Женски одбојкарски тим на САД

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Тимот на САД
Знамето на САД
Конфедерација НОРЧЕКА
Национална федерација Одбојка на САД
Прекар Ѕвезди и пруги
Прв официјален натпревар САД - Мексико 1: 3 ( Мексико Сити , 16.03.1955, Панамерикански игри )
Место на ранг-листата на ФИВБ 1. [1]
Место во рејтингот NORCECA 1-ви [2]
Тренер Карч Кираи
Спортски награди
олимписки игри
Злато 2020 година
Сребрена 1984 , 2008 , 2012 година
Бронза 1992 година , 2016 година
Светски првенства
Злато 2014 година
Сребрена 1967 година , 2002 година
Бронза 1982 , 1990 година
светско првенство
Сребрена 2011 , 2019 година
Бронза 2003 , 2007 , 2015 година
Светско првенство на шампиони
Сребрена 2005 , 2013 година
Бронза 2017 година
Гран при
Злато 1995 , 2001 , 2010 , 2011 , 2012 , 2015
Сребрена 2016 година
Бронза 2003 , 2004 година
Лигата на народите
Злато 2018 , 2019 , 2021 година
Првенства на Северна, Централна Америка и Карибите
Злато 1981 , 1983 , 2001 , 2003 , 2005 година ,
2011 , 2013 , 2015 година
Сребрена 1975 , 1977 , 1979 , 1985 , 1987 година ,
1991 , 1993 , 1995 , 1997 , 1999 година ,
2007 , 2019 година
Бронза 1969 , 1973 , 1989 година
Панамерикански игри
Злато 1967 година , 2015 година
Сребрена 1955 , 1959 , 1963 , 1983 , 1995
Бронза 1987 , 1999 , 2003 , 2007 , 2011

Женски одбојкарски тим на САД ( Eng. United States women's volleyball National team) - ги претставува Соединетите Држави на меѓународните одбојкарски натпревари. Таа е една од најсилните женски одбојкарски репрезентации во светот. Олимписки шампион 2020 и 5-кратен олимписки медалист , светски шампион од 2014 година и 4- кратен медалист на светски шампионат , 5-кратен медалист на Светскиот куп , 6- кратен победник на Гран-при , 3- кратен победник во Лигата на нациите , 8- кратен шампион на NORCECA .. . Владејачката организација е Одбојкарската федерација на САД.

Приказна

И покрај фактот дека Соединетите Американски Држави се предок на одбојката , а националната федерација на оваа земја стана еден од основачите на ФИВБ , репрезентациите на САД - и жени и мажи - беа формирани дури во средината на 1950-тите и до почетокот на 1980-тите заземаа скромни места во светската табела на рангирање.

Женската репрезентација на САД го направи своето деби на официјалните меѓународни натпревари во март 1955 година , кога учествуваше на одбојкарскиот турнир на II Панамерикански игри , одржан во Мексико Сити, Мексико . Во нивниот прв натпревар, одржан на 16 март, одбојкарите на САД загубија од репрезентацијата на Мексико со резултат 1:3. Во преостанатите 5 натпревари, Американките победија 4 пати и станаа сребрени медалисти на натпреварот. Една година подоцна, националниот тим дебитираше на светскиот шампионат во Париз , каде што го зазеде скромното 9-то место.

Во иднина, скоро сите медали на националниот тим до раните 1980-ти се поврзани само со натпревари на американскиот континент - Панамериканските игри и првенствата на Северна, Централна Америка и Карибите (NORCECA) . Во 25-те години што поминаа од дебито на репрезентацијата на САД, националниот тим освои четири медали на Панамериканските игри (вклучувајќи го и освојувањето злато во 1967 година ) и пет пати го освои шампионатот NORCECA. Навистина, репрезентацијата на САД го има среброто на светското првенство во 1967 година , но за праведно треба да се забележи дека речиси сите најсилни репрезентации на светот, со исклучок на Јапонија, не учествуваа на тоа првенство од политички причини. На сите други турнири од светска класа, Американките се задоволуваа со места на средината на турнирската табела.

Првите големи успеси на женската репрезентација на САД се поврзани со израелскиот специјалист Ари Селингер , кој го предводеше тимот во 1976 година . Во 1978 година, Американките го зазедоа високото 5-то место на светското првенство што се одржа во СССР , а на следниот светски шампионат во 1982 година во Перу станаа бронзени медалисти на натпреварот. Две години подоцна, тимот на САД го освои сребрениот медал на домашната Олимпијада , чија вредност сè уште беше донекаде девалвирана поради отсуството на голем број од најсилните тимови од социјалистичките земји. Исто така, во раните 1980-ти, Американците успеаја да ја поместат кубанската репрезентација од водечките позиции на северноамериканскиот континент, победувајќи ги двапати по ред (во 1981 и 1983 година ) на шампионатот НОРЦЕКА.

По Олимпијадата во 1984 година, Селингер ја напушти функцијата главен тренер, а Тери Лискиевич , кој ја водеше националниот тим 12 години до 1996 година, стана нов ментор на репрезентацијата на САД. Под негово водство, репрезентацијата помина низ болен процес на генерациска промена во втората половина на 1980-тите, кога тимот го напуштија многу лидери - С. Вудстра, Р. Крокет, Л. Флахмаер, Ф. Химан, К. Бекер, J. Vollertsen и други. На Светското првенство во 1986 година, тимот стана само 10-ти, на Олимписките игри 1988 година во Сеул - само 7-ми (претпоследен), а воопшто не беше можно да се квалификува за Светското првенство . На северноамериканскиот континент, безусловното лидерство повторно беше заробено од моќната кубанска репрезентација , која не беше инфериорна во однос на никого во нејзиниот географски регион до 1999 година.

