Словачка женска одбојкарска репрезентација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Словачка репрезентација
Знамето на Словачка
Конфедерација CEV
Национална федерација SVF
Прв официјален натпревар Словачка - Украина 0: 3 ( Одеса ( Украина ), 9.06.1993, Светско првенство надвор. )
Место на ранг-листата на ФИВБ 52-65. [1]
Место во рејтингот на CEV 16-ти [2]
Тренер Италија Марко Фенољо
Официјален сајт
Спортски награди
Евролига
Сребрена 2016 година

Женската одбојкарска репрезентација на Словачка ( словачки: Slovenská národné volejbalové družstvo žien ) ја претставува Словачка на меѓународните одбојкарски натпревари . Управното тело е Словачката одбојкарска федерација ( Slovenská volejbalová federácia - SVF ).

Приказна

Словачката одбојка до 1992 година се развиваше во рамките на една чехословачка држава. Женската одбојка во Словачка беше инфериорна во однос на чешката во однос на развојот. Од изминатите 55 првенства за жени во Чехословачка, словачкиот тим, поточно Слован Братислава, 9 пати стана победник. Во сите останати национални првенства шампионската титула ја освоија различни екипи од Чешка.

На крајот на 1992 година, по објавувањето на претстојниот распад на Чехословачка на 1 јануари 1993 година, Словачката одбојкарска федерација се оддели од Чехословачката одбојкарска унија, а во 1993 година се приклучи на ФИВБ и ЦЕВ . На 24 септември 1993 година, на Европското првенство одржано во Брно, Чешка, со одлука на Европската одбојкарска конфедерација играше комбинираната репрезентација на Чешка и Словачка , но во неа немаше ниту еден словачки одбојкар.

Женската репрезентација на Словачка го направи своето меѓународно деби во јуни 1993 година како дел од квалификациите за Светското првенство 1994 година . Во својот прв официјален натпревар на 9 јуни, словачките одбојкари загубија со 0:3 од репрезентацијата на Украина во Одеса . Во реваншот, кој се одигра 10 дена подоцна во Братислава , Словаците исто така загубија со 1:3 и испаднаа од понатамошната борба за билет за светското првенство.

Резултатите на репрезентацијата во следните години беа многу скромни. Репрезентацијата на Словачка никогаш не успеа да ги надмине квалификациите за Олимписките игри и Светските првенства, а дебито на завршниот турнир на Европското првенство го имаше дури во 2003 година . На првенството на континентот таа година, одржано во Турција , Словаците одиграа 5 натпревари и ги загубија сите.

Следниот настап на словачката репрезентација во главната фаза на Европското првенство се случи 4 години подоцна. Во својот прв натпревар на турнирот, тимот ја совлада Србија со 3:2, но ги загуби следните два натпревари со ист резултат 0:3 од репрезентациите на Холандија и Белгија од понатамошната борба за наградите, Словаците отпаднаа . Настапот на Еуро 2009 заврши на сличен начин за репрезентацијата на Словачка - победата во првиот натпревар над чешката селекција 3:2 и двата последователни порази од Азербејџан 2:3 и Србија 0:3 повторно не и дозволија на словачката одбојка играчите да ја надминат прелиминарната фаза на натпреварот. Женската репрезентација на Словачка не успеа да се пласира на трите последователни европски првенства.

Селектор на репрезентацијата од 2001 до 2014 година беше Мирослав Чада, кој претходно беше на чело на чешката женска репрезентација.

Во 2016 година, репрезентацијата на Словачка ги освои своите први медали на официјални меѓународни натпревари. Во следната ждрепка во Евролигата , словачките одбојкари стигнаа до финалето, каде што загубија од репрезентацијата на Азербејџан во два натпревари - 1: 3 и 0: 3, со што станаа освојувачи на сребрени медали. За одбележување е тоа што до решавачката серија Словаците не претрпеа ниту еден пораз, откако забележаа 8 победи во низа. Но, на квалификацискиот турнир на Европското првенство, кој се одржа во септември-октомври истата година, словачката репрезентација доживеа неуспех. Во својата група, словачките одбојкари го зазедоа 2. место и не можеа директно да се пласираат на ЕП 2017, а во плеј-офот по бодови беа послаби од чешката селекција - 0:3 и 3:2.

