одбојкарска репрезентација на Турција на жените

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете на навигација Одете на пребарување
Составот на Турција
Знаме на Турција
Конфедерација CEV
Националната федерација TVF
Прв официјален натпревар Турција 0-3 Бугарија ( Букурешт ( Романија ), 1963/10/22, Европското првенство )
Место на ранг -листата на FIVB 12-ти [1]
Место во рејтинг CEV 4 -ти [2]
Тренер Италија Џовани Guidetti
Официјална страница
Спортски награди
Гран-при
Бронза 2012 година
Лига на нации
Сребрена 2018 година
Европско првенство
Сребрена Турција 2003 година
Бронза Србија / Италија 2011 година
Бронза Азербејџан / Грузија 2017 година
Сребрена Полска / Турција / Унгарија / Словачка 2019
Евролига
Сребрена 2009 година
Бронза 2010 година
Сребрена 2011 година
Злато 2014 година
Сребрена 2015 година
Европски игри
Злато Баку 2015 година

Женскиот национален одбојкарски тим на Турција ( тур. Türkiye Бајан Мили Voleybol Takımı) - ја претставува Турција во меѓународните натпревари одбојка . За управување со организација служи турски Одбојкарската федерација ( тур. Türkiye Voleybol Federasyonu - на TVF).

Историја

Одбојка се појави во Турција во 1919 година во Истанбул . професор на американскиот физичко образование D.Diver беше промотор на новата игра. Сојузот на спортски игри (кои се развиле турската кошарка и ракомет во прилог на одбојка) се приклучи на ФИВБ во 1949 година . Во 1958 година , независниот турската федерација Одбојка е формирана.

Национален тим турската жените одигра својот прв натпревар во 1957 година на меѓународниот турнир што се одржа во Истанбул. Во оваа игра, на турски играчи загуби од романскиот национален тим во три натпревари. Самиот првата победа ја доби во јули 1961 година во текот на националниот тим на ФРГ со резултат од 3: 2.

Деби на националниот тим на турските жени во официјални меѓународни натпревари под покровителство на ФИВБ одржа на Европското првенство што се одржа во октомври-ноември 1963 година во Романија . Во него, турски одбојкари зеде 10-то место од вкупно 13 учеснички тимови.

Следното Европско првенство се одржа во 1967 година во Турција, со учество на 15 екипи. Домаќините на шампионатот стана 12-ти.

Резултатите на турскиот национален тим во текот на следните 35 години, исто така, беа многу скромни. Во овој период, тие никогаш не биле во можност да се квалификува за Светското првенство , како и учество во финалната фаза на Европското првенство три пати (во 1981 , 1989 и 1995 ), тие се места на самото дно на табелата, постигнувајќи само 2 победи со 17 порази. Сите достигнувања медал на турската одбојкари во овој период се поврзани само со регионалните натпревари - на Медитеранските игри и првенства на балканските земји.

Турската женски тим направи брз пробив во Европската елита во европскиот дом првенство во 2003 година . Во прелиминарната фаза од првенството, турската жена освои 4 победи во 5 натпревари, вклучувајќи и над рускиот национален тим со резултат од 3: 0, а во полуфиналето тие не остави никакви шанси за Холандија , откако исто така, ги тепале во три натпревари. Се чинеше дека Европа би можела да добие на повеќето неочекувани шампион во историјата на континенталните првенства, бидејќи пред тоа турската одбојкари никогаш не дури и влезе во првите десет екипи на Стариот свет. А, сепак, чувството не се случи. Во финалето, па дури и на поддршка на 6.000 жестока турските навивачи не им помогне на јасно истрошени локалните пораз тимот на полскиот тим, и одлучувачки натпревар заврши со сигурен победа на вториот 3: 0 (25:17, 25:14 , 25:17). Главниот придонес на турската репрезентација победи на првите медали во големи меѓународни турнири беше направен од страна на опасното напаѓач Неслихан Демир , поранешниот одбојкар на рускиот национален тим и ЦСКА Москва Наталија Hanikoglu (Shigina-Belyaeva) , поврзувачката Бахар Mert , централната блокатори Озлем Ozchelik и Aisun Озбек, напаѓачот Есра Gyumyush Gulden Kayalar, кој ја доби наградата за најдобар одбранбен играч на првенството. Тренер на сребрени медали Решат Yaziciogullary.