Во 1990 година, обновената репрезентација на САД, неочекувано за многумина, стана бронзен медалист на Светското првенство што се одржа во Кина , оставајќи зад себе само два неприкосновени фаворити на шампионатот - советскиот и кинескиот тим. Од сребрениот олимписки тим пред шест години, во националниот тим остана само Паула Вајшоф. Две години подоцна, Американците станаа трети веќе на Олимписките игри во Барселона , губејќи во полуфиналето во тврдоглава борба од Кубанците со 2: 3 и самоуверено победувајќи ја репрезентацијата на Бразил со 3: 0 во натпреварот за 3-то место. И ако тимот на САД не се претстави многу добро на Светското првенство во 1994 година (6-то место), тогаш една година подоцна репрезентацијата успеа да го освои престижниот Гран-при турнир, победувајќи ги тимовите на Бразил , Куба и Кина во последната фаза. Пола Вајшоф, Камер Кемнер, Тоња Сандерс (Вилијамс), Лори Ендикот, Теми Лили (Веб), Елеина Оден и Тара Крос-Батл имаат играно во трите состави за „медал“ на националниот тим.

По неуспехот на домашната Олимпијада во 1996 година (7-мо место), Тери Лискиевич поднесе оставка како селектор на националниот тим, а ситуацијата во репрезентацијата на САД се разви слично на онаа што веќе имаше 10 години - повторно нов ментор ( Мајкл Хали ) и повторно многу болен процес на промена на генерациите. На Светското првенство во 1998 година, тимот се соочи со вистински неуспех - тимот не успеа ниту да излезе од групата на прелиминарната фаза.

Новиот подем на американскиот тим започна во 2000 година . На Олимпијадата во Сиднеј, Американките стигнаа до полуфиналето, каде во тврдоглава борба загубија од репрезентацијата на Русија со 2: 3, а во натпреварот за „бронза“ загубија од бразилскиот тим со 0: 3. Како и да е, токму во пресрет на олимписката сезона се формираше столбот на новата репрезентација, во која беа Робин А Мо, Хедер Боун, Тара Крос-Битл, Сара Нориега, Даниел Скот, Стејси Сикора, Логан Том. Во голема мера, токму овие одбојкари во голема мера го одредија стилот на националниот тим во наредната деценија под водство на нов ментор, кој стана јапонскиот селектор Тошиаки Јошида , кој претходно работеше како помошник на Мајкл Хали.

Во 2001 година, репрезентацијата на САД го освои Гран при по втор пат во својата историја и во истата година ја скрши долгогодишната хегемонија на кубанската репрезентација во северноамериканскиот регион, победувајќи ја во финалето на следниот шампионат НОРСЕКА. со резултат 3:1. Следните две континентални првенства, исто така, останаа со тимот на САД.

Во 2002 година, Американките беа повеќе од кога било блиску до тоа да станат светски шампиони. Откако го победија еден од главните фаворити на руската репрезентација со резултат 3: 2 во полуфиналето на светскиот шампионат што се одржа во Германија , во финалето тимот на САД неочекувано загуби од италијанскиот тим, што никој претходно не го зема предвид. почетокот на првенството. Тоа што еден од нивните најдобри напаѓачи, Прикеб Фипс, поради повреда не можеше да учествува во решавачкиот меч, не се одрази најдобро на играта на Американките во финалето.

Тим на САД 2008 година.

На Олимпијадата 2004 година, тимот на САД загуби со 2-3 во четвртфиналето од Бразил . Таа исто така загуби од неа на следната Олимпијада во 2008 година , но веќе во финалето 1:3. После тоа се смени селекторот во репрезентацијата на САД. Кинезот Ланг Пинг , кој е на чело на националниот тим од 2005 година , беше заменет со Новозеланѓанецот Хју МекКатчен , кој претходно беше селектор на машката репрезентација на САД .

Под водство на нов ментор, женската репрезентација на земјата го освои Гран при три пати по ред (2010-2012), освои сребро на Светското првенство 2011 година , го зазеде 4-то место на Светското првенство 2010 година , губејќи од рускиот национален тим во полуфиналето, а во мечот за 3 место за Јапонки . Најдобрите одбојкари на овој период: Даниела Скот-Arruda , Хедер Bown , Логан Том , Стејси Sýkora , Таип Henif , Ненси Metkolf , Линдзи Берг , Никол Дејвис , Алиша и Кимберли стакло , Јордан, Ларсон , Folyuk Akinradevo , Меган Хоџ , Destinee Хукер , Тамари Мијаширо друго.

САД - Бразил. Финале на Олимпијадата 2012 година.

На Олимпијадата 2012 во Лондон , женскиот тим на САД возеше во ранг на еден од главните фаворити. А Американките до последниот меч ги оправдуваа прогнозите на експертите. В очень сильной предварительной подгруппе команда США поочерёдно уверенно обыграла сборные Южной Кореи , Бразилии , Китая , Сербии и Турции , а в четвертьфинале и полуфинале плей-офф не менее уверенно разобралась с командами Доминиканской Республики и Южной Кореи . В финале сборной США вновь, как и четырьмя годами ранее, сошлась с командой Бразилии. И начало решающего поединка не сулило бразильянкам ничего хорошего — 25:11 в пользу американок. Но затем в игре американской команды всё совершенно разладилось и итоговый счёт финального матча оказался копией результата финала Олимпиады-2008 — 3:1 в пользу Бразилии. США опять с «серебром».

