Женска одбојкарска репрезентација на Шведска

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Составот на Шведска
Знаме на Шведска
Конфедерација CEV
Национална федерација Svenska Volleybollförbundet
Прв официјален натпревар Шведска 0-3 Турција ( Истанбул ( Турција ), 26/10/1967, Европско првенство )
Место на ранг-листата на ФИВБ 117-168. [1]
Место во рејтингот на CEV 34-ти [2]
Тренер Џонас Свантесон
Официјален сајт

Женска репрезентација на Шведска во одбојка ( Швеѓанка. Sveriges damlandslag volleyboll i) - ја претставува Шведска на меѓународни натпревари во одбојка . Организацијата за управување служи на Шведската одбојкарска федерација ( Шведска. Svenska Volleybollförbundet - SVF).

Приказна

Одбојката се појави во Шведска веднаш по Втората светска војна благодарение на имигрантите од Латвија и Естонија и активностите на Здружението на млади христијани ( ИМКА ). Во 1946 година, првите курсеви за одбојка беа организирани од Шведската спортска унија во Стокхолм . Во 1961 година , беше основана Шведската одбојкарска федерација, која се приклучи на ФИВБ една година подоцна. Од 1962 година , националните првенства се одржуваат меѓу машки и женски тимови.

Шведската женска одбојкарска репрезентација го одигра својот прв натпревар на 3 мај 1964 година во Малме против репрезентацијата на Данска и загуби со 0:3. Во 1965 година, шведските одбојкари ја извојуваа првата победа, победувајќи ја норвешката репрезентација во пријателски натпревар.

Во 1967 година, шведската женска репрезентација за првпат влезе на официјалната меѓународна сцена, учествувајќи на Европското првенство , кое се одржа во Турција . Во воведниот натпревар, Швеѓаните загубија од домаќините на натпреварувањето со резултат 0:3. Сè на сè, во дебитантските натпреварувања, шведските одбојкари одиграа 8 меча и загубија на сите, откако успеаја да одвојат само еден сет во последниот меч на турнирот во натпреварот против швајцарската репрезентација . Резултатот е последното 15. место.

На следното Европско првенство , одржано во 1971 година во Италија , меѓу репрезентациите учеснички беа и Швеѓаните и веќе со поголем успех. Во прелиминарната фаза, репрезентацијата на Шведска загуби од селекциите на СССР и Швајцарија , а на утешниот турнир од 5 натпревари победи на три, за на крајот да го заземе 15-то место, како и во претходниот шампионат, но веќе меѓу 18 репрезентации.

Од воведувањето на континенталните квалификации, шведскиот женски тим само еднаш се квалификуваше за главниот настан. Во 1983 година, шведските одбојкари самоуверено освоија билет за шампионатот, но на самиот турнир тие изгледаа очигледно послаби од нивните конкуренти. Во сите седум првенствени натпревари, Швеѓаните загубија со вкупен резултат 2:21.

Во текот на следните повеќе од 30 години, шведската женска репрезентација на квалификациските турнири на Европското првенство не учествуваше редовно и не постигна успех. Во 2011 година, шведските одбојкари за првпат во својата историја учествуваа на олимписките квалификации, а досега никогаш не се пријавиле на светските првенства.

Во 2018 година, првиот локален успех дојде во шведската репрезентација. Репрезентацијата на земјата се истакна во Сребрената лига - втората дивизија на Евролигата [3] .

Во моментов, одбојката во Шведска е помалку популарна од фудбалот , хокејот на мраз , бенди , ракометот и кошарката .

Резултати од изведбите

олимписки игри

Репрезентацијата на Шведска не учествуваше во квалификациите на олимписките одбојкарски турнири 1964-2008 и 2016 година.

  • 2012 - не се квалификуваше

Светски првенства

Репрезентацијата на Шведска не учествуваше на светските првенства (главни и квалификациски турнири).

