Женска одбојкарска репрезентација на Тунис

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Тимот на Тунис
Знамето на Тунис
Конфедерација CAVB
Национална федерација FTVB
Место на ранг-листата на ФИВБ 46-51. [1]
Тренер Басем Фурати
Официјален сајт
Спортски награди
Африканско првенство
Злато 1985 , 1987 , 1999 година
Сребрена 1976 година , 2009 година
Бронза 2007 , 2013 година

Женскиот одбојкарски тим на Тунис ( арапски: منتخب تونس لكرة الطائرة للسيدات ) го претставува Тунис на меѓународните одбојкарски натпревари. Управното тело е Туниската одбојкарска федерација (ФТВБ).

Историја

Одбојката се појавила во Тунис во 1938 година , но на почетокот само како елемент за тренирање на плажа за фудбалерите и кошаркарите . Со оглед на брзиот пораст на популарноста на новата игра во земјата, тунискиот одбојкарски комитет беше основан во 1940 година од Француската одбојкарска федерација (во тоа време Тунис беше француски протекторат). Во 1955 година Комитетот се стекнува со независност и се трансформира во Федерација, која во 1957 година се приклучи на Меѓународната одбојкарска федерација . Од 1956 година, првенствата во Тунис се одржуваат меѓу мажи , а од 1959 година - меѓу жени .

Дебито на туниската женска репрезентација на официјалните меѓународни натпревари се случи во август 1976 година на првото африканско првенство за жени во Египет . На него, туниските одбојкари извојуваа 4 победи, но поразот на последниот ден од натпреварувањето од домашната екипа со резултат 1:3 го остави тунискиот тим на второто место.

Континенталниот сребрен медал и овозможи на тимот на Тунис да се квалификува на Светското првенство , што се одржа во август-септември 1978 година во СССР . Вкупно, одбојкарите на Тунис одиграа 8 натпревари на турнирот, но на ниту еден не успеаја да им наметнат борба на ривалите и со тоа да го заземат последното место (23. место). Со истиот „успех“ репрезентацијата на Тунис настапи на светското првенство во 1986 година , затворајќи го пласманот и повторно не успеаја да победат ниту еден натпревар. После тоа, репрезентацијата на Тунис цели 28 години не успеваше да го мине квалификацискиот турнир на следните светски првенства.

Во средината на 1980-тите, туниските одбојкарки ја заземаа водечката позиција во африканската женска одбојка. Во 1985 година тие беа домаќини на 2. Континентално првенство за жени и го освоија со сигурност. Репрезентацијата на Тунис можеше да го повтори својот успех две години подоцна на следното африканско првенство , што се одржа во Мароко , победувајќи ги Мароканците во финалето со резултат 3: 2. Во следните години, тунискиот тим донекаде ги загуби своите позиции во континенталната одбојка, во која екипите на Кенија и Египет беа промовирани во првите улоги. Оттогаш, туниските одбојкари успеаја да го освојат „златото“ на африканското првенство само еднаш - во 1999 година , но овој успех беше компензиран со одбивањето да учествуваат во голем број од најсилните тимови на „црниот континент“, вклучително и националниот тимовите на Египет и Кенија.

Во февруари 2014 година, Кенија беше домаќин на еден од групните турнири од последното коло од африканските квалификации за Светското првенство 2014 година . Неприкосновен фаворит во него беше тимот домаќин на натпреварувањето - долгогодишниот лидер на африканската женска одбојка. И уште понеочекуван беше исходот на турнирот, кога на последниот ден репрезентацијата на Тунис во тврдоглава борба го скрши отпорот на Кенијците и по долга пауза доби билет за светското првенство [2] [3] .

На самото Светско првенство 2014 година, репрезентацијата на Тунис очекувано испадна од понатамошната борба по првата групна фаза, губејќи со ист резултат 0:3 од селекциите на Италија , Доминиканска Република , Германија и Аргентина, а само во натпреварот со Хрватска го освои единствениот сет на турнирот.

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

Светски првенства

  • 2014 : Фатма Агреби, Шајма Гобџи, Мерием Мами, Никел Ѓул, Рахма Агреби, Каутар Џемал, Маиса Линглиз, Маруа Бархуми, Мсера Бен Халима, Маруа Бархуми, Вафа Мнасар, Мерием Брик. Тренер - Мохамед Месалмани.

светско првенство

Репрезентацијата на Тунис учествуваше на две натпреварувања на Светското првенство.

Африканско првенство

  • Med 3.png 2007 : Арбија Рафрари, Никел Ѓул, Ханан Бен Шабен, Асма Бен Шеик, Мсера Бен Халима, Маријам Аграби, Маруа Бархуми, Каутар Џемал, Рим Хашиша, Сара Хриз, Маиса Линглиз, Вафа Мнасер. Тренер - Лотфи Слиман.
  • Мед 1.png 2009 : Никел Ѓул, Амани Керкини, Зохра Рихани, Ханан Бен Шабен, Каутар Џемал, Каула Џуни, Мсера Бен Халима, Маиса Линглиз, Фатан Хабаши, Соња Бен Јусеф, Хулуд Гарјани, Маријам Гарјани. Тренер - Рашид Шаби
  • Med 3.png 2013 : Фатма Агреби, Зохра Рихани, Фатма Ктари, Никел Ѓул, Рахма Агреби, Каутар Џемал, Маиса Линглиз, Мсера Бен Халима, Маруа Бархуми, Абир Отмани, Хулуд Џенани, Нихед Бурауи. Тренер - Мохамед Месалмани.
  • 2017 : Маруа Буганми, Фатма Ктари, Џихан Мохамед, Рахма Аграби, Абир Отмани, Амина Мансур, Маиса Линглиз, Муна Хамуда, Рим Мисави, Нихал Кбајер, Марием Брик, Хулуд Џенани, Ахлем Траји, Нихед Бурауи. Тренер - Басем Фурати.

Африкански игри

Состав

Тимот на Тунис на Африканското првенство 2017 година .

бр. Име презиме година

раѓање

Висина Амплуа Клуб
3 Маруа Буганми 1992 година 182 централно Тунис „Картаж“ Картаж
4 Фатма Ктари 1993 година 175 либеро Тунис „Картаж“ Картаж
6 Џихан Мохамед 1996 година 172 напаѓач Тунис Сфаксиен Сфакс
7 Рахма Аграби 1990 година 177 напаѓач Тунис „Картаж“ Картаж
осум Абир Отмани 1991 година 180 централно Тунис „Картаж“ Картаж
десет Амина Мансур 1989 година 171 врзивно средство Тунис „Картаж“ Картаж
единаесет Маиса Линглез 1989 година 181 централно Тунис „Картаж“ Картаж
12 Муна Хамуди 1996 година 175 напаѓач Тунис "САД Картагенскиот" Картагенскиот
Четиринаесет Рим Мисави 1994 година 180 централно Тунис Сфаксиен Сфакс
15 Нихел Кбајер 1993 година 173 врзивно средство Тунис Сфаксиен Сфакс
16 Мерием Брик 1980 година 183 напаѓач Тунис „Картаж“ Картаж
17 Хулуд Џенани 1989 година 178 напаѓач Тунис „Картаж“ Картаж
осумнаесет Ахлем Траји 1993 година 173 напаѓач Тунис Сфаксиен Сфакс
19 Нихед Бурауи 1993 година 165 либеро Тунис Сфаксиен Сфакс
  • Селектор е Басем Фурати.
  • Тренер - Валид Штиуи.

Белешки (уреди)

Врски