Одбојкарската репрезентација на Словенија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Репрезентацијата на Словенија
Знамето на Словенија
Конфедерација CEV
Национална федерација ОЗС
Прв официјален натпревар Луксембург - Словенија 0: 3 ( Луксембург ( Луксембург ), 24.10.1992, CH )
Место на ранг-листата на ФИВБ 39-45-ти [1]
Место во рејтингот на CEV 21-ви [2]
Тренер Италија Алесандро Чиапини
Официјален сајт

Женска репрезентација на Словенија во одбојка ( Словенци. Of Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca) - ја претставува Словенија на меѓународни натпревари во одбојка . Орган на управување е Словенечкиот одбојкарски сојуз ( Одбојкарска звеза Словенија - ОЗС ).

Приказна

Словенечката одбојка во првите повоени години заземала доминантна позиција во се-југословенската женска одбојка. За време на првите 10 првенства на Југославија , одржани во 1945-1954 година, словенечките тимови ја освоиле шампионската титула 9 пати. За прв пат, женската репрезентација на Југославија , која учествуваше на Европското првенство во 1951 година , исто така главно ја сочинуваа словенечки одбојкарки. Во иднина водечките улоги во женската одбојка во Југославија ги презедоа екипите од Србија, а пред се белградските „Црвена звезда“ и „Партизан“, кои не беа инфериорни во националниот шампионат во следните 19 години. Словенечкиот „Браник“ од Марибор во средината на 80-тите години сепак успеа двапати по ред да ја освои шампионската титула - во 1985 и 1986 година.

По распадот на Југославија и Словенија со стекнување независност во 1992 година, Одбојкарскиот сојуз на оваа земја се приклучи кон ФИВБ и ЕКВ . Истата година, словенечката женска репрезентација влезе на меѓународната сцена, земајќи учество на квалификацискиот турнир за Европското првенство 1993 година . Во претквалификациската рунда, која се одржа во октомври-ноември, Словенците двапати ја совладаа репрезентацијата на Луксембург , но во главната квалификациска фаза во мај-јуни 1993 година ги загубија сите 6 натпревари во својата квалификациска група од селекциите на Хрватска. , Полска и Швајцарија .

Во октомври истата година, словенечките одбојкари, исто така, неуспешно се обидоа да се квалификуваат за Светското првенство 1994 година , по што националниот тим не учествуваше на официјални натпревари цели 4 години.

По враќањето на меѓународната сцена во декември 1997 година , словенечката репрезентација цели 16 години неуспешно се обидуваше да се пробие на завршните турнири на Светските и Европските првенства. Словенците беа најблиску до пласман на Европското првенство во 2006 и 2008 година, кога успеаја да ги заземат вторите места во своите квалификациски групи и да стигнат до фазата на плеј-офот, каде и во двата случаи го загубија билетот за ЕП 2007 и 2009 година од Белорусинот. националниот тим .

Резултатите на словенечката репрезентација негативно се рефлектираа со тоа што не беше секогаш можно да се привлечат во тимот сите најсилни словенечки одбојкари кои играат во странски клубови.

Квалификацискиот турнир за ЕП 2015 година на репрезентацијата на Словенија и го донесе долгоочекуваниот успех. Откако го освоија второто место во својата квалификациска група по Чешка и пред Шпанија и Црна Гора , словенечките одбојкари во плеј-офот двапати ја победија француската репрезентација со ист резултат 3:1 и за прв пат во нивната историја. доби билет за завршниот турнир на Европското континентално првенство. На самото Европско првенство , настапот на дебитантите заврши по групната фаза, кога Словенците ги загубија сите три натпревари - од Холандија 0:3, Италија 1:3 и Полска 0:3.

Во 2019 година, репрезентацијата на Словенија учествуваше во завршната фаза на Европското првенство по втор пат во својата историја, која заврши со пораз од германската селекција во 1/8 финалето.

