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет кратка лева рака.png
Форма
Главниот
форма
Комплет кратка десна рака.png
Комплет шорцеви.svg
Комплет кратка лева рака.png
Форма
Гостин
форма
олимписки игри
Учество 3 (прв пат - 2008 година )
Достигнувања 2 2016 година
Светски првенства
Учество 3 (прв пат - 2010 година )
Достигнувања еден 2018 година
Европско првенство
Учество 6 (прв пат - 2007 година )
Достигнувања еден 2011 , 2017 , 2019 година
светско првенство
Учество 3 (прв пат - 2007 година )
Достигнувања 2 2015 година
Лигата на народите
Учество 2 (прв пат - 2018 година )
Достигнувања 5-ти ( 2018 )
Евролига
Учество 5 (прв пат - 2009 година )
Достигнувања еден 2009 , 2010 , 2011 година
Светско Гран При
Учество 7 (прв пат - 2011 година )
Достигнувања 3 2011 , 2013 , 2017 година
Сајт ossrb.org

Српската женска одбојкарска репрезентација ја претставува Србија на меѓународните натпревари во одбојка и е правен наследник на репрезентацијата на Србија и Црна Гора . Администриран е од Одбојкарскиот сојуз на Србија ( ОСС ). Селектор на тимот е Зоран Терзиќ . Актуелен светски шампион (2018) и Европа (2019).

Приказна

Првиот официјален меѓународен старт во историјата на српската репрезентација беше квалификацискиот турнир за Светското Гран При 2008 година во Анкара , каде Србите го освоија 4-то место. Неполни две недели подоцна избраниците на Зоран Терзиќ во белгиски Хаселт го одиграа првиот натпревар од завршниот турнир на Европското првенство . Во тимот беа сите предводници на репрезентацијата на Србија и Црна Гора , која една година претходно стана бронзена медалистка на Светското првенство , со исклучок на Александра Ранковиќ и Ивана Јерисило. Откако претрпеа неочекуван пораз од репрезентацијата на Словачка во првиот натпревар, српските девојки извојуваа тешки победи над Холандија и Белгија во првата групна фаза, а во втората фаза загубија само од репрезентацијата на Полска , победувајќи ги Бугарија и Република Чешка . Ждрепката повторно ги собра репрезентациите на Србија и Полска во полуфиналето, а овојпат одделенијата на Терзиќ во Луксембург убедливо им се реваншираа на победниците од двете претходни европски првенства. Во финалниот натпревар Србите загубија од селекцијата на Италија во три натпревари. На две играчи на српската екипа им беа доделени поединечни награди: Маја Огненовиќ беше прогласена за најдобар сетер, а Јована Бракочевиќ - најдобар сервер.

септември 2010 година. Репрезентацијата на Србија на турнирот во спомен на Агата Мруз-Олшевскаја во Катовице . Од лево кон десно : Елена Николиќ, Сузана Чебич, Стефана Велковиќ, Ана Антониевич, Наташа Крсманович, Бојана Живковиќ, Амадеа Дураковиќ, Сања Малагурски, Бригитка Молнар, Јована Весовиќ, Милена Рашиќ

Благодарение на второто место на Европското првенство, репрезентацијата на Србија стана учесник на Светското првенство . Србија до последните денови на турнирот во Јапонија ги задржа шансите за наградно место, давајќи билет за Олимписките игри во Пекинг , но поразите во последните кола од директните конкуренти - репрезентациите на Бразил и Куба - дозволија Европските вицешампиони да ја заземат само 5-тата позиција. За да го добијат правото да се натпреваруваат на Олимписките игри, Србите мораа дополнително да одиграат два квалификациски турнири - по неуспешниот настап во јануари 2008 година на континенталните квалификации во Хале , Србите, благодарение на нивниот висок рејтинг, станаа учесници во светските квалификации. турнир одржан во Токио во мај 2008 година и со 2. место обезбеди учество на Олимписките игри.

Недостатокот на искуство поврзано со неучеството на Гран при и ниската просечна возраст на челниците на тимовите не и дозволија на српската репрезентација успешно да настапи на Олимпијадата. Во групната фаза Србите претрпеа големи порази од Бразил , Италија и Русија , но стигнаа до четвртфиналето, но загубија од Кубанците . Во септември 2008 година, на квалификацискиот турнир за Големата награда во Омск , тимот на Зоран Терзич исто така играше неуспешно, а од 2009 година почна да игра во Евролигата .

Ако во Евролигата српската репрезентација практично не доживеа сериозна конкуренција и стана нејзин победник три години по ред, тогаш на поголемите турнири во овој период не беше можно да се постигнат високи резултати. На Европското првенство во Полска , како и на СП во Јапонија , српските девојки многу самоуверено ја изведоа првата фаза, но на втората, која ги одредува учесниците во плеј-офот, драстично го намалија темпото, што не им дозволи да учествуваат во борбата за медали.