После Игр Маккатчен ушёл в отставку, а возглавил сборную выдающийся американский волейболист, член «золотой» сборной США второй половины 1980-х Карч Кирай .

В 2013 году сборная США выступала в наполовину обновлённом составе. Не играли за национальную команду такие её ключевые волейболистки как серебряные призёры Олимпиады-2012 Дестини Хукер, Тайиба Хэниф, Линдси Берг, Фольюк Акинрадево, Логан Том, Меган Ходж. Тем не менее американская сборная сумела выйти в финальный этап Гран-при , где заняла 6-е место, и вновь стать сильнейшей на североамериканском континенте.

Кимберли Хилл.

2014 год принёс сборной США первый в своей истории триумф в соревнованиях высшего мирового уровня. На проходившем в Италии чемпионате мира американки в полуфинале переиграли главных фаворитов первенства — сборную Бразилии — со счётом 3:0, а в финале в упорнейшей борьбе оказались сильнее национальной команды Китая 3:1. Лучшим игроком чемпионата была признана волейболистка США Кимберли Хилл.

В 2015 году сборная США приняла участие в пяти официальных турнирах и в четырёх из них одержала победу. Интересно, что финальный этап Гран-при и волейбольный турнир Панамериканских игр проходили в одни сроки и национальная команда США, разделившись на два состава, сумела первенствовать в обоих соревнованиях. Кроме этого, уже в третий раз подряд американки выиграли континентальный чемпионат , а также оказались сильнее своих соперников и в розыгрыше Панамериканского Кубка . Лишь Кубок мира так и не покорился волейболисткам США.

На Олимпийские игры 2016 в Рио-де-Жанейро сборная США ехала в ранге одного из безусловных фаворитов волейбольного турнира Игр, но покорить олимпийскую вершину её вновь не удалось. Команда одержала 6 побед подряд (5 в группе, а затем в четвертьфинале над японками ), но в полуфинале потерпела поражение от сборной Сербии в пяти партиях. Итогом для американских волейболисток стали бронзовые награды, полученные после победы над Нидерландами со счётом 3:1 в матче за 3-е место.

В 2018 году сборная США стала победителем первого розыгрыша Лиги наций , заменившего в международном волейбольном календаре Мировой Гран-при. На чемпионате мира того же года в Японии американские волейболистки выступали в ранге действующего победителя и одного из главных претендентов на первенство, но в итоге не смогли выйти в полуфинал и остались без медалей турнира.

В 2019 году волейболистки США вторично выиграли Лигу наций , победив в финале сборную Бразилии 3:2. В сентябре того же года американская сборная стала серебряным призёром розыгрыша Кубка мира .

После годичного перерыва, связанного с пандемией COVID-19 , в итальянском Римини прошёл третий розыгрыш Лиги наций и в третий раз подряд победителем этого турнира стала сборная США, обыгравшая в финале команду Бразилии 3:1.

В том же году американская сборная уверенно выиграла олимпийский волейбольный турнир в Токио, не отдав в решающих матчах плей-офф соревнований соперникам ни одной партии.

Особенность комплектования сборной США придаёт факт отсутствия полноценного национального чемпионата страны . Возникавшие же в разное время профессиональные лиги существовали в лучшем случае по нескольку сезонов. Всё это приводит к тому, что лучшие американские волейболисты и волейболистки вынуждены для своего игрового роста покидать страну и продолжать карьеру в зарубежных клубах.