Во ноември истата година, турскиот национален тим учествуваше на Светското првенство за прв пат, но се врши во тоа медиокритет, земајќи само 7 место со 5 победи и 6 порази.

Играчите на турскиот одбојка потврди нивниот успех во континенталниот шампионат на турнирот квалификација Европскиот олимписки одржана во јануари 2004 година во главниот град на Азербејџан, Баку , во која 8 најсилните европски репрезентации учествуваа. Победувајќи екипите на Италија , Бугарија и Холандија во групната фаза со ист резултат 3: 1, во полуфиналето, тие, исто така, освои победа над полскиот национален тим во четири групи. Оттука, Турскиот жените добија одмазда за нивните загуби во финалето на Европскиот шампионат дома, unhooking Полјаците од Олимписките игри. Но одлучувачки натпревар за билет за Олимписките игри, Турчинки повторно, како и три и пол месеци порано во финалето на Евро 2003 година, не успеа. Германскиот национален тим победи турскиот одбојкари со 3: 0 (25:22, 25:16, 25: 7), оставајќи ги зад олимписки одбојкарски турнир.

Во 2005 година, турскиот национален тим одигра без многу успех на Европското првенство во Хрватска , каде што заврши 6-ти, со освоени 3 победи и 4 порази. Сепак, двајца турски одбојкари одеднаш станаа сопственици на индивидуални награди, според резултатите од шампионатот - Озлем Ozcelik (најдобрите на блок) и Gulden Kayalar (најдобар во одбраната, како и за втор пат по ред во континентални титули).

Во 2006 година, турскиот национален тим прв учествуваа на Светското првенство , но играше неуспешно за одбојка судовите во Јапонија , земајќи само 10-то место. После тоа, Решат Yazichiogullary напушти функцијата на селектор на националниот тим. На одбојкарите на турски, само Неслихан Darnel (Демир) , кој стана најпродуктивните играч во шампионатот, може да се додаде на овој турнир на средства неа.

Во 2007 година, италијанскиот специјалист Алесандро Chiappini беше назначен за нов тренер на турската репрезентација. Според него, имаше значителен прилив на нови одбојка играчи во националниот тим, иако ова имаше негативно влијание врз непосредна резултати. Во текот на три години на неговата работа со националниот тим, турски одбојкари го направи своето деби подолго на гран-при , каде што тие се 7 место (2007), два пати (во 2007 и 2009 ) не успеа да се пробие во плејофот од Европското првенство и , конечно, два пати по ред не ја освои Евролигата , во завршна фаза на која се одржа во Турција во 2009 година и 2010 година. По болно чекор назад во 2010 година во Евролигата , каде што турскиот тим загуби во полуфиналето на бугарскиот тим , Chiappini поднесе оставка.

Турскиот национален тим пред натпреварот за 3-то место со италијанскиот тим во 2011 Европското првенство.
Неслихан Darnel и Бахар Toksoy во 2013 Европското првенство натпревар против Германија. Во позадина е Масимо Barbolini.
Турскиот национален тим е добитник на 1-ви Европскиот игри.

Во август 2010 година , турскиот тренер Мехмет Bedistenlioglu го презеде националниот тим. Под негово водство, турскиот национален тим зеде висок 6 место во Светското првенство , ја освои 6 победи и 5 порази мачат. Неслихан Darnel стана најпродуктивните одбојкар во првенството по втор пат по ред.

И покрај прилично добар резултат на Светското првенство, лидерите на одбојка на Турција да биде поканет еден странец на функцијата ментор на националниот тим на жените, кој беше Бразилецот Марко Аурелио Мота на, кој претходно работел во Турција на ниво на клубот.

Основањето на обновување на националниот тим, поставени 3-4 години пред тоа, под водство на тренерот на Бразил, стана основа за успех на турскиот тим во 2011 и 2012 година. Во четврт-финалето на Евро 2011 година, играчите турската одбојка самоуверено го победи рускиот национален тим со резултат од 3: 0, во полуфиналето во тврдоглава борба во пет сета тие ја загубија на домаќините на шампионатот - српскиот тим , а во натпреварот за третото место, исто така, во пет натпревари, тие победи на Италијанците . По традиција, лидер на националниот тим Неслихан Darnel стана најпродуктивните одбојка играч на турнирот, Бахар Toksoy беше признат како најдобар во служат. По втор пат во својата историја, турскиот национален тим освоија медали на Европското првенство. Неслихан Darnel, Gulden Kayalar и Есра Gumush стана двократен победници на европскиот континентален шампионат.