Во 2011 година, српската репрезентација на својот дебитантски Гран-при турнир го зазеде третото место, а лидерката во нејзините напади, Јована Бракочевиќ, стана најпродуктивната играчка на Фајнл-Ејт, кој се одржа во Макао . Во истата сезона српските одбојкари го освоија врвот на Европското првенство . Во Белград , каде што се одржуваа решавачките натпревари на турнирот, избраниците на Зоран Терзиќ покажаа не само умешност, туку и силен карактер, победувајќи во полуфиналниот меч против Турчинките , губејќи со 1:5 во тај-брејк и пресврт на тешкото финале со Германците , во кое ривалите водеа со 2:1 во партии и 6:0 во четвртиот сет. Поединечни награди беа доделени на Маја Огненовиќ и Сузана Чебич , а Јована Бракочевиќ беше прогласена за највредна играчка на првенството.

Во иднина, Србија останува надвор од пиедесталите на големите натпреварувања: на олимпискиот турнир во Лондон, Зоран Терзиќ ги загуби сите свои ривали во групата и отиде во плејофот, на Европското првенство во 2013 година го зазеде 4-то место, а светското првенство во 2014 година падна од борбата за медали поради порази во второто групно коло против селекциите на САД и Русија . Серијата неуспеси беше прекината во 2015 година, кога Србите освоија бронза на 1. Европски игри во Баку , континенталниот шампионат и сребро на Светското првенство .

Во август 2016 година, репрезентацијата на Србија за прв пат во својата историја победи на Олимписките игри . Во Рио де Жанеиро, балканската селекција заврши на третото место во својата група, а во четвртфиналето ја победи репрезентацијата на Русија во три гема, а првиот сет од овој меч, кој го предодреди текот на целата игра, заврши со резултат 25. : 9. Во полуфиналето Србите им ја одзедоа победата на Американците - 3:2, по што во решавачкиот натпревар, земајќи го првиот натпревар од кинеската репрезентација , загубија со резултат 1:3. Една година подоцна, избраниците на Зоран Терзиќ го освоија златото на Европското првенство во Азербејџан и Грузија , губејќи само два натпревари од своите ривали на целиот турнир. Највредна играчка на првенството беше дијагоналата Тијана Бошковиќ .

Во октомври 2018 година, репрезентацијата на Србија го освои Светското првенство во Јапонија , а Тијана Бошковиќ повторно стана најдобра играчка. Во финалниот натпревар, одделенијата на Зоран Терзиќ ја совладаа репрезентацијата на Италија со резултат 3:2.

Резултати од изведбите

олимписки игри

година И В П C / P Место
2008 година 6 2 4 6:13 5-ти
2012 година 5 0 5 2:15 11-ти
2016 година осум 5 3 19:11 2
Вкупно деветнаесет 7 12 27:28

2008 : Јована Бракочевиќ, Стефана Велковиќ, Јована Весовиќ, Ивана Јерисило, Наташа Крсмановиќ, Сања Малагурски, Бригитка Молнар, Елена Николиќ, Маја Огненовиќ, Маја Симаниќ, Сузана Чебич, Весна Читаковиќ.
2012 : Елена Благојевиќ, Јована Бракочевиќ, Стефана Велковиќ, Јована Весовиќ, Ивана Јерисило, Бојана Живковиќ, Наташа Крсманович, Бранкица Михајлович, Маја Огненовиќ, Милена Рашиќ, Сања Старович, Сузана Чебич.
Серебряный призёр 2016: Тијана Бошковиќ , Јована Brakocevic , Бјанка Буша , Стефана Velkovic , Бојана Живковиќ , Tiyana Malesevic , Brancica Mikhailovic , Елена Николиќ , Маја Ognenovic (капетан), Силвија Поповиќ , Милена Рашиќ , Јована Стевановиќ ; тренер: Зоран Терзиќ


Светски првенства

година И В П C / P Место
2010 година единаесет 6 5 20:18 8-ми
2014 година 9 6 3 19:13 7-ми
2018 година тринаесет единаесет 2 34:10 1-ви
Вкупно 33 23 10 73:41

2010 : Ана Антониевич, Јована Бракочевиќ, Стефана Велковиќ, Јована Весовиќ, Наташа Крсмановиќ, Јасна Мајсторовиќ, Сања Малагурски, Драгана Маринковиќ, Бригитка Молнар, Елена Николиќ, Маја Огненовиќ, Силвија Поповиќ, Милена Цебиќ,
2014 : Тијана Бошковиќ, Јована Бракочевиќ, Стефана Велковиќ, Бојана Живковиќ, Наташа Крсманович, Тијана Малешевич, Бранчица Михајлович, Бригитка Молнар, Елена Николиќ, Наја Нинковиќ, Маја Огненовиќ, Силвија Рашмановиќ, Милена Рашмановиќ,
Чемпион 2018 година: Бјанка Буша , Бојана Живковиќ , Тијана Malesevic , Бранкица Mikhailovic , Маја Ognenovic , Стефана Velkovic , Теодора Пусиќ , Ана Белица , Маја Алексиќ , Јована Стевановиќ , Милена Рашиќ , Силвија Поповиќ , Tiyana Бошковиќ , Бојана ; тренер : Зоран Терзиќ .


