Женска одбојкарска репрезентација на СССР

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Спортски награди
Знамето на СССР
олимписки игри
Сребрена Токио 1964 година
Злато Мексико Сити 1968 година
Злато Минхен 1972 година
Сребрена Монтреал 1976 година
Злато Москва 1980 година
Злато Сеул 1988 година
Сребрена Барселона 1992 година
Светски првенства
Злато СССР 1952 година
Злато Франција 1956 година
Злато Бразил 1960 година
Сребрена СССР 1962 година
Злато Бугарија 1970 г
Сребрена Мексико 1974 година
Бронза СССР 1978 година
Злато Кина 1990 година
светско првенство
Злато Уругвај 1973 година
Бронза Јапонија 1981 година
Бронза Јапонија 1985 година
Сребрена Јапонија 1989 година
Бронза Јапонија 1991 година
Европско првенство
Злато Чехословачка 1949 година
Злато Бугарија 1950 г
Злато Франција 1951 година
Сребрена Романија 1955 година
Злато Чехословачка 1958 година
Злато Романија 1963 година
Злато Турција 1967 година
Злато Италија 1971 година
Злато Југославија 1975 г
Злато Финска 1977 година
Злато Франција 1979 година
Сребрена Бугарија 1981 г
Сребрена ГДР 1983 година
Злато Холандија 1985 година
Сребрена Белгија 1987 г
Злато Германија 1989 година
Злато Италија 1991 година

Женската одбојкарска репрезентација на СССР е женска одбојкарска репрезентација која го претставувала Советскиот Сојуз на меѓународните одбојкарски натпревари. Раководната организација на националниот тим беше Одбојкарската федерација на СССР . Официјално, националниот тим постоеше од 1949 до 1991 година, а исто така и во 1992 година како обединет тим на ЗНД на Олимписките игри во 1992 година . За 43 години од своето постоење, таа е една од најсилните женски одбојкарски репрезентации во светот. Учествувала на 7 олимпијади (4 победи), 10 светски првенства (5 победи), 6 Светски првенства нерешени (1 победа), 17 европски првенства (13 победи).

Историја

1940-1950-ти

На 10 септември 1949 година, на 1. Европско првенство во главниот град на Чехословачка, Прага , женската одбојкарска репрезентација на СССР влезе на официјалната меѓународна арена. Таа го доби својот прв натпревар против полската репрезентација со резултат 3:0. Со истиот резултат поразени се и останатите учесници на Европското првенство - Романија , Франција , Унгарија , Холандија и Чехословачка . Така, деби-турнирот на најсилните европски репрезентации им донесе природен успех на советските одбојкари. Јадрото на националниот тим го сочинуваа спортисти кои играа за победниците на првенството на СССР во 1949 година - Милиција Кононова , Валентина Осколкова , Тамара Петрова , Валентина Свиридова (сите - Локомотив Москва ), Серафима Кундиренко , Александра Чудина (двете - Динамо Москва ), Таисија Баришникова , Ана Афанасиева , Валентина Квашениникова (сите - „Спартак“ Ленинград ), како и Александра Жарова од московски „Спартак“ и Вера Мисик од Ленинград „Медиќ“ . На чело на првите европски шампиони беше менторот на Локомотив Москва Александар Сергеевич Аникин .

Репрезентација на СССР - светски шампион 1952 година

Сликата за огромната предност на советската репрезентација беше повторена на две последователни европски првенства, 1950 и 1951 година, и на првото светско првенство во одбојка за жени во 1952 година , одржано во Москва. Уште еднаш, ривалите не можеа да земат ниту еден натпревар од тимот на СССР. Тимот ги постигна овие успеси под водство на Валентина Осколкова .

Репрезентацијата на СССР пристигна на Европското првенство во 1955 година во романскиот главен град Букурешт во значително ажуриран (во споредба со претходниот официјален турнир - Светското првенство во 1952 година) состав, вклучувајќи 7 дебитанти во апликацијата одеднаш. На чело на тимот беше еден од најпознатите репрезентативни одбојкари Алексеј Петрович Јакушев . Единствениот пораз од репрезентацијата на Чехословачка - 2: 3 - ги чинеше нашите спортисти шампионатот, но голем број млади одбојкари стекнаа непроценливо искуство, што стана основа на нашиот тим на следните турнири. Меѓу нив се Људмила Мешчерјакова (Булдакова) , Лилија Каленик (Коновалова) , Антонина Моисеева (Рижова) , Лидија Стрелникова и други.