Во мај 2012 година, во Европската Олимписки квалификацискиот турнир се одржа во турскиот Анкара, турскиот национален тим самоуверено го освои само билет за Олимписките игри во Лондон се одигра, победувајќи екипите на Германија , Бугарија , Хрватска, (во фазата по групи), Русија ( во полуфиналето) и во решавачкиот натпревар, полскиот национален тим со резултат 3: 0. Во летото на истата година, турската жена успешно настапи на трката за Големата награда , со освоени бронзени медали.

Во јули-август 2012 година, турскиот национален тим учествуваше на Олимписките одбојка турнир за прв пат на Олимписките игри во Лондон . Во прелиминарната фаза, турски одбојкари падна во "групата на смртта", заедно со тимовите од САД , Бразил , Кина , Србија и Јужна Кореја . Во првиот натпревар од групната фаза, турската жена даде борбата за бразилската играчи на одбојка, но загуби на нив во пет натпревари. На вториот ден од турнирот, турскиот национален тим загуби од кинеските жени 1: 3, а потоа освои две победи по ред - во текот на репрезентациите на Србија 3: 0 и Јужна Кореја 3: 2. И само на неуспех во последниот натпревар од прелиминарната фаза со тимот на САД (0: 3) не им овозможи на турскиот тим ќе ја продолжи борбата за медали.

Во почетокот на 2013 година, италијанскиот Масимо Barbolini беше назначен за нов селектор на националниот тим на турските жени, кој претходно беше на чело на италијанскиот национален тим , кој го доведе до победа во Светскиот куп (двапати) и европски првенства (два пати). Во трката за Големата награда на 2013 година, турската жена стана осмиот и на Европското првенство на истата година испадна од борбата за награди на четвртфиналната фаза, губење на три натпревари на победникот на иднината - рускиот национален тим .

По завршувањето на сезоната 2014, кога турскиот национален тим успеа да стигне до третиот круг на група на Светското првенство , и застана само на чекор од медал на трката за Големата награда , Ферхат Akbash, кој претходно работел како асистент на Barbolini во националната тим, беше назначен за нов селектор на националниот тим. Под негово водство, на првата европска игри, турскиот одбојкари, постапувајќи со речиси оптимална состав, стигна до финалето, каде што со сигурност ја освои полскиот национален тим , кој, исто така, донесе главниот тим на Баку . Три месеци подоцна, на Европското првенство , турскиот тим стигна до полуфиналето, но тогаш тие не можат да се спротивстават на националниот тим Холандија, а потоа и во мечот за бронзениот медал на српските одбојкари , губење на двете од нив со 0: 3 .

Џовани Guidetti

На почетокот на јануари 2017 година, италијанскиот Џовани Guidetti беше назначен за нов селектор на националниот тим, кој ја предводи еден од најсилните тимови во Турција , Vakifbank , а до декември 2016 Читај повеќе mk исто така беше тренер на националниот тим на жените на Холандија [3] . Под негово водство, во 2017 година, турскиот национален тим самоуверено се квалификуваа за Светското првенство во 2018 година и го освои бронзениот медал на Европското првенство.

Во 2018 година, турскиот национален тим го освои сребрени медали на првиот исцртување на Лигата на народите .

Во 2019 година, во одлучувачка фаза на Европското првенство плејофот одржа во Турција. По втор пат во својата историја, турски одбојкари стигна до финалето на континенталниот шампионат, но повторно, како и пред 16 години, загуби во решавачкиот натпревар. Финалето против актуелниот светски и европски шампион од српската репрезентација се одржа во тврдоглава борба и во 5-сет конфронтација донесе успех на Србите.