Результаты выступлений и составы

Олимпийские игры

 • 1964 — 5-е место
 • 1968 — 8-е место
 • 1972 — не квалифицировалась
 • 1976 — не квалифицировалась
 • 1980 — отказ от участия
 • 1984Med 2.png 2-е место
 • 1988 — 7-е место
 • 1992Med 3.png 3-е место
 • 1996 — 7-е место
 • 2000 — 4-е место
 • 2004 — 5—8-е место
 • 2008Med 2.png 2-е место
 • 2012Med 2.png 2-е место
 • 2016Med 3.png 3-е место
 • 2021Med 1.png 1-е место
 • 1964 : Джин Гартнер, Лу Галлоуэй, Барбара Харуэрт, Патти Лукас-Брайт, Линда Мёрфи, Гэйл О'Рурк, Нэнси Оуэн, Мэри Джо Пепплер, Мэри Перри, Шарон Питерсон, Вернеда Томас, Джейн Уорд. Тренер — Док Барроуз.
 • 1968 : Патти Лукас-Брайт, Энн Хек, Фанни Хоппо, Нинджа Йоргенсен, Лори Льюис, Мики МакФадден, Мэрилин МакРиви, Нэнси Оуэн, Барбара Перри, Мэри Перри, Шарон Питерсон, Джейн Уорд. Тренер — Харлан Коэн.
 • Med 2.png 1984 : Пола Уайсхоф, Сюзан Вудстра, Рита Крокетт, Лори Флэчмейер, Каролин Бекер, Фло Химэн, Роз Мэджерс, Джули Воллертсен, Дебби Грин, Кимберли Раддинс, Джейн Бопри, Линда Чизхольм. Тренер — Ари Селинджер.
 • 1988 : Дейтр Коллинз, Карен Кемнер, Лорель Кессель, Элизабет Масакаян, Джейн МакХью, Мелисса МакЛинден, Кимберли Оден, Прикеба Фиппс, Анджела Рок, Кимберли Раддинс, Лайан Сато, Тамми Уэбб. Тренер — Терри Лискевич.
 • Med 3.png 1992 : Тара Кросс-Бэттл, Джанет Коббс, Лори Эндикотт, Карен Кемнер, Рут Лавансон, Тамми Лили (Уэбб), Элайна Оден, Кимберли Оден, Тоня Сандерс, Лайан Сато, Пола Уайсхоф, Йоко Зеттерлунд. Тренер — Терри Лискевич.
 • 1996 : Тоня Уильямс (Сандерс), Йоко Зеттерлунд, Пола Уайсхоф, Карен Кемнер, Лори Эндикотт, Кристин Клейн, Беверли Оден, Тамми Лили, Элайна Оден, Даниэль Скотт, Тара Кросс-Бэттл, Элайн Янгз. Тренер — Терри Лискевич.
 • 2000 : Робин А Моу, Хизер Боун, Тара Кросс-Бэттл, Микиша Хёрли, Сара Норьега, Деметрия Сейнс, Даниэль Скотт, Стэси Сикора, Шарлин Тагалоа, Логан Том, Керри Уолш, Эллисон Уэстон. Тренер — Майкл Хэли.
 • 2004 : Прикеба Фиппс, Даниэль Скотт, Тайиба Хэниф, Линдси Берг, Стэси Сикора, Элизабет Бахман, Хизер Боун, Огонна Ннамани, Робин А Моу, Нэнси Метколф, Тара Кросс-Бэттл, Логан Том. Тренер — Тосиаки Ёсида.
 • Med 2.png 2008 : Огонна Ннамани, Ким Уиллуби, Даниэль Скотт-Арруда, Тайиба Хэниф, Линдси Берг, Стэси Сикора, Николь Дэвис, Хизер Боун, Дженнифер Джойнс, Кимберли Гласс, Робин А Моу-Сантос, Логан Том. Тренер — Лан Пин.
 • Med 2.png 2012 : Даниэль Скотт-Арруда, Тайиба Хэниф, Линдси Берг, Николь Дэвис, Логан Том, Меган Ходж, Джордан Ларсон-Бёрбак, Фолуке Акинрадево, Криста Хармотто, Тамари Мияширо, Кортни Томпсон, Дестини Хукер. Тренер — Хью Маккатчен .
 • Med 3.png 2016 : Элайша Гласс, Кайла Бэнуорт, Кортни Томпсон, Рэчел Адамс, Карли Ллойд, Джордан Ларсон-Бёрбак, Келли Мёрфи, Криста Хармотто-Дитцен, Кимберли Хилл, Фолуке Акинрадево, Келси Робинсон, Карста Лоу. Тренер — Карч Кирай .
 • Med 1.png 2021 : Майка Хэнкок, Джордин Поултер, Джастин Вонг-Орантес, Джордан Ларсон, Андреа Дрюс, Джордан Томпсон, Мишель Барч-Хакли, Кимберли Хилл, Фолуке Акинрадево, Хейли Вашингтон, Келси Робинсон, Чиака Огбогу. Тренер — Карч Кирай .

