Женска одбојкарска репрезентација на Украина

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Украина
Конфедерација CEV
Национална федерација HLF
Прв официјален натпревар Литванија - Украина - 0: 3 (24.10.1992, селекција за ЕП 1993 година )
Место на ранг-листата на ФИВБ 52
Тренер Гери Егиазаров
олимписки игри
Достигнувања 11-то место ( 1996 )
Светски првенства
Достигнувања 9-то место ( 1994 )
Европско првенство
Достигнувања Med 3.png Бронза ( 1993 )
Евролига
Достигнувања Мед 1.png Злато ( 2017 )
Сајт fvu.in.ua

Женската одбојкарска репрезентација на Украина ( Укр . Жиноча е украинска одбојкарска репрезентација ) е тим што ја претставува Украина на меѓународните одбојкарски натпревари . Првиот натпревар се одигра на 24 октомври 1992 година . Највисок дострел - 3 место на ЕП (1993) . Во рангирањето на Меѓународната одбојкарска федерација го зазема 52 место [1] .

Приказна

Украинската репрезентација го имаше своето меѓународно деби есента 1992 година на квалификацискиот турнир на Европското првенство под водство на познатиот тренер Владимир Бузаев , еден од основачите и ментор на Запорожје Орбита , која беше една од најсилните тимови во СССР во 1980-тите, и е постојан ментор веќе две децении.

Имајќи беспрекорно квалификации (8 победи во 8 натпревари), украинските одбојкари направија шмек во последната фаза на Евро 1993 година . Во воведниот натпревар на првенството, што се одржа на 24 септември 1993 година во Чешката Република Брно , тие го победија идниот шампион, репрезентацијата на Русија , со резултат 3: 0, потоа освоија уште 4 победи и го освоија прво место во групата. Во тешката полуфинална битка во пет сета, украинскиот тим загубил од селекциите на Чешка и Словачка, но потоа ги победил Италијанците во мечот за третото место [2] .

Благодарение на успешниот настап на континенталниот шампионат, украинскиот тим стана учесник на Светското првенство во 1994 година, кое се одржа во Бразил . Новата победа над италијанската репрезентација им овозможи на избраниците на Владимир Бузаев да се пласираат во 1/8 финалето, но по средбата со Јапонија (0:3), Украинките беа принудени да престанат да се борат за високи места.

Во раните 1990-ти, Владимир Бузаев ја водеше и младинската репрезентација на Украина, која во 1993 година стана сребрен медал на Светското првенство во Бразил. Во 1995 година завршил 7-ми со националниот тим на Европското првенство во Холандија и истата сезона се преселил во Турција .

Украинската репрезентација ја предводеше тренерот на Искра Луганск Гери Егиазаров . Неговото име се поврзува со настапот на украинскиот тим на првите Олимписки игри во нејзината историја, кои беа неуспешни - репрезентацијата формирана врз основа на Искра (9 од 12 играчи играа за клубот Луганск), во Атланта 1996 година, не можеше да победи ниту еден натпревар.

Во 1997 година, Егиазаров, кој исто така замина на работа во странство, во италијанската Равена, беше заменет како главен тренер од неговиот поранешен помошник, специјалистот од Одеса, Игор Филиштински . Под негово водство, националниот тим повторно го зазеде 7-то место на Европското првенство , но не можеше да се пробие ниту на Светското првенство во 1998 година, ниту на следниот европски шампионат .

Гари Јегијазаров, кој се врати во тимот во 2001 година, за малку ќе ја доведе репрезентацијата на подиумот на Европското првенство , што се одржува во Бугарија , но во полуфиналето на овој турнир Украинките загубија од репрезентацијата на Русија, а на средбата за бронза не можеа да ги победат домаќините. Ирина Жукова , која се стекна со слава со настапите за италијанските клубови, беше признаена како најдобра врска на првенството. И покрај фактот што другите украински одбојкари успешно настапуваа во силни странски лиги (од тимот од 2001 година, 10 играчи претставуваа клубови во Италија , Франција , Полска , Бугарија , Австрија , Шпанија ) и достигнувањата на младинските и јуниорските тимови, следната деценија не беше одбележан со високи резултати на репрезентацијата на Украина.