Веќе следната година, 1956 година, на светскиот шампионат во Париз, репрезентацијата на СССР ја одбрани титулата најсилен тим во светот, победувајќи ги сите свои ривали. Слична слика беше повторена и на Европското првенство во Чехословачка во 1958 година , каде нашата репрезентација ја врати титулата најдобар на континентот.

1960-тите

Репрезентација на СССР - светски шампион 1960 година

Следното светско првенство се одржа во 1960 година во Бразил . Репрезентацијата на СССР на јужноамериканскиот континент го потврди статусот на фаворит. Советскиот тим ги заврши сите 5 натпревари одиграни на турнирот во своја полза.

Во октомври 1962 година, во СССР се одржа 4-то Светско првенство во одбојка за жени . Заврши сосема неочекувано. Сребрениот медалист на претходниот светски шампионат, репрезентацијата на Јапонија, под водство на главниот тренер Хирофуми Даиматсу, веќе во 3. коло од последното коло го победи советскиот тим со резултат 3: 1 и, откако го помина преостанатиот мечеви без пораз, ја освоија шампионската титула, оставајќи ги домаќините на првенството на 2. скалило од честа на подиумот. Токму со овој турнир започна бескомпромисното ривалство меѓу советските и јапонските одбојкарски школи, кое траеше со различен успех 20 години.

Поразот беше многу болен за советското спортско раководство. Наместо Алексеј Јакушев, кој седум години ја водеше репрезентацијата, за нов селектор е назначен Олег Чехов , кој во минатото беше во стручниот штаб на машката репрезентација на СССР. До Европското првенство во 1963 година, составот на главниот тим на земјата беше скоро половина ажуриран. Но, промените никако не се одразија на резултатите на репрезентацијата на континенталните натпреварувања. Како и досега, советските одбојкари доминираа во Европа со значителна предност. Европските првенства во 1963 и 1967 година завршија со убедливи победи за нашата женска репрезентација.

1964 година беше обележана со олимпиското деби на одбојката на Игрите на XVIII Олимпијада во Токио . Репрезентацијата на СССР, откако ги победи тимовите на Романија , Јужна Кореја , Полска и Соединетите држави со еден резултат 3: 0, загуби од светските шампиони и домаќини на турнирот од јапонските одбојкари со истиот резултат. Резултат - 2 место.

Гиви Ахвледијани

Во 1966 година, Гиви Александрович Ахвледијани беше назначен за селектор на женската репрезентација на СССР, кој претходно беше на чело на машката екипа , која ја предводеше до титулата светски првак во 1960 и 1962 година. Дебито на еминентниот ментор во ново својство требаше да го преземе место во октомври 1966 година на светското првенство во Перу . Но, откако јужноамериканките одбија да го организираат првенството, турнирот беше преместен во Јапонија , каде што се случи скандал: организаторите одбија да ги прогласат тимовите на ГДР и КНДР под нивните официјални имиња (заменувајќи ги со Источна Германија и Северна Кореја). , како и да ги обесат нивните знамиња и да пеат химни. Последица на ова беше одбивањето на горенаведените тимови да учествуваат. Со нив се солидаризираа и екипи од Советскиот Сојуз, Кина, Чехословачка, Полска и Унгарија, кои го напуштија турнирот.

Репрезентацијата на СССР - шампион на Олимпијадата во Мексико Сити 1968 година

Во полуобновениот состав (во споредба со Олимпијадата-64), советскиот тим успешно го помина тестот на Европското првенство во 1967 година , победувајќи ги сите ривали на суво. Олимпискиот одбојкарски турнир во 1968 година во Мексико Сити, исто така, заврши со сигурна победа на репрезентацијата на СССР.

