Женска одбојкарска репрезентација на Швајцарија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Составот на Швајцарија
Знамето на Швајцарија
Конфедерација CEV
Национална федерација Швајцарски волеј
Прв официјален натпревар Швајцарија 0-3 Холандија ( Измир ( Турција ), 26/10/1967, Европско првенство )
Место на ранг-листата на ФИВБ 52-65. [1]
Место во рејтингот на CEV 25-26. [2]
Тренер Тимоти Липанер
Официјален сајт

Швајцарската женска одбојкарска репрезентација ( . It Schweizer Volleyballnationalmannschaft der Frauen, . Француски Équipe de Suisse de volley-ball féminin , ital. Nazionale di pallavolo femminile della Svizzera) - ја претставуваШвајцарија на меѓународните натпревари во одбојка . Орган на управување е Швајцарската одбојкарска федерација.

Приказна

Одбојката беше официјално развиена воШвајцарија дури во 1958 година , кога беше формирана Швајцарската одбојкарска федерација, која се приклучи на ФИВБ во истата година. Една година претходно се одржа првото швајцарско првенство кај мажи , а во 1959 година кај жени .

Женската репрезентација на земјата за прв пат беше формирана во 1967 година за да учествува на Европското првенство . На континенталниот шампионат што се одржа во Турција , швајцарските одбојкари одиграа 8 натпревари и забележаа две победи и го зазедоа последното 13. место меѓу 15 учесници. Следното Европско првенство , чиј домаќин беше Италија во 1971 година, беше поуспешен за швајцарската репрезентација - 12-то место меѓу 18 репрезентации на земјите од „стариот свет“.

Откако бројот на учесници на Европските првенства во одбојка беше ограничен на 12 екипи од 1975 година и, во врска со тоа, се одржа квалификацискиот турнир, швајцарските одбојкари 38 години никогаш не успеаја да се пробијат во главната фаза на Европското Првенства. Во неуспех се претворија и обидите на швајцарската репрезентација да ги надмине квалификациите на СП (5 пати) и Олимписки пати (еднаш).

По катастрофалниот настап во Б-дивизијата на квалификацискиот турнир за Евро 2003 , кога швајцарските одбојкарки ги загубија сите 6 натпревари, женската репрезентација на земјата беше распуштена и не учествуваше во официјалните натпревари од 2003 до 2010 година.

Репрезентацијата на Швајцарија на квалификацискиот турнир на Светското првенство 2014 ( Лоѓ , 4.01.2014)

Значаен придонес кон заживувањето на интересот за одбојката во Швајцарија имаше тимот „Волеро“ ( Цирих ) - од 2006 година еден од најсилните клубски тимови во Европа. И иако практично во него долго време играа само странски одбојкари, зголемениот интерес за одбојката несомнено влијаеше на враќањето на репрезентацијата на меѓународната сцена.

Женската репрезентација на Швајцарија во 2010 година учествуваше во квалификациите за Европското првенство , но не се претстави добро. Истата година, репрезентацијата на земјата ја предводеше Србинката Светлана Илиќ - до 2012 година главен тренер на Волеро. Од 2012 година, таа истовремено е и ментор на Динамо Москва . Една година подоцна, под нејзино водство, швајцарската репрезентација по 38 години пауза повторно се најде меѓу учесниците на европскиот континентален шампионат, иако поради тоа што земјата беше еден од домаќините на натпреварувањето. На истиот шампионат, швајцарските одбојкари ги загубија сите три натпревари, но можеа да се борат со репрезентациите на Франција и Белгија - идниот бронзен медалист на турнирот.

Во февруари 2014 година, Светлана Илиќ се повлече од двете тренерски места - и во швајцарската репрезентација и во Динамо Москва, а на чело на националниот тим на земјата беше нејзиниот помошник Тимоти Липунер.

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

Репрезентацијата на Швајцарија не учествуваше во квалификациите на олимписките одбојкарски турнири 1964-1972 и 1980-2016 година.

Светски првенства

Европско првенство

Репрезентацијата на Швајцарија не учествуваше на Европското првенство 1949-1963 година.

  • 2013 : Кристел Марбах, Лаура Сируцек, Елена Штајнман, Мартина Халтер, Патриша Шаус, Табо Далир, Сандра Стокер, Надин Џени, Стефани Банварт, Менди Вигер, Мелани Паули, Инес Гранворка, Марина Кинер, Лаура Унтернер. Тренер - Светлана Илиќ.
  • 2019 : Џули Ленгвејлер, Ливија Зауг, Габи Шотроф, Тајс Депрати, Медлин Матер, Мелин Пјер, Маја Штрк, Сарина Брунер, Самира Зулсер, Сара Трош, Ксенија Стафелбах, Лаура Кунцлер, Оливија Вастил Енгел, Тренер - Тимоти Липунер.

Евролига

Соединение

Составот на Швајцарија во натпреварувањето 2019 година ( Квалификации за Европско првенство на УЕФА и главен настан )

бр. Име презиме година

раѓање

Раст Амплуа Клуб
еден Џули Ленгвејлер 1998 година 186 напаѓач Швајцарија „Витеос-НУК“ Нојшател
3 Либија Зауг 1996 година 180 напаѓач Швајцарија „Пфенинген“
4 Габи Шотроф 1997 година 192 централно Швајцарија "Pfeffingen"
5.19 Таис Депрати 1992 година 170 либеро Швајцарија Дидинген
6 Медлин Материја 1996 година 183 централно Швајцарија "Pfeffingen"
7 Мелин Пјер 1999 година 175 врзивно средство Швајцарија „Витеос-НУК“ Нојшател
осум Маја Штркот 1998 година 184 напаѓач Германија Дами во црно Ахен
9 Сарина Брунер 1994 година 169 либеро Швајцарија „Витеос-НУК“ Нојшател
10.22 Самира Зулсер 1995 година 187 напаѓач Швајцарија Дидинген
единаесет Сара Трош 1994 година 176 врзивно средство Швајцарија „Витеос-НУК“ Нојшател
12 Флавија Кнути 1998 година 172 либеро Соединетите Американски Држави Северозападен универзитет во Охајо
тринаесет Ксенија Стафелбах 1998 година 189 централно Швајцарија „Витеос-НУК“ Нојшател
14 Лаура Кунцлер 1996 година 189 напаѓач Германија Роте-Рабен Вилсбибург
15 Кјара Петита 2000 година 180 либеро Швајцарија „Витеос-НУК“ Нојшател
шеснаесет Аника Шверер 2001 година 180 напаѓач Швајцарија "Pfeffingen"
дваесет Оливија Васнер 1999 година 186 врзивно средство Соединетите Американски Држави Американскиот универзитет
21 Матилде Енгел 2002 година 166 либеро Швајцарија „Витеос-НУК“ Нојшател

Клубовите се наведени од крајот на сезоната 2018-2019.

  • Главен тренер е Тимоти Липунер.
  • Обучувачи - Јирген Шрајер, Фридер Стром.

Белешки (уреди)

Врски