Во 2003 година, по деветтото место на ЕП во Турција , Јегијазаров поднесе оставка, а навивачите мораа да чекаат 8 години за следниот настап на завршниот турнир на Европскиот форум - украинската репрезентација започна три квалификациски кола по ред со нов главен тренер (Игор Филиштински, Александар Гутор, Сергеј Голотов) и не успеваше секој пат. Причините за падот биле конфликти меѓу тренерите на клубовите и националниот тим [3] , како и масовниот егзодус од земјата на играчи кои го промениле своето спортско државјанство. Меѓу нив, Наталија Сказка (попозната по името Мамедова) која стана лидер на азербејџанската репрезентација [4] и нејзините соиграчи Лидија Максименко и Полина Рагимова (Петрашко), играчите на руската репрезентација Наталија Гончарова (Обмочаева) и Ана Макарова (Цокур) , играјќи за националниот тим Казахстан Олесија Сафронова и Олга Кубасевич (Дробишевскаја) , претставувајќи ја Израел Јулија Воливач, бранејќи ги боите на француската репрезентација Вероника Гудима.

По 13-годишна пауза, репрезентацијата на Украина повторно ја предводеше Владимир Бузаев , кој по враќањето од Турција работеше во Северодончанка и во младинскиот тим. Во мај 2009 година, украинскиот тим не успеа на квалификацискиот турнир на светското првенство , губејќи од Белорусија , Азербејџан и Израел , но една година подоцна тимот составен од играчи на украинскиот шампионат се покажа дека е борбено подготвен во квалификациите за Евро 2011 - откако ги победија репрезентациите на Израел, Словачка и Велика Британија , Украинките по 8 години освоија билет за завршниот турнир на Европското првенство во Србија и Италија.

Репрезентацијата на ЕП 2011 ја сочинуваа ракометарките на бронзената од украинското првенство - „Северодончанка“, а единствената легионерка Марина Марченко од „Омичка“ беше елиминирана пред почетокот на турнирот поради повреда. Функциите на капитенот ги извршуваше поврзувачката Ирина Комисарова, играчка во „бронзениот“ тим на Владимир Бузаев на Европското првенство во 1993 година (тогаш го носеше презимето Пухалскаја). Во групната фаза во Белград, Украинците претрпеа три порази со ист резултат 0:3 од Германија , Србија и Франција и со тоа не можеа да се пласираат во плејофот [5] .

Украинскиот тим го започна квалификацискиот турнир за ЕП 2013 под водство на новиот главен тренер - ментор на Галичанка Андреј Романович, но во март 2013 година националниот тим беше префрлен на Гариј Јегјазаров [6] . Неуспешно заврши квалификацискиот поход за Украина - пораз во златниот сет од реваншот од третото коло против француската репрезентација . Квалификациите за ЕП 2015 беа крунисани и со плеј-оф натпревари за Украинците - овојпат против репрезентацијата на Белорусија , а поради кризата во Украина, двата натпревари се одиграа на теренот на нивните ривали во Брест . На украинската репрезентација повторно и недостигаа искусни легионери, особено повредените Марина Марченко од Динамо Москва и Олесија Рихлјук од Волеро Цирих, кои станаа најпродуктивните на светското клупско првенство кое заврши две недели пред овие натпревари. Според резултатите од натпреварите (0:3, 3:2), одделенијата на Гариј Егиазаров не успеаја да освојат билет за завршниот турнир на Европското првенство.

На квалификацискиот турнир за Евро-2017, украинскиот тим во второто коло освои четири „чисти“ победи над селекциите на Австрија и Летонија , но двапати загуби од Италијанците . Откако го зазедоа второто место во групата, тимот на Гари Егиазаров повторно учествуваше во плеј-офот, но овој пат можеше да дојде до билет за завршната фаза на континенталниот шампионат. По поразот во пет натпревари од шпанската репрезентација на југ, Украинците го добија реваншот во Гвадалахара со резултат 3:1. На завршниот турнир на Европското првенство во Баку, репрезентацијата на Украина не се пласираше во плеј-офот, иако им наметна сериозна борба на ривалите од Русија и Бугарија , губејќи од нив со резултат 2:3 и зеде еден игра од Турчинките .

Во истата 2017 година, украинската репрезентација за прв пат учествуваше во Евролигата и веднаш ја освои шампионската титула. Во групната фаза, Украинците двапати ги победија Франција , Црна Гора и Грузија , во полуфиналето разменија победи со Шпанија , а во решавачките натпревари во Хелсинки и Ивано-Франковск двапати ја совладаа репрезентацијата на Финска со резултат 3:1. Највредна играчка на турнирот беше страничната играчка Ана Степанјук [7] .

Во август 2018 година и јануари 2019 година, репрезентацијата на Украина го реши проблемот со пласманот во последната фаза на Европското првенство 2019 година . Избраниците на Гариј Егиазаров двапати загубија од Грците , но во борбата за второто место во групата, кое дава и билет за еврото, беа посилни од селекциите на Црна Гора и Норвешка .