1970-тите

Репрезентација на СССР - светски шампион 1970 година

Во раните 1970-ти, советскиот тим под водство на Гиви Ахвледијани освои 4 последователни официјални турнири на ФИВБ - Светското првенство во 1970 година , Европското првенство 1971 година , Олимпискиот турнир во 1972 година и конечно го освои првото реми на Светското првенство во 1973 година . Во националниот тим се приклучија тим од извонредни одбојкари. Меѓу нив се Људмила Булдакова , Ина Рискал , Људмила Михајловска , Галина Леонтиева , Љубов Тјурина , Татјана Третјакова , Роза Салихова , Нина Смолеева , Вера Дујунова , Татјана Саричева , Татјана и други. На 27 натпревари одржани на овие турнири, репрезентацијата на СССР не претрпе ниту еден пораз, откако им даде само 5 натпревари на своите ривали.

Завршен натпревар на Олимпијадата во Минхен 1972 година - СССР - Јапонија (3: 2)

До средината на 1970-тите, победничкиот ресурс на големиот тим почна да се развива. Голем број нејзини лидери се простија од одбојката, други се приближуваа на критична возраст за спорт. И ако на европските првенства репрезентацијата на СССР, како и досега, немаше вистински отпор од своите противници, тогаш во решавачките натпревари на Светското првенство во 1974 година и Олимпијадата во 1976 година, јапонскиот тим самоуверено го порази советскиот тим.

По поразот на Олимпијадата-76, Г. Ахвледијани поднесе оставка, предавајќи ги уздите на националниот тим на неговиот помошник Виктор Тјурин . Под негово водство, значително ажурираниот советски тим самоуверено го освои Европското првенство во 1977 година во Финска , но на домашното светско првенство во 1978 година го зазеде само третото место, губејќи од репрезентацијата на Куба во полуфиналето.

Неуспехот на светското првенство доведе до заклучоци. Репрезентацијата на СССР доби нов селектор. Тоа беше Николај Карпол, ментор на младинскиот тим и Свердловск Уралочка . Неговото деби на официјалниот турнир на чело на ажурираната половина од главниот тим на земјата се случи во октомври 1979 година во Франција на Европското првенство , каде репрезентацијата на СССР стана најсилна на континентот седми пат по ред. .

1980-тите

Репрезентација на СССР - шампион на Олимпијадата во Москва во 1980 година

Со нетрпение се чекаше конфронтацијата меѓу советскиот и јапонскиот тим на Олимпискиот турнир во 1980 година . Но, со оглед на бојкотот на Јапонија на Олимписките игри во Москва, тој не се одржа и тимот на Советскиот Сојуз го освои олимпиското „злато“ по трет пат во својата историја, победувајќи ја репрезентацијата на ГДР со 3:1 во финалето.

Но, подоцна, од почетокот на 1980-тите, репрезентацијата на СССР на официјалните турнири почна да следи неуспеси. Пораз на ЕП 1981 против Бугарија , трето место на СП 1981 во Јапонија , неуспех на светското првенство 1982 година во Перу (само 6-то место). После тоа, Владимир Паткин , кој претходно беше член на стручниот штаб на машката репрезентација на СССР, беше назначен за главен тренер на женската одбојкарска репрезентација. Под него, европското првенство повторно беше изгубено, сега од тимот на ГДР во 1983 година , а потоа и натпреварот Пријателство-84 , одржан наместо Олимпијадата во 1984 година, каде што не отидоа речиси сите социјалистички земји. И ако во 1985 година нашиот тим ја врати титулата најсилен во Европа, тогаш на Светското првенство во 1986 година советскиот тим повторно се очекуваше да пропадне - повторно 6-то место. Европското првенство во 1987 година беше изгубено и од репрезентацијата на ГДР , по што на чело на репрезентацијата на СССР повторно беше Николај Карпол , како што подоцна се покажа долги 17 години (вклучувајќи го и раководството на руската репрезентација ).

Репрезентација на СССР - шампион на Олимпијадата во Сеул 1988 година

Репрезентацијата на СССР возеше на Олимпискиот турнир во Сеул во 1988 година без статус на фаворит. Првиот натпревар беше изгубен со не толку страшно како во претходните години од јапонскиот тим . Но, во иднина, советскиот тим почна да добива на интензитет, победувајќи ја репрезентацијата на Јужна Кореја и европскиот шампион на репрезентацијата на ГДР на групниот турнир со резултат 3: 0. Во полуфиналето, нашите девојки буквално ги победија светските шампиони, селекцијата на Кина со 3:0, не дозволувајќи им на своите противници да освојат ниту еден поен на еден од натпреварите. Финалниот меч со Перуанците беше драматичен. Загубени во текот на натпреварот со 0:2 и 6:12 во третиот натпревар, советските одбојкари успеаја да ја одземат победата, освојувајќи ја 4-та највисока титула на шест минатите олимписки турнири. Главните креатори на победата, но сениорскиот тренер Н.Карполија беа лидерите на тимот - И.Пархомчук (Кирилов) , В.Огиенко , Смирнов , Т.Сидоренко , Е.Овчиникова (Чебукина) , М.Никулина .