Резултати од настапи и состави

олимписки игри

 • 1996 - не учествуваа
 • 2000 година - не се квалификуваше
 • 2004 година - не се квалификуваше
 • 2008 - не се квалификуваше
 • 2012 - 9-10th место
 • 2016 - не се квалификуваше

Светското првенство

 • 1952 - не учествуваа
 • 1956 - не учествуваа
 • 1960 - не учествуваа
 • 1962 - не учествуваа
 • 1967 - не учествуваа
 • 1970 - не се квалификуваше
 • 1974 - не учествуваа
 • 1978 година - не учествуваше
 • 1982 година - не се квалификуваше
 • 2006 : Бахар Мерт, Гюльден Каялар, Озлем Озчелик, Айсун Озбек, Наталья Ханикоглу, Дениз Хакйемез, Гёзде Кырдар , Эсра Гюмюш , Недиме-Элиф Агджа, Эда Эрдем, Седа Токатиоглу, Неслихан Дарнель (Демир). Тренер — Решат Язычиогуллары.
 • 2010 : Озге Кырдар-Чемберджи, Гюльден Каялар-Кузубашиоглу, Айше-Гёкчен Денкель, Недиме-Элиф Агджа, Бахар Токсой , Гёзде Кырдар-Сонсырма , Наз Айдемир, Эсра Гюмюш , Нериман Озсой, Эда Эрдем, Седа Токатиоглу, Неслихан Дарнель, Бюшра Джансу, Гизем Гюрешен. Тренер — Мехмет Бедистенлиоглу.
 • 2014 : Гюльдениз Онал, Гёзде Сонсырма , Гизем Карадайи, Кюбра Акман, Полен Услупехливан , Седа Токатиоглу, Бахар Токсой , Сенийе-Мерве Далбелер, Наз Айдемир, Нериман Озсой, Мелиха Исмаилоглу, Асуман Каракоюн, Джейлан Арысан, Озгенур Юртдагюлен. Тренер — Массимо Барболини.
 • 2018 : Хатиче-Гизем Орге-Гюнер, Симге-Шебнем Акёз, Джансу Озбай, Бейза Аричи, Шейма Эрджан, Ханде Баладын, Мелиха Исмаилоглу, Чагла Акын, Мерьем Боз, Эда Эрдем-Дюндар, Эбрар Каракурт, Зехра Гюнеш, Айлин Сарыоглу, Дерья Чебеджиоглу. Тренер — Джованни Гуидетти.

Кубок мира

Сборная Турции квалифицировалась только в один розыгрыш Кубка мира.

 • 2003 — 7-е место
 • 2003 : Бахар Урчу, Эсра Гюмюш , Синем Акап, Озлем Озчелик, Айсун Озбек, Айше-Гёкчен Денкель, Наталья Ханикоглу, Гёзде Кырдар , Пелин Челик, Гюльден Каялар, Седа Токатиоглу, Неслихан Демир. Тренер — Решат Язычиогуллары.

Гран-при

В розыгрышах 1993—2004 сборная Турции участия не принимала.

 • 2005 — не квалифицировалась
 • 2006 — не квалифицировалась
 • 2007 — не квалифицировалась
 • 2008 — 7-е место
 • 2009 — не участвовала
 • 2010 — не квалифицировалась
 • 2011 — не квалифицировалась
 • 2012Med 3.png 3-е место
 • 2013 — 8-е место
 • 2014 — 4-е место
 • 2015 — 11-е место
 • 2016 — 10-е место
 • 2017 — 11-е место
 • 2008 : Нихан Йелдан, Серай Алтай, Эргюль Авджи, Дуйгу Баль, Бахар Токсой , Дениз Хакйемез, Гёзде Кырдар , Пелин Челик, Эсра Гюмюш , Нериман Озсой, Седа Токатиоглу, Наз Айдемир. Тренер — Алессандро Кьяппини.
 • Med 3.png 2012 : Гюльден Каялар-Кузубашиоглу, Гизем Гюрешен, Полен Услупехливан , Бахар Токсой , Гёзде Сонсырма-Кырдар, Наз Айдемир, Эсра Гюмюш , Нериман Озсой, Эда Эрдем, Неслихан Дарнель, Бюшра Джансу, Нилай Оздемир. Тренер — Марко Аурелио Мотта.
 • 2013 : Гюльдениз Онал-Пашаоглу, Гизем Карадайи (Гюрешен), Эргюль Авджи, Полен Услупехливан , Седа Токатиоглу, Бахар Токсой , Озге Кырдар-Чемберджи, Гёзде Кырдар-Сонсырма , Наз Айдемир, Нериман Озсой, Бюшра Джансу, Неслихан Дарнель, Асуман Каракоюн, Асли Калач. Тренер — Массимо Барболини.
 • 2014 : Гюльдениз Онал-Пашаоглу, Гёзде Сонсырма , Гизем Карадайи, Гамзе Аликая, Кюбра Акман, Полен Услупехливан , Седа Токатиоглу, Бахар Токсой , Сенийе-Мерве Далбелер, Йелиз Баша, Наз Айдемир, Нериман Озсой, Эда Эрдем-Дюндар, Бюшра Джансу, Асуман Каракоюн, Чагла Акын, Озгенур Юртдагюлен, Гизем Орге . Тренер — Массимо Барболини.