Резултати од изведбите

Светски првенства

Европско првенство

  • 2015 : Ева Мори, Сара Хутински, Мојца Божиќ, Катја Медвед, Ања Здовч, Иза Млакар, Жива Речек, Сара Најдич, Лана Шука, Марина Цветанович, Моника Потокар, Саша Планиншец, Валентина Заложник, Анита Собочан. Тренер - Бруно Најдич.
  • 2019 : Ева Мори, Тина Грудина, Ана-Марија Вовк, Леја Јанежич, Жана Здовц-Спорер, Вероника Микл, Ева Заткович, Иза Млакар, Сара Најдич, Ела Пинтар, Лана Шука, Дарија Ержен, Саша Планиншетс, Моника Понишетс. Тренер - Алесандро Чиапини.

Евролига

Репрезентацијата на Словенија учествуваше во само три нерешени натпревари во Евролигата.

  • 2016 : Мојца Божиќ, Ника Благне, Катја Медвед, Уршка Иличар, Сара Валенчиќ, Жива Речек, Сара Најдич, Лана Шука, Марина Цветанович, Моника Потокар, Тина Какер, Саша Планиншец, Тина Грудина, Мета Ерала. Тренер - Бруно Најдич.

Медитерански игри

  • 6-то место - 1993 година.
  • 4-то место - 2013 година.
  • 7-мо место - 2018 година.

2013 : Валентина заложник, Мојца Божиќ, Иза Млакар, Анџелина Ајнихар, Елена Кучеј, Уршка Иличар, Саша Планиншетс, Сара Валенчиќ, Мета Ерала, Сара Хутински, Моника Потокар, Жива Рецек. Тренер - Олег Горбачов.

Соединение

Репрезентацијата на Словенија во натпревари во 2019 година (Европско првенство - квалификации и главен турнир , Евролига )

бр. Име презиме година

раѓање

Раст Амплуа Клуб
еден Ева Мори 1996 година 187 врзивно средство ФранцијаВолеро Ле КанеЛе Кане
2 Тина Грудина 1995 година 182 централно Словенија „ГЕН-Е Волеј“ Нова Горица
3 Ана-Марија Вовк 1998 година 185 напаѓач Словенија „Формула-Формис“ Сподне -Хоче
4 Леја Јанежич 1993 година 169 либеро Словенија „Калцит“ Камник
5 Пиа Блажиќ 1998 година 180 напаѓач Словенија „ГЕН-Е Волеј“ Нова Горица
6 Жана Здовц-Спорер 2002 година 188 напаѓач Словенија „Формула-Формис“ Сподне -Хоче
7 Вероника Микл 1999 година 173 либеро Словенија „Кема-Пуконци“ Мурска Собота
осум Ева Затковиќ 2001 година 192 напаѓач Словенија „Калцит“ Камник
9 Иза Млакар 1995 година 184 напаѓач Словенија „Нова-КБМ-Браник“ Марибор
10 Сара Најдич 1994 година 174 врзивно средство Словенија „Нова-КБМ-Браник“ Марибор
единаесет Ела Пинтар 1996 година 182 централно Словенија „Нова-КБМ-Браник“ Марибор
12.14 Лана Пајк 1996 година 183 напаѓач Словенија „ГЕН-Е Волеј“ Нова Горица
тринаесет Анита Собочан 1997 година 177 напаѓач Словенија „Нова-КБМ-Браник“ Марибор
14 Ева Погачар 2000 година 184 врзивно средство Словенија „Калцит“ Камник
15 Сара Хутински 1991 година 186 централно Романија „Алба-Блај“ Блај
шеснаесет Дарија Ержен 1997 година 188 напаѓач Унгарија „Вашас-Обуда“ Будимпешта
17 Ника Добај 1999 година 168 либеро Словенија „Нова-КБМ-Браник“ Марибор
осумнаесет Саша Планиншетс 1995 година 182 централно Германија „Дрезднер“ Дрезден
деветнаесет Мања Ерала 2002 година 185 централно Словенија „Калцит“ Камник
дваесет Моника Потокар 1987 година 177 напаѓач Полска „Вроцлав“
22 Ана Гигон 2002 година 169 врзивно средство Словенија „Зрече“

Клубовите се наведени од крајот на сезоната 2018-2019.

  • Главен тренер - Италија Алесандро Чиапини.
  • Тренери - Микеле Патоја, Даниеле Турино, Матеуш Червински.

Белешки (уреди)

Фото галерија

исто така види

Литература

  • Одбојка. Енциклопедија / Комп. В.Л.Свиридов, О.С.Чехов. Томск: Компанијата Јансон - 2001 година.

Врски