Женска одбојкарска репрезентација на Унгарија

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Унгарскиот тим
Знаме на Унгарија
Конфедерација CEV
Национална федерација МРСЗ
Прв официјален натпревар [1] Унгарија - Романија 1: 3 ( Прага ( Чехословачка ), 09/10/1949, Европско првенство )
Место на ранг-листата на ФИВБ 34-35. [2]
Место во рејтингот на CEV 14-15-ти [3]
Тренер Белгија Јан де Брант
Официјален сајт
Спортски награди
Европско првенство
Сребрена Југославија 1975 г
Бронза Финска 1977 година
Бронза Бугарија 1981 г
Бронза ГДР 1983 година
Евролига
Злато 2015 година
Сребрена 2018 година

Унгарската женска одбојкарска репрезентација ( унгарски Magyar női röplabda-válogatott ) ја претставува Унгарија на меѓународните одбојкарски натпревари . Управното тело е Унгарската одбојкарска федерација (Magyar Röplabda Szövetség - MRSZ) .

Приказна

Одбојката стана широко распространета во Унгарија во втората половина на 1940-тите. Одлучувачка улога во тоа имаа спортските личности кои во земјава пристигнаа од Полска и Чехословачка . Еден од првите промотори на новата игра беше наставникот по физичко образование Иштван Белетски.

Во 1946 година беше основана Унгарската одбојкарска федерација, а една година подоцна стана еден од основачите на ФИВБ . Од 1947 година , унгарските првенства се одржуваат меѓу машки и женски тимови.

За прв пат, женската репрезентација на Унгарија излезе на меѓународна сцена за време на балканските и средноевропските првенства, кои се одржаа од 24 мај до 2 јуни 1947 година во Тирана, главниот град на Албанија . На него, репрезентацијата на Унгарија извојува една победа над Албанија и загуби од селекциите на Југославија , Романија и Бугарија , завршувајќи на 4-то место.

Унгарската женска репрезентација го направи своето деби на официјалните меѓународни натпревари на ФИВБ во септември 1949 година на првото Европско првенство . На првиот натпреварувачки ден , 10 септември, унгарските одбојкари загубија од репрезентацијата на Романија со резултат 1:3. Вкупно, Унгарките извојуваа само една победа над Холандија на турнирот и загубија уште четири пати од селекциите на Франција , Чехословачка , СССР и Полска , заземајќи го последното 5-то место.

Една година подоцна, унгарската репрезентација повторно учествуваше на Европското континентално првенство , но не успеа да победи ниту еднаш и го затвори пласманот.

Во следната деценија и пол, до средината на 1960-тите, резултатите на унгарската женска репрезентација беа многу скромни. Селекцијата не успеа да се искачи над 6. место на ЕП.

Почнувајќи од 1967 година, унгарската репрезентација постепено почна да се искачува на светската табела на рангови. На Светското првенство во 1970 година, унгарските одбојкари станаа четврти, губејќи го бронзениот медал од репрезентацијата на КНДР само со најлош сооднос на забави, а во 1972 година, на нивниот деби олимписки одбојкарски турнир, репрезентацијата на Унгарија го зазеде 5-то место.

Во 1975 година, на Европското првенство одржано во Југославија , унгарскиот тим за прв пат стана медалист на официјални меѓународни натпревари, освојувајќи сребрени медали. На овој турнир Унгарките извојуваа 6 победи и само еднаш загубија од репрезентацијата на СССР . Во следните 8 години, унгарската репрезентација беше една од најсилните репрезентации на Стариот свет. Во периодот од 1975 до 1983 година, унгарските одбојкари станаа бронзени медалисти на Европските првенства уште три пати - во 1977 , 1981 и 1983 година .

Од втората половина на 1980-тите, резултатите на унгарската репрезентација почнаа да опаѓаат. На Европското првенство во 1987 година, таа го зазеде само 10-то место од 12 репрезентации-учеснички, а од 1988 година никогаш не можеше да ги надмине квалификациските турнири ниту на Олимписките игри, ниту на Светските и Европските првенства.

