Северномакедонска женска одбојкарска репрезентација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Екипата на Северна Македонија
Знамето на Северна Македонија
Конфедерација CEV
Национална федерација ОФМ
Прв официјален натпревар Финска - Република Македонија 1: 3 ( Сомеро ( Финска ), 31.05.1998 година, во пензија )
Место на ранг-листата на ФИВБ 117-168. [1]
Тренер Горан Јаневиќ
Официјален сајт

Северномакедонската женска одбојкарска репрезентација ( Македонска женска национална селекција во Македонија ) - ја претставува Северна Македонија на меѓународните натпревари во одбојка . Управувачка организација е Северномакедонската одбојкарска федерација (Одбокарска федерација на Македонија - ОФМ) .

Приказна

По распадот на Југославија и независноста на Република Македонија во 1992 година, Одбојкарската федерација на оваа земја се приклучи на ФИВБ и ЦЕБ . Првиот настап на женската репрезентација на Република Македонија на официјалната меѓународна арена се случи дури 6 години подоцна за време на квалификацискиот турнир на ЕП 1999 година (категорија „Б“). Во нивниот деби натпревар на 31 мај 1998 година, одбојкарите на Република Македонија ја победија репрезентацијата на Финска со резултат 3:1. Репрезентацијата на Република Македонија ги загуби следните три натпревари во својата група од селекциите на Турција (двапати) и Грција , по што се откажаа од натпреварувањето.

Македонската репрезентација во иднина само повремено учествуваше на официјални меѓународни натпревари под покровителство на ФИВБ и ЦЕБ. Тимот двапати учествуваше во квалификациите за Европското првенство ( 2001 и 2009 година ), како и на квалификацискиот турнир за Светското првенство 2014 година . На овие турнири македонските одбојкари никогаш не победија и претрпеа 13 порази. Така, победата освоена во неговиот дебитантски меч останува единствена официјална за репрезентацијата на оваа поранешна југословенска република. Во рангирањето на европските репрезентации, северномакедонскиот тим е само во првите десет. Ова се објаснува со фактот дека одбојката во оваа мала европска земја по популарност заостанува зад играчките спортови како фудбалот , ракометот и кошарката .

Резултати од изведбите

Светски првенства

Европско првенство

Соединение

Репрезентацијата на Република Македонија на квалификацискиот турнир за СП 2014 (мај 2013)

бр. Име презиме година

раѓање

Раст Амплуа Клуб
еден Емилија Подјордановска 1993 година 161 либеро Знамето на Северна Македонија „Форца Вил“ Скопје
2 Марија Петрович 1987 година 187 напаѓач Знамето на Северна Македонија „Форца Вил“ Скопје
3 Велика Сараилиева 1988 година 184 напаѓач Знамето на Северна Македонија „Форца Вил“ Скопје
4 Борислава Мирчевска 1996 година 180 напаѓач Знамето на Северна Македонија „Македонија Макс“ Струмица
5 Марија Ричлиева 1996 година 174 врзивно средство Знамето на Северна Македонија „Македонија Макс“ Струмица
6 Елеонор Ермилова 1992 година 186 централно Знамето на Северна Македонија „Форца Вил“ Скопје
осум Матеа Кофилоска 1994 година 177 напаѓач Знамето на Северна Македонија „Форца Вил“ Скопје
9 Мила Сотировска 1994 година 182 централно Знамето на Северна Македонија „Бами Кор“ Тетово
10 Ејми Веселкоска 1997 година 181 централно Знамето на Северна Македонија „Форца Вил“ Скопје
единаесет Марија Живковиќ 1992 година 178 врзивно средство Знамето на Северна Македонија „Форца Вил“ Скопје
12 Марија Лазарова 1994 година 185 централно Знамето на Северна Македонија „Македонија Макс“ Струмица
15 Елена Пандева 1995 година 182 напаѓач Знамето на Северна Македонија „Македонија Макс“ Струмица
  • Селектор е Горан Јаневиќ.
  • Обучувачи - Зоран Јанков.

Белешки (уреди)

исто така види

Литература

  • Одбојка. Енциклопедија / Комп. В.Л.Свиридов, О.С.Чехов. Томск: Компанијата Јансон - 2001 година.

Врски