Резултати од изведбите

олимписки игри

Состав : Наталија Боженова, Јулија Буева, Татјана Иванјушкина, Олга Коломиец, Ала Кравец, Елена Кривоносова, Вита Матешчук, Регина Милосердова, Олга Павлова, Марија Полјакова, Елена Сидоренко, Александра Фомина.

Светски првенства

Европско првенство

Состав : Јулија Воливач, Елена Воронкина, Марина Дубинина, Татјана Илина, Ана Калашникова, Олга Коломиец, Ала Кравец, Вита Матешук, Марија Полјакова, Ирина Пухалскаја , Светлана Сулим, Људмила Троцјук.

Состав : Наталија Боженова, Татјана Воронина, Елена Ена, Татјана Иванјушкина, Ирина Жукова, Ала Кравец, Марина Мартинјук, Регина Милосердова, Марија Полјакова, Елена Сидоренко, Ирина Швачка, Јулија Шелухина.

Состав : Ана Бурбелјук, Светлана Галкина, Марина Дегтјарева, Ана Довгополиук, Надежда Кодола, Ирина Комисарова , Светлана Лидјаева , Ана Лисеенкова, Татјана Литвиновска, Марина Марченко , Ирина Накајанеталјадс.

Состав : Јулија Герасимова, Викторија Делрос, Карина Денисова, Светлана Дорсман , Ана Кириченко, Надежда Кодола, Татјана Козлова, Ина Молодцова, Елена Новгородченко, Александра Перетјатко , Алина Степанчук, Ана Степанјук, И Анастакарин.

Евролига

Состав : Јулија Герасимова, Марина Дегтјарева, Карина Денисова, Светлана Дорсман , Дијана Карпетс , Надежда Кодола, Кристина Немцева, Елена Новгородченко, Ана Степанјук, Алина Степанчук, Ирина Трушкина, Анастасија Чернука,

Купот Борис Елцин

  • 2008 година - 4 - то место .
  • 2011 година - 6 - то место .

Текущий состав

Состав сборной Украины на чемпионат Европы-2019

Имя Год рождения Рост Клуб
Центральные блокирующие
2 Диана Карпец 1996 189 Украина «Прометей»
3 Ирина Трушкина 1986 188 Польша «Хемик»
7 Светлана Дирсмон 1993 184 Польша «Островец»
9 Юлия Герасимова 1989 188 Турция «Карайоллары»
Связующие
4 Алла Политанская 1988 185 Казахстан «Куаныш»
17 Александра Перетятько 1984 182 Россия «Енисей»
18 Дарья Великоконь 2002 182 Украина «Химик»
Нападающие
5 Карина Денисова 1997 184 Чехия «Олимп»
8 Анастасия Крайдуба 1995 194 Польша «Будовляни»
11 Анна Степанюк 1992 180 Индонезия «Джакарта»
16 Надежда Кодола Капитан команды 1988 184 Франция «Расинг»
21 Олеся Рыхлюк 1987 196 Турция «Галатасарай»
Либеро
12 Анастасия Карасёва 1997 168 Украина «Волынь»
22 Виктория Николайчук 2000 182 Украина «Орбита»
Главный тренер — Гарий Егиазаров.
Тренеры — Алексей Коновалов, Павел Перетятько.

Примечания

  1. Рейтинг женских сборных на 21 октября 2018 года
  2. Збірна України на Чемпіонатах Європи. Історія виступів (укр.) . Федерация волейбола Украины. Дата обращения: 30 сентября 2011. Архивировано 30 августа 2012 года.
  3. Сборная Украины сделала полдела . « Коммерсантъ-Украина» (3 июня 2008). Дата обращения: 30 сентября 2011.
  4. Сказка о Сказке . «Спорт-ревю» (25 июня 2004). Дата обращения: 29 сентября 2011. Архивировано 27 апреля 2012 года.
  5. Не лучшая стабильность . « Коммерсантъ-Украина» (27 сентября 2011). Дата обращения: 30 сентября 2011.
  6. Гарій Єгіазаров: «Зараз найважливіша задача — потрапити у фінал чемпіонату Європи» (укр.) . Официальный сайт Федерации волейбола Украины (12 марта 2013). Дата обращения: 1 июня 2013. Архивировано 2 июня 2013 года.
  7. Евролига: Полный триумф! . «Спорт-Экспресс» (11 июля 2017). Дата обращения: 5 октября 2017.

Ссылки