Лига наций

 • 2018Med 2.png 2-е место
 • 2019 — 4-е место.
 • Med 2.png 2018 : Хатиче-Гизем Орге-Гюнер, Симге-Шебнем Акёз, Джансу Озбай, Бейза Аричи, Шейма Эрджан, Ханде Баладын, Мелиха Исмаилоглу, Мерьем Боз, Эда Эрдем-Дюндар, Эбрар Каракурт, Зехра Гюнеш, Гамзе Аликая, Айлин Сарыоглу. В матчах предварительного раунда также играли Кюбра Чалышкан-Акман, Фулден Урал, Аслихан Кылыч, Джерен Кестиренгёз, Салиха Шахин, Ясемин Гювели. Тренер — Джованни Гуидетти.

Чемпионаты Европы

 • 1949 — не участвовала
 • 1950 — не участвовала
 • 1951 — не участвовала
 • 1955 — не участвовала
 • 1958 — не участвовала
 • 1963 — 10-е место
 • 1967 — 12-е место
 • 1971 — не участвовала
 • 1975 — не квалифицировалась
 • 1977 — не квалифицировалась
 • 1979 — не квалифицировалась
 • 1981 — 12-е место
 • 1983 — не квалифицировалась
 • 1985 — не квалифицировалась
 • 1987 — не квалифицировалась
 • 1989 — 11-е место
 • 1991 — не квалифицировалась
 • 1993 — не квалифицировалась
 • 1995 — 11—12-е место
 • 1997 — не квалифицировалась
 • 1999 — не квалифицировалась
 • 2001 — не квалифицировалась
 • 2003Med 2.png 2-е место
 • 2005 — 6-е место
 • 2007 — 9—10-е место
 • 2009 — 5—6-е место
 • 2011Med 3.png 3-е место
 • 2013 — 5—8-е место
 • 2015 — 4-е место
 • 2017Med 3.png 3-е место
 • 2019Med 2.png 2-е место
 • * Med 2.png 2003 : Бахар Урчу, Эсра Гюмюш , Синем Акап, Озлем Озчелик, Айсун Озбек, Наталья Ханикоглу, Месуде Куян, Пелин Челик, Чигдем Джан, Гюльден Каялар, Седа Токатиоглу, Неслихан Демир. Тренер — Решат Язычиогуллары.
 • 2005 : Бахар Мерт (Урчу), Гюльден Каялар, Озлем Озчелик, Айсун Озбек, Дуйгу Сипахиоглу, Наталья Ханикоглу, Дениз Хакйемез, Гюльдениз Онал, Недиме-Элиф Агджа, Эда Эрдем, Седа Токатиоглу, Неслихан Дарнель (Демир). Тренер — Решат Язычиогуллары.
 • 2007 : Бахар Мерт, Гюльден Каялар, Айсун Озбек, Айше-Гёкчен Денкель, Дениз Хакйемез, Гёзде Кырдар, Пелин Челик, Эсра Гюмюш , Нериман Озсой, Эда Эрдем, Чигдем Расна, Неслихан Дарнель. Тренер — Алессандро Кьяппини.
 • 2009 : Пелин Челик, Нихан Йелдан, Гизем Гюрешен, Бахар Токсой , Дениз Хакйемез, Гёзде Кырдар, Наз Айдемир, Эсра Гюмюш , Нериман Озсой, Эда Эрдем, Ипек Сороглу, Неслихан Дарнель, Мерьем Боз , Элиф Онур. Тренер — Алессандро Кьяппини.