Во 2014 година, Белгиецот Јан де Брант беше назначен за селектор на репрезентацијата, со чие доаѓање беше зацртана долгоочекуваната позитивна промена во резултатите на унгарската репрезентација. Во мај-јуни истата година, унгарските одбојкари поведоа во својата група на квалификацискиот турнир за ЕП , пред Франција , Израел и Шведска и по 27 години пауза повторно се најдоа меѓу учесниците во главниот турнир на континенталниот шампионат. На самото Европско првенство , одржано во септември и октомври 2015 година, унгарската репрезентација во групната рунда загуби од селекциите на Белгија и Турција , но победата во четири сета над репрезентацијата на Азербејџан ги одведе Унгарците во плејоф фазата, каде повеќе не можеа да и се спротивстават на репрезентацијата на Германија .

Непосредно пред Европското првенство се случи значаен настан во историјата на унгарската женска репрезентација. Унгарските одбојкари за прв пат освоија златни медали на официјален турнир. Следната ждрепка во Евролигата заврши со финалната серија, во која се сретнаа селекциите на Унгарија и Турција (како резервен состав). Првиот натпревар од финалето заврши со победа на Унгарките со резултат 3:0, во реваншот Турчинките презедоа предност со 3:1. Дополнителниот сет и донесе успех на унгарската репрезентација 15:13. Најпродуктивна во финалната серија со 42 постигнати поени беше унгарската одбојкарка Рената Шандор. Таа беше признаена и за финален МВП .

Во декември 2016 година, главниот тренер на националниот тим Јан де Брант одлучи да се пензионира за да се фокусира на клупската работа [4] . Во март 2017 година, Италијанецот Алберто Саломони беше назначен за нов ментор на унгарската репрезентација [5] . Под негово водство, националниот тим не можеше да се квалификува за Светското првенство во 2018 година, а потоа, откако го имаше своето деби на Гран при , го освои натпреварот во 3-та дивизија. На Европското првенство што се одржа во Азербејџан и Грузија, унгарските одбојкари во својата група од прелиминарната фаза ги загубија сите три натпревари и не се пласираа во плеј-офот.

Во 2018 година, унгарската репрезентација повторно беше предводена од Де Брант, што ја доведе екипата до среброто во Евролигата .

Резултати од перформансите и состави

олимписки игри

 • 1972 : Емеринси Сири-Кираи, Емеке Сегеди-Варга-Енекеш, Ева Салаи-Шобек, Јудит Шлегл-Блауман, Јудит Герхард-Бакнеж, Јудит Фекет, Каталин Шадек-Ајхлер, Лусија Банхеги-Радо-Маклариз, Илонариз. Тренер - Габриела Котсис-Атила.
 • 1976 : Агнес Гајдош-Кубаи, Агнес Торма, Емеренција Сири-Кираи, Ева Биску, Ева Салаи-Шебек, Габриела Фекете-Чапо, Ѓонд Геревич-Барди, Јудит Шлегл-Блауман, Каталин Шадек Банхаехјех . Тренер - Габриела Котсис-Атила.
 • 1980 : Агнес Балаича-Јухас, Агнес Торма, Бернадет Сијарто-Косеги, Емерација Кираи-Ѓерѓи, Емеке Сегеди-Варга-Енекеш, Ержебет Палинкаш-Варга, Ева Салаи-Сјобек, Габриела Џуонилиела-Габриела, . Тренер - Габриела Котсис-Атила.

Светски првенства

светско првенство

Унгарската репрезентација не учествуваше на Купот 1973 година и од 1981 г.

Гран при

До 2016 година, репрезентацијата на Унгарија не учествуваше на Гран при.