Чемпионаты мира

 • 1952 — не участвовала
 • 1956 — 9-е место
 • 1960 — 6-е место
 • 1962 — не участвовала
 • 1967Med 2.png 2-е место
 • 1970 — 11-е место
 • 1974 — 12-е место
 • 1978 — 5-е место
 • 1982Med 3.png 3-е место
 • 1986 — 10-е место
 • 1990Med 3.png 3-е место
 • 1994 — 6-е место
 • 1998 — 13—16-е место
 • 2002Med 2.png 2-е место
 • 2006 — 9-е место
 • 2010 — 4-е место
 • 2014Med 1.png 1-е место
 • 2018 — 5—6-е место
 • Med 2.png 1967 : Барбара Бриггс, Шарлин Бьюлиг, Фанни Хоппо, Нинджа Йоргенсен, Лори Льюис, Мэри Метроу, Линда Мёрфи, Дельфин Немет, Нэнси Оуэн, Барбара Перри, Шарон Питерсон, Джейн Уорд. Тренер — Док Барроуз.
 • 1974 : Пола Дитнер, Лесли Кнудсен, Дебора Ландрет, Сюзан Вудстра, Роксана Элиас, Дебби Грин… Тренер — Пэтрик Зартман.
 • 1978 : Сюзан Вудстра, Дайана МакКормик, Дебора Ландрет, Фло Химэн, Дебби Грин, Пэтти Доуделл… Тренер — Ари Селинджер.
 • Med 3.png 1982 : Пола Уайсхоф, Сюзан Вудстра, Рита Крокетт, Лори Флэчмейер, Каролин Бекер, Фло Химэн, Роз Мэджерс, Джули Воллертсен, Дебби Грин, Джейн Бопри, Линда Чизхольм. Тренер — Ари Селинджер.
 • Med 3.png 1990 : Тара Кросс-Бэттл, Джанет Коббс, Лори Эндикотт, Карен Кемнер, Рут Лавансон, Тамми Лили (Уэбб), Элайна Оден, Кимберли Оден, Тоня Сандерс, Лайан Сато, Пола Уайсхоф. Тренер — Терри Лискевич.
 • 1994 : Тоня Уильямс (Сандерс), Йоко Зеттерлунд, Лори Эндикотт, Кристин Клейн, Беверли Оден, Тамми Лили, Элайна Оден, Даниэль Скотт, Тара Кросс-Бэттл, Элайн Янгз… Тренер — Терри Лискевич.
 • 1998 : Салима Дэвидсон, Лора Дэвис, Макэйр Десилетс, Кара Миллинг, Шарлин Джонсон, Терри Земайтис, Микиша Хёрли, Сара Норьега, Валери Стерк, Карри Доуни, Даниэль Скотт, Эллисон Уэстон. Тренер — Майкл Хэли.
 • Med 2.png 2002 : Прикеба Фиппс, Даниэль Скотт, Тайиба Хэниф, Стэси Сикора, Элизабет Бахман, Хизер Боун, Элизабет Фицджеральд, Дженнифер Флинн, Нэнси Метколф, Сара Норьега, Тара Кросс-Бэттл, Логан Том. Тренер — Тосиаки Ёсида.
 • 2006 : Хизер Боун, Кэссиди Бьюсс, Терез Кроуфорд, Николь Дэвис, Сара Друри, Тайиба Хэниф, Линдси Хантер, Дженнифер Джойнс, Нэнси Метколф, Робин А Моу, Даниэль Скотт, Кэти Уилкинс. Тренер — Лан Пин.
 • 2010 : Хизер Боун, Огонна Ннамани, Дженнифер Джойнс, Дестини Хукер, Логан Том, Синтия Барбоза, Алиша Гласс, Николь Дэвис, Стэси Сикора, Линдси Берг, Джордан Ларсон, Фолуке Акинрадево, Меган Ходж. Тренер — Хью Маккатчен .
 • Med 1.png 2014 : Элайша Гласс, Кайла Бэнуорт, Кортни Томпсон, Николь Дэвис, Кристин Линн Хильдебранд, Джордан Ларсон, Келли Мёрфи, Криста Хармотто-Дитцен, Николь Фосетт, Кимберли Хилл, Фолуке Акинрадево, Келси Робинсон, Тетори Диксон, Рэчел Адамс. Тренер — Карч Кирай .
 • 2018 : Майка Хэнкок, Карли Ллойд, Рэчел Адамс, Тетори Диксон, Лорен Джиббмейер, Джордан Ларсон, Келли Мёрфи, Сара Уилхайт, Мишель Барч-Хакли, Кимберли Хилл, Фолуке Акинрадево, Меган Кортни, Келси Робинсон, Карста Лоу. Тренер — Карч Кирай .

Кубок мира

 • 1973 — 6-е место
 • 1977 — 7-е место
 • 1981 — 4-е место
 • 1985 — не квалифицировалась
 • 1989 — не квалифицировалась
 • 1991 — 4-е место
 • 1995 — 7-е место
 • 1999 — 9-е место
 • 2003Med 3.png 3-е место
 • 2007Med 3.png 3-е место
 • 2011Med 2.png 2-е место
 • 2015Med 3.png 3-е место
 • 2019Med 2.png 2-е место
 • Med 3.png 2003 : Прикеба Фиппс, Даниэль Скотт, Тайиба Хэниф, Линдси Берг, Стэси Сикора, Элизабет Бахман, Хизер Боун, Робин А Моу-Сантос, Тара Кросс-Бэттл, Логан Том, Сара Норьега, Нэнси Метколф. Главный тренер — Тосиаки Ёсида.
 • Med 3.png 2007 : Огонна Ннамани, Даниэль Скотт-Арруда, Тайиба Хэниф, Линдси Берг, Стэси Сикора, Логан Том, Хизер Боун, Дженнифер Джойнс, Кимберли Гласс, Робин А Моу-Сантос, Николь Дэвис, Кассандра Бьюсс. Главный тренер — Лан Пин.
 • Med 2.png 2011 : Элайша Гласс, Даниэль Скотт-Арруда, Тайиба Хэниф, Линдси Берг, Николь Дэвис, Хизер Боун, Синтия Барбоза, Джордан Ларсон, Логан Том, Фолуке Акинрадево, Меган Ходж, Дестини Хукер. Главный тренер — Хью Маккатчен .
 • Med 3.png 2015 : Элайша Гласс, Кайла Бэнуорт, Лорен Джиббмейер, Джордан Ларсон-Бёрбак, Меган Ходж-Иси, Криста Хармотто-Дитцен, Николь Фосетт, Кимберли Хилл, Фолуке Акинрадево, Натали Хагглунд, Молли Креклоу, Тетори Диксон, Келси Робинсон, Карста Лоу. Главный тренер — Карч Кирай .
 • Med 2.png 2019 : Джордин Поултер, Джастин Вонг-Орантес, Тетори Диксон, Лорен Карлини, Джордан Ларсон, Андреа Дрюс, Мишель Барч-Хакли, Кимберли Хилл, Меган Кортни, Ханна Тэпп, Хейли Вашингтон, Келси Робинсон, Чиака Огбогу, Карста Лоу. Главный тренер — Карч Кирай .