 • Med 3.png 2011 : Гюльдениз Онал, Гюльден Каялар-Кузубашиоглу, Гизем Гюрешен, Эргюль Авджи, Полен Услупехливан , Бюшра Джансу, Бахар Токсой , Озге Кырдар-Чемберджи, Гёзде Кырдар-Сонсырма , Эсра Гюмюш , Нериман Озсой, Эда Эрдем, Неслихан Дарнель, Асуман Каракоюн. Тренер — Марко Аурелио Мотта.
 • 2013 : Гюльдениз Онал-Пашаоглу, Асли Калач, Гизем Карадайи (Гюрешен), Биргюль Гюлер, Эргюль Авджи, Полен Услупехливан , Седа Токатиоглу, Бахар Токсой , Озге Кырдар-Чемберджи, Гёзде Кырдар-Сонсырма , Наз Айдемир, Дилара Багджи, Бюшра Джансу, Неслихан Дарнель. Тренер — Массимо Барболини.
 • 2015 : Нилай Оздемир, Гёзде Кырдар , Гизем Карадайи, Сенийе-Мерве Далбелер, Кюбра Акман, Полен Услупехливан , Мелиха Исмаилоглу, Бюшра Кылычлы-Джансу, Гюльдениз Онал-Пашаоглу, Наз Айдемир-Акйол, Гёзде Йылмаз, Нериман Озсой, Эда Эрдем-Дюндар, Ханде Баладын. Тренер — Ферхат Акбаш.
 • Med 3.png 2017 : Гизем Орге , Гёзде Кырдар , Кюбра Чалышкан (Акман), Сенийе-Мерве Далбелер, Полен Услупехливан , Бахар Токсой-Гуидетти , Гюльдениз Онал-Пашаоглу, Наз Айдемир-Акйол, Нериман Озсой, Эда Эрдем-Дюндар, Ханде Баладын, Симге-Шебнем Акёз, Гамзе Аликая, Мерьем Боз . Тренер — Джованни Гуидетти.
 • Med 2.png 2019 : Симге-Шебнем Акёз, Джансу Озбай, Шейма Эрджан, Кюбра Чалышкан-Акман, Ханде Баладын, Мелиха Исмаилоглу, Наз Айдемир-Акйол, Гёзде Йылмаз, Мерьем Боз, Эда Эрдем-Дюндар, Зехра Гюнеш, Айлин Сарыоглу, Фатма Йылдырым, Эбрар Каракурт. Тренер — Джованни Гуидетти.

Евролига

 • 2009Med 2.png 2-е место
 • 2010Med 3.png 3-е место
 • 2011Med 2.png 2-е место
 • 2012 — 7—9-е место
 • 2013 — 5—6-е место
 • 2014Med 1.png 1-е место
 • 2015Med 2.png 2-е место
 • 2016 — не участвовала
 • 2017 — не участвовала
 • 2018 — не участвовала
 • 2019 — не участвовала
 • Med 1.png 2014 : Эзги Дилик, Кюбра Акман, Джейлан Арысан, Бихтер Думаноглу, Полен Услупехливан , Йелиз Баша, Гизем Орге , Джансу Четин, Гёзде Йылмаз, Мелиха Исмаилоглу, Чагла Акын, Озгенур Юртдагюлен. Тренер — Ферхат Акбаш.

Европейские игры

 • 2015Med 1.png 1-е место
 • Med 1.png 2015 : Гизем Карадайи-Гюрешен, Сенийе-Мерве Далбелер, Кюбра Акман, Полен Услупехливан , Мелиха Исмаилоглу, Седа Асланйюрек-Токатиоглу, Бюшра Кылычлы-Джансу, Гюльдениз Онал-Пашаоглу, Наз Айдемир-Акйол, Гёзде Йылмаз, Нериман Озсой, Аслы Калач, Диджле Нур-Бабат, Чагла Акын. Тренер — Ферхат Акбаш