 • 2017 - Место 25 (прво во дивизија 3)
 • 2017 : Грета Сакмари, Рената Спин, Зсузана Талас, Бернадет Декањ, Николет Шош, Дора Кетел, Лила Вилам, Едина Доби, Рита Лилиом, Естер Наги, Блајхер Ривер, Агнес Палаг, Ката Торок, Естер Пекарик. Тренер - Алберто Саломони.

Куп на предизвикувачи

 • 2018 - 5-6 место

Европско првенство

 • Med 2.png 1975 : Агнес Хубаи-Ѓула, Агнес Торма, Емеренција Кираи-Ѓорѓи, Ева Салаи-Сјобек, Габриела Фекете-Чапо, Јудит Шлегл-Блауман, Каталин Шадек-Ференц, Лусија Банхеги-Радо, Ева Бишеши-Сјобек-Мар Илдико Сони. Тренер - Габриела Котсис-Атила.
 • Med 3.png 1977 : Лусија Банхеги-Радо, Габриела Фекете-Чапо, Агнес Торма, Каталин Халаш-Марчиш, Илдико Сони, Јудит Раднаи-Шлегл, Агнес Балаича-Јухас, Зита Симон-Кутас, Ѓондл Геревич-Барди-Барди-Марчиш, - Косеги. Тренер - Ерно Хониг.
 • Med 3.png 1981 : Лусија Банхеги-Радо, Габриела Фекете-Чапо, Агнес Торма, Агнес Балаича-Јухас, Ѓондл Геревич-Барди, Жузана Фодор-Галчиди, Жсужана Сабо, Ева Сјух, Бернадет Кеги, Евадет Салатејо, Евадет Салатејок. Тренер - Габриела Котсис-Атила.
 • Med 3.png 1983 : Габриела Фекете-Чапо, Агнес Торма, Ѓондл Геревич-Барди, Бернадет Сијарто-Косеги, Ева Сјух, Беата Помикалски-Бернат, Марија Корос, Жужа Галхиди, Ракел Чумпитас, Вероника Кастнер, Тренер - Габриела Коциш-Атила
 • 2015 : Грета Сакмари, Жанет Кетел, Евелин Вачи, Рената Шандор, Зсузана Талаш, Вивиен Леви, Дора Кетел, Петра Селеш, Едина Доби, Рита Лилиом, Агнес Палаг, Дора Хорват, Сандра Шомбатели. Тренер - Јан де Брант.
 • 2017 година : Грета Сакмари, Фружина Тот, Рената Спин, Ката Чина, Зсузана Талаш, Бернадет Декањ, Николет Шош, Лила Вилам, Едина Доби, Рита Лилиом, Естер Наги, Блајхер Ривер, Ката Торок. Тренер - Алберто Саломони.
 • 2019 година : Грета Сакмари, Фружина Тот, Рита Молчани, Зофија Гимес, Рената Шандор, Зсузана Талас, Бернадет Декањ, Катја Торок, Анет Немет, Рита Лилиом, Естер Наги, Ривер Блихер, Андреа Пинтер-Мијет. Тренер - Јан де Брант.

Евролига

 • Мед 1.png 2015 : Грета Сакмари, Жанет Кетел, Доротија Боднар, Евелин Вачи, Рената Шандор, Зсузана Талаш, Вивиен Леваи, Адриен Сабо, Дора Кетел, Петра Селеш, Едина Доби, Рита Лилиом, Агнес Палаг, Дора Хордрава. Тренер - Јан де Брант.
 • Med 2.png 2018 : Грета Сакмари, Фани Бадинка, Рита Молчањи, Рената Шандор, Зсузана Талаш, Бернадет Декањ, Лила Вилам, Естер Наги, Ривер Блајхер, Андреа Пинтер, Лила Леко, Кинга Сјух, Естер Пекарик, Анет Немет. Тренер - Јан де Брант.