Всемирный Кубок чемпионов

 • 1993 — 4-е место
 • 1997 — не квалифицировалась
 • 2001 — 5-е место
 • 2005Med 2.png 2-е место
 • 2009 — не квалифицировалась
 • 2013Med 2.png 2-е место
 • 2017Med 3.png 3-е место
 • Med 2.png 2005 : Даниэль Скотт-Арруда, Тайиба Хэниф-Парк, Линдси Берг, Сара Друри, Элизабет Бахман, Кэтрин Уилкинс, Кассандра Бьюсс, Терез Кроуфорд, Робин А Моу-Сантос, Нэнси Метколф, Николь Дэвис, Дженнифер Джойнс. Главный тренер — Лан Пин.
 • Med 2.png 2013 : Элайша Гласс, Кёрсти Джэксон, Тамари Мияширо, Кэссиди Лихтман, Лорен Джиббмейер, Кристин Хильдебранд (Ричардс), Джордан Ларсон, Кайла Бэнуорт, Криста Хармотто, Николь Фосетт, Келли Мёрфи, Кимберли Хилл, Лорен Паолини, Дженна Хагглунд. Тренер — Карч Кирай .
 • Med 3.png 2017 : Карли Ллойд, Джастин Вонг-Орантес, Рэчел Адамс, Тетори Диксон, Лорен Карлини, Лорен Джиббмейер, Мэдисон Кингдон, Джордан Ларсон, Андреа Дрюз, Мишель Барч-Хакли, Кимберли Хилл, Фолуке Акинрадево, Меган Кортни, Альяна Абукусумо-Уайтни. Тренер — Карч Кирай .

Гран-при

 • 1993 — 7-е место
 • 1994 — 6-е место
 • 1995Med 1.png 1-е место
 • 1996 — 5-е место
 • 1997 — 8-е место
 • 1998 — 8-е место
 • 1999 — не квалифицировалась
 • 2000 — 6-е место
 • 2001Med 1.png 1-е место
 • 2002 — 6-е место
 • 2003Med 3.png 3-е место
 • 2004Med 3.png 3-е место
 • 2005 — 8-е место
 • 2006 — 7-е место
 • 2007 — 8-е место
 • 2008 — 4-е место
 • 2009 — 9-е место
 • 2010Med 1.png 1-е место
 • 2011Med 1.png 1-е место
 • 2012Med 1.png 1-е место
 • 2013 — 6-е место
 • 2014 — 7-е место
 • 2015Med 1.png 1-е место
 • 2016Med 2.png 2-е место
 • Med 1.png 1995 : Пола Уайсхоф, Тара Кросс-Бэттл, Лори Эндикотт, Карен Кемнер, Тамми Лили (Уэбб), Элайна Оден, Беверли Оден, Тоня Уильямс (Сандерс), Йоко Зеттерлунд, Даниэль Скотт, Элайна Янгз. Тренер — Терри Лискевич.
 • Med 1.png 2001 : Робин А Моу, Даниэль Скотт, Хизер Боун, Николь Бранах, Сара Батлер, Терез Кроуфорд, Тара Кросс-Бэттл, Сара Норьега, Элизабет Бахман, Стэси Сикора, Шарлин Тагалоа, Логан Том. Тренер — Тосиаки Ёсида.
 • Med 3.png 2003 : Прикеба Фиппс, Даниэль Скотт, Тайиба Хэниф, Линдси Берг, Стэси Сикора, Хизер Боун, Элайша Томас, Тара Кросс-Бэттл, Логан Том, Сара Норьега, Нэнси Метколф. Тренер — Тосиаки Ёсида.
 • Med 3.png 2004 : Прикеба Фиппс, Даниэль Скотт, Тайиба Хэниф, Линдси Берг, Стэси Сикора, Элизабет Бахман, Хизер Боун, Огонна Ннамани, Робин А Моу-Сантос, Нэнси Метколф, Тара Кросс-Бэттл, Логан Том. Тренер — Тосиаки Ёсида.
 • Med 1.png 2010 : Фолуке Акинрадево, Синтия Барбоза, Хизер Боун, Алиша Гласс, Джордан Ларсон, Огонна Намани, Стэси Сикора, Мэри Спайсер, Дженнифер Тамас, Логан Том, Меган Ходж, Дестини Хукер, Николь Дэвис, Николь Фосетт. Тренер — Хью Маккатчен .
 • Med 1.png 2011 : Линдси Берг, Николь Дэвис, Хизер Боун, Алиша Гласс, Дженнифер Тамас, Кимберли Гласс, Джордан Ларсон, Нэнси Метколф, Логан Том, Фолуке Акинрадево, Меган Ходж, Дестини Хукер, Тамари Мияширо. Главный тренер — Хью Маккатчен.
 • Med 1.png 2012 : Синтия Барбоза, Хизер Боун, Элайша Гласс, Николь Дэвис, Нэнси Метколф, Тамари Мияширо, Кристин Ричардс, Даниэль Скотт-Арруда, Куртни Томпсон, Тайиба Ханиф, Криста Хармотто, Меган Ходж, Фолуке Акинрадево, Линдси Берг, Джордан Ларсон, Логан Том, Дестини Хукер. Главный тренер — Хью Маккатчен.
 • Med 1.png 2015 : Кайла Бэнуорт, Кортни Томпсон, Тамари Мияширо, Лорен Джиббмейер, Джордан Ларсон-Бёрбак, Меган Ходж-Иси, Келли Мёрфи, Криста Хармотто-Дитцен, Кимберли Хилл, Фолуке Акинрадево, Молли Креклоу, Тетори Диксон, Келси Робинсон, Карста Лоу, Лорен Паолини, Николь Фосетт, Криста Вансэнт, Кёрсти Джексон. Главный тренер — Карч Кирай .
 • Med 2.png 2016 : Алиша Гласс, Кайла Бэнуорт, Корни Томпсон, Рэчел Адамс, Карли Ллойд, Джордан Ларсон-Бёрбак, Келли Мёрфи, Криста Хармотто-Дитцен, Николь Фосетт, Кимберли Хилл, Фолуке Акинрадево, Натали Хагглунд, Мишель Барч, Алексис Кримс, Келси Робинсон, Карста Лоу. Тренер — Карч Кирай .