1990-е

Финал чемпионата мира-1990. СССР-Китай. В атаке Ирина Смирнова

Большая часть коллектива блистательной команды образца 1988 года завоевала через два года (в 1990) и звание чемпионок мира (после 20-летнего перерыва), победив со счётом 3:1 в финальном матче хозяек соревнований сборную Китая .

Следует отметить, что годом ранее (в 1989) сборная СССР уверенно вернула себе и титул чемпионок Европы , а в 1991 , с сухим счётом обыграв всех своих соперников, подтвердила свой статус безоговорочного лидера европейского женского волейбола.

Юридически последним матчем женской волейбольной сборной СССР в официальных соревнованиях была заключительная игра финального турнира на Кубок мира , прошедшая 17 ноября 1991 года в японской Осаке . Поединок со сборной Кубы советская команды выиграла 3:0, заняв в розыгрыше только третье место, уступив две верхние ступеньки пьедестала почёта сборным Кубы и Китая лишь по соотношению партий.

Финальный матч сборных СНГ и Кубы на Олимпиаде в Барселоне 1992

Фактически заключительным официальным турниром советской сборной, в качестве уже объединённой команды СНГ , был олимпийский волейбольный турнир 1992 года в Барселоне ( Испания ). 10 из 12 волейболисток этой команды представляли Россию ( «Уралочку» из Екатеринбурга ) и лишь две спортсменки были из КазахстанаЕ.Чебукина (Овчинникова) и Т.Меньшова . Проиграв 7 августа финальный поединок сборной Кубы 1:3 объединённая команда (фактически сборная СССР) на этой «серебряной» ноте прекратила своё существование. Историю отечественного волейбола продолжает женская сборная России .

Результаты выступлений

Всего на счету женской сборной СССР по волейболу 282 официальных матча, проведённых в период с 1949 по 1992 годы под эгидой Международной федерации волейбола и Европейской конфедерации волейбола в рамках Олимпийских игр , чемпионатов мира , розыгрышей Кубка мира и чемпионатов Европы . Из них выиграно 247 , проиграно 35 . Соотношение партий 763:180 .

Подробнее обо всех матчах в статье Женская сборная СССР по волейболу (матчи) .

Олимпийские игры

Год Игры Выигрыши Поражения С/П Место
1964 5 4 1 12:3 2-е
1968 7 7 0 21:3 1-е
1972 5 5 0 15:5 1-е
1976 5 4 1 12:7 2-е
1980 5 5 0 15:3 1-е
1988 5 4 1 14:5 1-е
1992 5 3 2 12:7 2-е
Всего 37 32 5 101:33


Отборочный турнир к Олимпийским играм 1988

Год Игры Выигрыши Поражения С/П Место
1988 4 4 0 12:2 1-е


Чемпионаты мира

Год Игры Выигрыши Поражения С/П Место
1952 7 7 0 21:0 1-е
1956 11 11 0 33:3 1-е
1960 6 6 0 18:4 1-е
1962 9 8 1 25:4 2-е
1970 9 9 0 27:1 1-е
1974 11 9 2 28:9 2-е
1978 8 6 2 19:7 3-е
1982 8 4 4 14:12 6-е
1986 8 5 3 17:9 6-е
1990 7 6 1 18:6 1-е
Всего 84 71 13 220:55


Кубок мира

Год Игры Выигрыши Поражения С/П Место
1973 6 6 0 18:0 1-е
1977 6 0 6 1:18 8-е
1981 7 5 2 15:7 3-е
1985 7 5 2 15:7 3-е
1989 7 6 1 18:6 2-е
1991 8 7 1 22:9 3-е
Всего 41 29 12 89:47