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

Светски првенства

Европско првенство

 • 2003 : Рената Коленкова, Луси Гатинова, Габриела Томашекова, Петра Малекова, Петронела Биксадска, Симон Клескенов, Адријан Марцеков, Алиса Шекелева, Мартина Вестова, Андреа Павелкова, Луси Боднрова. Тренер - Мирослав Чада.
 • 2007 : Даниела Ѓанцова, Луси Гатинова, Јана Гоголова, Вероника Грончекова, Вероника Краичова, Паула Кубова, Петронела Биксадска, Симон Клескенов, Иван Брамборов, Алиса Шекелева, Мартина Вестова, Мартин Носекова. Тренер - Мирослав Чада.
 • 2009 : Моника Смак, Мартина Вестова, Јана Гоголова, Татјана Црконова, Вероника Грончекова, Иван Брамборова, Мартина Конечна, Мирослава Куцјакова, Даниел Ројкова, Мартина Носекова, Соланж Соарес, Симона Когутова (Клескенова). Тренер - Мирослав Чада.
 • 2019 : Барбора Косекова, Роман Гудецова, Вероника Грончекова, Карин Палгутова, Михаела Шпанкова, Мирослава Кијакова, Јарослава Пенцова, Нина Герелова, Никола Радосова, Ленка Овечкова, Сандра Сабоова, Каролина Фрицоваска Марија Костоваска, Скарлет. Тренер - Марко Фенољо.

Евролига

Словачката репрезентација до 2015 година не учествуваше во Евролигата.

 • Med 2.png 2016 година : Мирослава Куцјакова, Карин Палгутова, Доминика Валахова, Ерика Саланцова, Доминика Дробњакова, Татјана Крконова, Јарослава Пенцова, Симона Кошова, Михаела Абрахамова, Никола Радосова, Моника Долежајова, Паула С. Тренер - Марек Ројко.
 • 2017 : Мирослава Куцјакова, Карин Палгутова, Доминика Валахова, Доминика Дробњакова, Ерика Саланцова, Ленка Овечкова, Барбора Косекова, Јарослав Пенцова, Нина Герелова, Михаела Абргамова, Роман Кришков, Никола Пиштелакова, Михаел Шундер. Тренер - Марек Ројко.

Тренери

 • 1993-1994 година - Иван Гусар
 • 1995-1997 година - Адријан Ферулик
 • 1997-2000 - Владимир Тало
 • 2000-2001 година - Јарослав Влк
 • 2001-2014 - Мирослав Чада
 • 2014-2017 - Марек Ројко
 • од 2018 година - Марко Фенољо

Соединение

Репрезентацијата на Словачка во натпреварувањата во 2019 година ( Евролига , Европско првенство )

бр. Име презиме година

раѓање

Раст Амплуа Клуб
2 Барбора Косекова 1994 година 178 врзивно средство Словачка „Пезинок“
3 Роман Гудецова 1993 година 178 напаѓач Словачка „Штрабаг“ Братислава
4 Вероника Грончекова 1990 година 192 централно Словачка „Штрабаг“ Братислава
6 Карин Палгутова 1993 година 183 напаѓач Франција „Кампер“
7 Михаела Шпанкова 1999 година 169 либеро Словачка „Штрабаг“ Братислава
осум Мирослава Кијакова 1988 година 180 напаѓач Република Кипар „Анортоза-Фамагуста“ Никозија
9 Јарослава Пенцова 1990 година 191 централно Полска „Грото Будовљани“ Лоѓ
10 Нина Герелова 1993 година 182 централно Полска БКС Биелско-Бијала
единаесет Никола Пиштелакова 1994 година 184 напаѓач чешки „Дукла“ Либерец
12 Никола Радосова 1992 година 185 напаѓач Германија „Дрезднер“ Дрезден
тринаесет Ленка Овечкова 1995 година 177 врзивно средство Словачка „Штрабаг“ Братислава
14 Сандра Сабоова 1996 година 190 централно Германија „Потсдам“
15 Каролина Фрицова 2000 година 178 напаѓач Словачка „Славија“ Братислава
шеснаесет Скарлет Јанчова 1997 година 173 либеро Словачка „Штрабаг“ Братислава
осумнаесет Карин Шундерликова 1999 година 188 напаѓач Италија „Мартињако“
22 Марија Костеланска 1993 година 175 напаѓач Унгарија „Вашас-Обуда“ Будимпешта

Клубовите се наведени од крајот на сезоната 2018-2019.

 • Главен тренер - Италија Марко Фенољо.
 • Тренер - Италија Стефано Миколи, Михал Машик.

Белешки (уреди)

Фото галерија

исто така види

Литература

 • Одбојка. Енциклопедија / Комп. В.Л.Свиридов, О.С.Чехов. Томск: Компанијата Јансон - 2001 година.

Врски