Лига наций

 • 2018Med 1.png 1-е место
 • 2019Med 1.png 1-е место .
 • 2021Med 1.png 1-е место .
 • Med 1.png 2018 : Майка Хэнкок, Карли Ллойд, Джастин Вонг-Орантес, Рэчел Адамс, Тетори Диксон, Лорен Джиббмейер, Джордан Ларсон, Андреа Дрюс, Келли Мёрфи, Мишель Барч-Хакли, Кимберли Хилл, Фолуке Акинрадево, Келси Робинсон, Мэдисон Кингдон (в матчах предварительного этапа играли также Сара Уилхайт и Аманда Бенсон). Тренер — Карч Кирай .
 • Med 1.png 2019 : Джордин Поултер, Тетори Диксон, Лорен Карлини, Джордан Ларсон, Андреа Дрюс, Джордан Томпсон, Мишель Барч-Хакли, Меган Кортни, Микаэла Фуке, Дана Реттке, Хейли Вашингтон, Келси Робинсон, Чиака Огбогу, Мэри Лейк (в матчах предварительного этапа играли также Майка Хэнкок, Карли Ллойд, Лорен Джиббмейер, Мэдисон Кингдон, Сара Парсонс (Уилхайт), Ханна Тэпп, Симон Ли, Карста Лоу). Тренер — Карч Кирай.
 • Med 1.png 2021 : Майка Хэнкок, Джордин Поултер, Джастин Вонг-Орантес, Джордан Ларсон, Андреа Дрюс, Джордан Томпсон, Мишель Барч-Хакли, Кимберли Хилл, Фолуке Акинрадево, Хейли Вашингтон, Келси Робинсон, Чиака Огбогу (в матчах предварительного этапа играли также Катрин Пламмер, Тетори Диксон, Лорен Карлини, Ханна Тэпп, Сара Парсонс, Меган Кортни). Тренер — Карч Кирай.

Чемпионат NORCECA

 • 1969Med 3.png 3-е место
 • 1971 — не участвовала
 • 1973Med 3.png 3-е место
 • 1975Med 2.png 2-е место
 • 1977Med 2.png 2-е место
 • 1979Med 2.png 2-е место
 • 1981Med 1.png 1-е место
 • 1983Med 1.png 1-е место
 • 1985Med 2.png 2-е место
 • 1987Med 2.png 2-е место
 • 1989Med 3.png 3-е место
 • 1991Med 2.png 2-е место
 • 1993Med 2.png 2-е место
 • 1995Med 2.png 2-е место
 • 1997Med 2.png 2-е место
 • 1999Med 2.png 2-е место
 • 2001Med 1.png 1-е место
 • 2003Med 1.png 1-е место
 • 2005Med 1.png 1-е место
 • 2007Med 2.png 2-е место
 • 2009 — 4-е место
 • 2011Med 1.png 1-е место
 • 2013Med 1.png 1-е место
 • 2015Med 1.png 1-е место
 • 2019Med 2.png 2-е место
 • Med 1.png 2001 : Даниэль Скотт, Стэси Сикора, Элизабет Бахман, Хизер Боун, Робин А Моу, Логан Том, Сара Норьега, Николь Бранах, Сара Батлер, Терез Кроуфорд, Тара Кросс-Бэттл, Шарлин Тагалоа. Тренер — Тосиаки Ёсида.
 • Med 1.png 2003 : Прикеба Фиппс, Даниэль Скотт, Тайиба Хэниф, Линдси Берг, Стэси Сикора, Элизабет Бахман, Хизер Боун, Бриттани Хоучвар, Робин А Моу-Сантос, Нэнси Метколф, Логан Том, Сара Норьега. Тренер — Тосиаки Ёсида.
 • Med 1.png 2005 : Даниэль Скотт, Тайиба Хэниф, Линдси Берг, Сара Друри, Элизабет Бахман, Кэтрин Уилкинс, Кассандра Бьюсс, Терез Кроуфорд, Робин А Моу-Сантос, Нэнси Метколф, Николь Дэвис, Дженнифер Джойнс. Тренер — Лан Пин.
 • Med 1.png 2011 : Линдси Берг, Николь Дэвис, Хизер Боун, Алиша Гласс, Дженнифер Тамас, Кимберли Гласс, Джордан Ларсон, Нэнси Метколф, Логан Том, Фолуке Акинрадево, Меган Ходж, Дестини Хукер . Тренер — Хью Маккатчен .
 • Med 1.png 2013 : Алиша Гласс, Кэссиди Лихтман, Лорен Джиббмейер, Кристин Хильдебранд (Ричардс), Джордан Ларсон, Кайла Бэнуорт, Криста Хармотто, Николь Фосетт, Келли Мёрфи, Лорен Паолини, Дженна Хагглунд, Кимберли Хилл. Тренер — Карч Кирай .
 • Med 1.png 2015 : Алиша Гласс, Кайла Бэнуорт, Лорен Джиббмейер, Джордан Ларсон-Бёрбак, Меган Ходж-Иси, Николь Фосетт, Фолуке Акинрадево, Натали Хагглунд, Молли Креклоу, Тетори Диксон, Рэчел Адамс, Келси Робинсон, Криста Вансэнт, Карста Лоу. Тренер — Карч Кирай .