Средиземноморские игры

 • Med 1.png 1-е место — 2005.
 • Med 2.png 2-е место — 1987, 1991, 1997, 2001, 2009, 2013.
 • Med 3.png 3-е место — 1975, 1993, 2018.
 • Med 1.png 2005 : Бахар Мерт (Урчу), Гюльден Каялар, Озлем Озчелик, Айсун Озбек, Дуйгу Сипахиоглу, Наталья Ханикоглу, Дениз Хакйемез, Недиме-Элиф Агджа, Седа Токатиоглу, Неслихан Дарнель, Гёзде Кырдар . Тренер — Решат Язычиогуллары.
 • Med 2.png 2013 : Гюльдениз Онал-Пашаоглу, Гизем Карадайи (Гюрешен), Эргюль Авджи, Полен Услупехливан , Седа Токатиоглу, Бахар Токсой , Озге Кырдар-Чемберджи, Гёзде Кырдар-Сонсырма , Наз Айдемир, Эсра Гюмюш , Бюшра Джансу, Неслихан Дарнель. Тренер — Массимо Барболини.

Балканиада

 • Med 1.png 1-е место — 1992.
 • Med 3.png 3-е место — 1984, 1985.

Кубок Бориса Ельцина

 • Med 3.png 3-е место — 2005.

Состав

Сборная Турции в соревнованиях 2019 года ( Лига наций , олимпийская квалификация , чемпионат Европы )

Имя, фамилия Год

рождения

Рост Амплуа Клуб
1 Хатиче-Гизем Орге-Гюнер 1993 170 либеро Турция «Вакыфбанк» Стамбул
2 Симге-Шебнем Акёз 1991 168 либеро Турция «Эджзаджибаши» Стамбул
3 Джансу Озбай 1996 182 связующая Турция «Вакыфбанк» Стамбул
5 Шейма Эрджан 1994 187 нападающая Турция «Тюрк Хава Йоллары» Стамбул
6 Кюбра Чалышкан-Акман 1994 197 центральная Турция « Вакыфбанк » Стамбул
7 Ханде Баладын 1997 189 нападающая Турция «Галатасарай» Стамбул
8 Буше Юнал 1997 188 связующая Турция «Нилюфер Беледьеши» Бурса
9 Мелиха Исмаилоглу 1993 188 нападающая Турция « Эджзаджибаши » Стамбул
11,1 Эзги Дилик 1995 177 связующая Турция « Эджзаджибаши » Стамбул
11 Наз Айдемир-Акйол 1990 186 связующая Турция « Фенербахче » Стамбул
12 Гёзде Йылмаз 1991 194 нападающая Турция « Эджзаджибаши » Стамбул
13 Мерьем Боз 1988 194 нападающая Турция «Галатасарай» Стамбул
14 Эда Эрдем-Дюндар 1987 188 центральная Турция « Фенербахче » Стамбул
16 Ясемин Гювели 1999 187 центральная Турция «Карайоллары» Анкара
18 Зехра Гюнеш 1999 194 центральная Турция « Вакыфбанк » Стамбул
19 Аслы Калач 1995 185 центральная Турция «Галатасарай» Стамбул
20 Айлин Сарыоглу 1995 168 нападающая Турция «Нилюфер Беледьеши» Бурса
21 Фатма Йылдырым 1990 180 нападающая Турция « Фенербахче » Стамбул
99 Эбрар Каракурт 2000 194 нападающая Турция « Вакыфбанк » Стамбул

Клубы приведены по состоянию на окончание сезона 2018—2019.

 • Главный тренер — Италия Джованни Гуидетти.
 • Тренеры — Алпер Хамурджи, Саим Паккан, Реджеп Ватансевер.

Примечания

 1. Рейтинг женских сборных ФИВБ на 29 сентября 2019 года
 2. Рейтинг женских сборных ЕКВ на 9 сентября 2019 года (недоступная ссылка) . Дата обращения: 26 декабря 2018. Архивировано 20 марта 2019 года.
 3. Guidetti and Milenkoski to lead Turkey's national teams for next four years (недоступная ссылка) . Дата обращения: 3 февраля 2017. Архивировано 3 февраля 2017 года.

Фотогалерея

Литература

 • Волейбол. Энциклопедия/ Сост. В. Л. Свиридов, О. С. Чехов. Томск: Компания «Янсон» — 2001.

Ссылки