Европско првенство

година И В П C / P Место
2007 година осум 5 3 17:14 2
2009 година 6 3 3 12: 9 7-ми
2011 година 7 6 еден 19: 8 1-ви
2013 година 6 3 3 13:10 часот 4-ти
2015 година 6 5 еден 16: 4 3
2017 година 6 6 0 18: 2 1-ви
2019 година 9 9 0 27: 6 1-ви
Вкупно 48 37 единаесет 122: 53

Серебряный призёр 2007 : Јована Бракочевиќ, Јована Весовиќ, Ивана Исаилович, Наташа Крсманович, Јасна Мајсторович, Бригитка Молнар, Елена Николиќ, Маја Огненович, Маја Симанич, Ања Спасојевиќ, Сузана Чебич, Весна Читаковиќ.
Чемпион 2011 : Ана Антониевич, Јована Бракочевиќ, Јована Весовиќ, Наташа Крсмановиќ, Ана Лазаревиќ, Сања Малагурски, Тијана Малешевиќ, Бригитка Молнар, Елена Николиќ, Наја Нинковиќ, Маја Огненовиќ, Силвија Поповиќ, Милена Чебич, Су.
Бронзовый призёр 2015 : Ана Белица, Тијана Бошковиќ, Бјанка Буша, Стефана Велковиќ, Бојана Живковиќ, Тијана Малешевич, Бранкица Михаиловиќ, Елена Николиќ, Мина Нинковиќ, Маја Огненовиќ, Силвија Поповиќ, Милена Рашиќ, Јована Стевановиќ, Сузана
Чемпион 2017 : Ана Белица, Елена Благојевиќ, Тијана Бошковиќ, Бјанка Буша, Стефана Велковиќ, Бојана Живковиќ, Тијана Малешевич, Бојана Миленковиќ, Слаџана Мирковиќ, Бранчица Михаиловиќ, Мина Попович, Теодора Пушиќ, Милена Рашиќ,
Чемпион 2019 : Бјанка Буша, Катарина Лазовиќ, Мина Поповиќ, Слаџана Марковиќ, Бранкица Михаиловиќ, Маја Огненовиќ, Стефана Велковиќ, Теодора Пушиќ, Ана Белица, Маја Алексиќ, Силвија Поповиќ, Тијана Бошковиќ, Бојана Миленковиќ, Елена Благовиќ.


27 јуни 2015 година. Баку . Репрезентација на Србија - бронзен медал на 1. Европски игри

Гран при и Лига на нации

Гран при

Лигата на народите


светско првенство


Европски игри


Евролига

  • 2009 година - 1 место: Бојана Живковиќ, Сања Малагурски, Бригитка Молнар, Наја Нинкович, Тијана Малешевич, Оливер Медиќ, Анѓелка Пантович, Александра Петрович, Марија Путаревич, Нина Росиќ, Наташа Шеварика.
  • 2010 - 1 место: Ана Белица, Јована Бракочевиќ, Стефана Велковиќ, Јована Весовиќ, Бојана Живковиќ, Наташа Крсманович, Јасна Мајсторовиќ, Бригитка Молнар, Елена Николиќ, Маја Огненовиќ, Милена Рашиќ, Сузана Чебич.
  • 2011 година - 1 место: Ана Антониевич, Јована Бракочевиќ, Наташа Крсманович, Ана Лазаревич, Сања Малагурски, Тијана Малешевич, Бригитка Молнар, Надја Нинковиќ, Маја Огненовиќ, Силвија Попович, Милена Рашибич, Сус.
  • 2012 година - 3 место.
  • 2013 година - 5 место.

Актуелен тим

Селекцијата на Србија на Европското првенство на УЕФА 2019 година

бр. Име Дата на раѓање Раст Клуб
Централно блокирање
5 Мина Попович 16.09.1994 година 187 Италија „Казалмаџоре“
единаесет Стефана Вељковиќ 01.09.1990 година 190 Италија „Игор Горгонзола“
14 Маја Алексиќ 06.06.1997 година 169 Романија „Алба“
Врзувачи
осум Слаџана Мирковиќ 10.07.1995 година 185 Италија „Бергамо“
10 Маја Огненович Капитен на тимот 06.08.1984 година 183 Турција „Вакифбанк“
Напаѓачи
еден Бјанка Буш 25.07.1994 година 187 Романија „Алба“
2 Катарина Лазовиќ 12.09.1999 година 182 Полска ЛКС
9 Бранкица Михајлович 13.04.1991 година 189 Турция «Фенербахче»
13 Ана Белица 03.04.1992 190 Бразилия «Озаску»
18 Тияна Бошкович 03.03.1997 193 Турция «Эджзаджибаши»
19 Бояна Миленкович 06.03.1997 185 Италия «Скандиччи»
20 Елена Благоевич 01.12.1988 181 Польша «Девелопрес»
Либеро
12 Теодора Пушич 12.03.1993 170 Румыния «Тырговиште»
17 Сильвия Попович 15.03.1986 178 Румыния «Альба»

Примечания

Ссылки