Панамериканские игры

 • 1955Med 2.png 2-е место
 • 1959Med 2.png 2-е место
 • 1963Med 2.png 2-е место
 • 1967Med 1.png 1-е место
 • 1971 — 6-е место
 • 1975 — 6-е место
 • 1979 — 4-е место
 • 1983Med 2.png 2-е место
 • 1987Med 3.png 3-е место
 • 1991 — 5-е место
 • 1995Med 2.png 2-е место
 • 1999Med 3.png 3-е место
 • 2003Med 3.png 3-е место
 • 2007Med 3.png 3-е место
 • 2011Med 3.png 3-е место
 • 2015Med 1.png 1-е место
 • 2019 — 7-е место
 • Med 1.png 1967 : Энн Хек, Фанни Хопо, Нинджа Йоргенсен, Лори Льюис, Мэрилин МакРиви, Линда Мёрфи, Нэнси Оуэн, Мэри Джо Пепплер, Шарон Питерсон, Барбара Перри, Мэри Перри, Джейн Уорд. Тренер — Харлан Коэн.
 • Med 1.png 2015 : Лорен Паолини, Кэссиди Лихтман, Кристин-Линн Хильдебранд, Николь Фосетт, Мишель Барч, Кёрсти Джексон, Рэчел Адамс, Криста Вансэнт, Натали Хагглунд, Фэлин Фоноймоана, Дженна Хагглунд, Карли Ллойд. Тренер — Дэниэл Фишер.

Панамериканский Кубок

 • 2002Med 1.png 1-е место
 • 2003Med 1.png 1-е место
 • 2004Med 2.png 2-е место
 • 2005 — 4-е место
 • 2006 — 4-е место
 • 2007 — 4-е место
 • 2008 — 5-е место
 • 2009 — 4-е место
 • 2010Med 3.png 3-е место
 • 2011Med 3.png 3-е место
 • 2012Med 1.png 1-е место
 • 2013Med 1.png 1-е место
 • 2014Med 2.png 2-е место
 • 2015Med 1.png 1-е место
 • 2016Med 3.png 3-е место
 • 2017Med 1.png 1-е место
 • 2018Med 1.png 1-е место
 • 2019Med 1.png 1-е место

Кубок «Финал четырёх»

 • 2009Med 2.png 2-е место

В розыгрыши 2008, 2010 и 2011 сборная не квалифицировалась.

Кубок чемпионов NORCECA

 • 2019 — Med 1.png 1-е место

Состав

Сборная США в соревнованиях 2021 года ( Лига наций , Олимпийские игры ).

Имя, фамилия Год

рождения

Рост Амплуа Клуб
1 Майка Хэнкок 1992 180 связующая Италия « Игор Горгондзола » Новара
2 Джордин Поултер 1997 188 связующая Италия « Унет-Ямамай » Бусто-Арсицио
3 Кэтрин Пламмер 1998 201 нападающая Япония «Дэнсо Эйрибис» Нисио
4 Джастин Вонг-Орантес 1995 168 либеро Германия «Висбаден»
6 Тетори Диксон 1992 191 центральная Китай «Бэйцзин Байк Моторс» Пекин
7 Лорен Карлини 1995 185 связующая Турция «Тюрк Хава Йоллары» Стамбул
8 Ханна Тэпп 1995 191 центральная Япония «Хитати Ривэйл» Хитатинака
10 Джордан Ларсон 1986 188 нападающая Китай «Шанхай Брайт Юбест» Шанхай
11 Андреа Дрюс 1993 191 нападающая Япония «ДжТ Марвелуз» Осака
12 Джордан Томпсон 1997 193 нападающая Турция « Эджзаджибаши » Стамбул
13 Сара Парсонс (Уилхайт) 1995 185 нападающая Турция «Нилюфер» Бурса
14 Мишель Барч-Хакли 1990 190 нападающая Турция « Вакыфбанк » Стамбул
15 Кимберли Хилл 1989 193 нападающая Италия « Имоко Воллей » Конельяно
16 Фолуке Акинрадево 1987 191 центральная Япония «Хисамицу Спрингс» Тосу
17 Меган Кортни 1993 185 либеро Италия «Савино Дель Бене» Скандиччи
22 Хейли Вашингтон 1995 190 центральная Италия « Игор Горгондзола » Новара
23 Келси Робинсон 1992 188 нападающая Турция « Фенербахче » Стамбул
24 Чиака Огбогу 1995 188 центральная Турция « Эджзаджибаши » Стамбул

Клубы приведены по состоянию на окончание сезона 2020—2021.

 • Главный тренер — Карч Кирай .
 • Тренеры — Лука Слейб, Тамари Мияширо.

Примечания

Фотогалерея

Литература

 • Волейбол. Энциклопедия/ Сост. В. Л. Свиридов, О. С. Чехов. Томск: Компания «Янсон» — 2001.

Ссылки