Европско првенство

Евролига

До 2016 година, репрезентацијата на Шведска не учествуваше во Евролигата.

  • 2017 : Мартина Свенсон, Линда Андерсон, Јуна Васерфалер, Џозефин Тегенфалк, Софи Сјоберг, Изабел Хок, Стина Рикс, Филип Хансон, Хана Хелвиг, Дијана Лундвал, Вилма Андерсон, Фани Скогсфорс, Фани Андерсон. Тренер - Гиљермо Гаљардо.
  • 2018 : Тира Ареског, Фани Охман, Линда Андерсон, Џуна Васерфалер, Жозефин Тегенфалк, Софи Сјоберг, Далила-Лили Топиќ, Ребека Лазиќ, Изабел Хок, Александра Лазиќ, Филип Хансон, Дијана Лундвалс, Вилма Хјода. Тренер - Јунас Свантесон.
  • 2018 : Тира Ареског, Фани Охман, Линда Андерсон, Џуна Васерфалер, Маја Таброн, Далила-Лили Топиќ, Ребека Лазиќ, Вилма Калмфорс, Филип Хансон, Дијана Лундвал, Вилма Андерсон, Ана Хок, Клара Кирстен ван, Клара Андерлом. Тренер - Јунас Свантесон.

Пролетна чаша

Женската екипа стана трикратен победник на традиционалниот меѓународен турнир Пролетниот куп (Пролетен куп), кој се одржува секоја година (од 1962 година за мажи и 1973 година за женски репрезентации) се одржува на иницијатива на Одбојкарската федерација на западноевропските земји.

  • Второ место - 1980 година.
  • Трето место - 1977 година, 2006 година.

Соединение

Репрезентацијата на Шведска во натпреварувањата 2019 година ( квалификации за Европско првенство , Евролига )

бр. Име презиме година

раѓање

Раст Амплуа Клуб
еден Тајра Ареског 1994 година 180 напаѓач Шведска Фалкопинг
2 Фани Оман 1999 година 175 либеро Шведска Фалкопинг
3 Линда Андерсон 1998 година 188 централно Шведска Оребро
4 Џуна Васерфал 1994 година 176 централно Финска „Pölkki Kuusamo“ Куусамо
5 Маја Таброн 2002 година 179 напаѓач Шведска Фалкопинг
6 Џозефин Тегенфалк 1988 година 170 врзивно средство Шведска Оребро
7 Софи Сјоберг 1993 година 170 либеро Шведска Оребро
осум Далила-Лили Топич 1997 година 187 централно Шведска „Хулте / Халмштад“ Хултебрук / Халмстад
9 Ребека Лазиќ 1994 година 188 напаѓач Полска „Енергија“ Калиш
12 Вилма Калмфорс 2000 година 182 напаѓач Шведска Фалкопинг
тринаесет Филип Хансон 1997 година 188 централно Соединетите Американски Држави Бруклин Блекбордс Њујорк
14 Хана Хелвиг 2000 година 188 напаѓач Шведска Фалкопинг
15 Дијана Лундвол 1996 година 174 напаѓач Шведска Оребро
шеснаесет Вилма Андерсон 1999 година 183 врзивно средство Шведска „Енгелхолм“
17 Ана Хок 1996 година 179 напаѓач Соединетите Американски Држави „Пазарни златни орли“
осумнаесет Џулија Нилсон 1997 година 191 централно Шведска „Сведала“
деветнаесет Клара Андерсон 1997 година 171 либеро Шведска „Енгелхолм“
22 Кирстен ван Леузен 1998 година 193 централно Шведска „Енгелхолм“
23 Улрика Бломгрен 2001 година 174 напаѓач Шведска Фалкопинг

Клубовите се наведени од крајот на сезоната 2018-2019.

  • Главен тренер е Јунас Свантесон.
  • Тренери - Алберто Капаро, Џесика Сандберг, Виктор Александерсон.

Белешки (уреди)

Врски