Чемпионаты Европы

Год Игры Выигрыши Поражения С/П Место
1949 6 6 0 18:0 1-е
1950 5 5 0 15:0 1-е
1951 5 5 0 15:0 1-е
1955 5 4 1 14:4 2-е
1958 9 9 0 27:5 1-е
1963 8 8 0 24:2 1-е
1967 8 8 0 24:0 1-е
1971 7 7 0 21:0 1-е
1975 7 7 0 21:3 1-е
1977 7 7 0 21:1 1-е
1979 7 6 1 20:8 1-е
1981 7 6 1 18:5 2-е
1983 7 6 1 20:6 2-е
1985 7 7 0 21:3 1-е
1987 7 6 1 20:5 2-е
1989 7 7 0 21:1 1-е
1991 7 7 0 21:0 1-е
Всего 116 111 5 341:43

Другие турниры

Сборная СССР также становилась победителем крупных международных соревнований, проводимых ФИВБ для сильнейших женских сборных мира: Кубок вызова 1988, Супер-Топ-4 — 1990, Кубок ФИВБ 1986. Кроме этого, сборная СССР побеждала на волейбольных турнирах Игр доброй воли в 1986 и 1990 годах, а также на организованном Федерацией волейбола СССР Мемориале А. И. Чинилина в 1987 и 1990, в котором принимал участие ряд сильнейших национальных команд мира.

Гала-матчи ФИВБ

В 1989 и 1991 годах женской сборной СССР противостояла сборная мира («Все звёзды») в рамках Гала-матчей ФИВБ. Вот их результаты:

Соперники

В рамках официальных турниров сборная СССР встречалась с национальными командами 37 стран.

Соперник Игр Выигрышей Поражений С/П
Флаг Австралии Австралия 1 1 0 3:0
Флаг Албании Албания 1 1 0 3:0
Флаг Болгарии Болгария 18 17 1 51:9
Флаг Бразилии Бразилия 11 10 1 30:8
Флаг Венгрии Венгрия 20 19 1 57:9
Флаг ГДР ГДР 22 19 3 63:14
Флаг Германии Германия 1 1 0 3:0
Флаг Греции Греция 1 1 0 3:0
Флаг Доминиканской Республики Доминиканская Республика 2 2 0 6:0
Флаг Израиля Израиль 2 2 0 6:0
Флаг Индии Индия 1 1 0 3:0
Флаг Испании Испания 2 2 0 6:0
Флаг Италии Италия 6 6 0 18:1
Флаг Канады Канада 5 5 0 15:4
Китай Китай 11 5 6 16:20
Флаг КНДР КНДР 3 3 0 9:1
Флаг Кубы Куба 14 7 7 25:22
Флаг Люксембурга Люксембург 1 1 0 3:0
Флаг Мексики Мексика 1 1 0 3:0
Флаг Нидерландов Нидерланды 14 14 0 42:5
Флаг Новой Зеландии Новая Зеландия 1 1 0 3:0
Флаг Перу Перу 12 10 2 30:10
Флаг Польши Польша 22 21 1 65:12
Флаг Румынии Румыния 18 17 1 52:9
Флаг США США 11 8 3 27:11
Флаг Туниса Тунис 2 2 0 6:0
Флаг Турции Турция 2 2 0 6:0
Флаг Финляндии Финляндия 1 1 0 3:0
Флаг Франции Франция 6 6 0 18:0
Флаг Германии ФРГ 8 8 0 24:0
Флаг Чехословакии Чехословакия 19 18 1 56:8
Флаг Чили Чили 1 1 0 3:0
Флаг Швейцарии Швейцария 2 2 0 6:0
Флаг Швеции Швеция 1 1 0 3:0
Флаг Югославии (1945—1991) Югославия 7 7 0 21:1
Флаг Республики Корея Южная Корея 16 14 2 42:11
Флаг Японии Япония 16 10 6 33:25

Тренеры

Игроки

Всего в составе женской сборной СССР по волейболу в официальных матчах выступали 143 волейболистки. Полный список смотри в статье Женская сборная СССР по волейболу (игроки) .

Источники

  • Волейбол. Энциклопедия/ Сост. В. Л. Свиридов, О. С. Чехов. Томск: Компания «Янсон» — 2001.

Ссылки