„Пријателство-84“

Тренери

 • 1946-1947 - Шандор Чефаи
 • 1947-1948 - Иштван Белетски
 • 1949 - Ласло Бизик
 • 1949 година - Ласло Махачек
 • 1949-1950 - Јозеф Шпагник
 • 1951 - Ласло Прочаска
 • 1952-1953 - Ласло Ботч
 • 1954—1958 — Ласло Мосс
 • 1959—1960 — Дьюла Орбан
 • 1960—1961 — Эрнё Хенниг
 • 1962 — Йозеф Кохонич
 • 1963—1969 — Дьюла Хаваши
 • 1970—1976 — Габриэлла Котциш-Аттила
 • 1977—1980 — Эрнё Хенниг
 • 1980—1985 — Габриэлла Котциш-Аттила
 • 1985—1988 — Иштван Касиба
 • 1988—1989 — Иштван Надь
 • 1989—1991 — Михали Татар
 • 1991 — Иштван Касиба
 • 1992—1993 —
 • 1994 — Сунь Дэли
 • 1995 — Шандор Хобот
 • 1996—1998 — Йозеф Форман
 • 1998 — Акош Фодор
 • 1999—2000 — Лайош Немет
 • 2000—2002 — Матьяш Гарамвёлдь
 • 2002—2009 — Жолт Людвиг
 • 2010 — Михали Фаркаш
 • 2011—2012 — Золтан Йокай
 • 2012 — Лайош Немет
 • 2013—2014 — Ласло Холлоши
 • 2014—2016 — Ян де Брандт
 • 2017 — Альберто Саломони
 • с 2018 — Ян де Брандт

Состав

Сборная Венгрии в соревнованиях 2019 года ( Евролига , чемпионат Европы )

Имя, фамилия Год

рождения

Рост Амплуа Клуб
1 Грета Сакмари 1991 186 нападающая Германия «Шверинер-Палмберг» Шверин
2 Фружина Тот 1999 164 либеро Венгрия «Фатум-Ньиредьхаза» Ньиредьхаза
5 Рита Молчаньи 1993 170 либеро Венгрия «Светельски-БРШЕ» Бекешчаба
6 Барбара Деги 1983 185 нападающая Венгрия «Пента» Гёдёллё
6 Жофия Дьимеш 1996 185 центральная Соединённые Штаты Америки Университет штата Канзас
7 Рената Шандор 1990 183 нападающая Германия «Альянс» Штутгарт
8 Жужанна Талаш 1993 175 связующая Венгрия «Светельски-БРШЕ» Бекешчаба
9 Бернадетт Декань 1992 187 нападающая Венгрия «Вашаш-Обуда» Будапешт
10 Ханна Бодович 1996 188 центральная Венгрия «Светельски-БРШЕ» Бекешчаба
11 Катя Тёрёк 1998 182 нападающая Венгрия «Вашаш-Обуда» Будапешт
12 Агнеш Паллаг 1993 182 нападающая Франция «Расинг Клуб де Канн» Канны
14 Анетт Немет 1999 186 нападающая Соединённые Штаты Америки Прибрежный университет Каролины
15 Рита Лилиом 1986 184 нападающая Венгрия «Уйпешт ТЕ» Будапешт
16 Эстер Надь 1991 186 центральная Германия «Роте-Рабен» Фильсбибург
17 Река Блейхер 1995 187 связующая Венгрия «Уйпешт ТЕ» Будапешт
18 Эстер Пекарик 1996 190 центральная Венгрия «Светельски-БРШЕ» Бекешчаба
19 Андреа Пинтер 1994 188 центральная Венгрия «Ясберень»
20 Дороти Такач 1997 183 нападающая Венгрия МТК Будапешт
21 Лилла Леко 1992 171 либеро Венгрия «Ясберень»
22 Жанетт Серенчеш-Миклаи 1992 188 нападающая Венгрия «Диамант» Капошвар
23 Мария Чичич 1999 184 связующая Венгрия «Халадаш» Сомбатхей

Клубы приведены по состоянию на окончание сезона 2018—2019.

 • Главный тренер — Бельгия Ян де Брандт.
 • Тренеры — Золтан Йокай, Габор Тот.

Примечания

 1. Первый официальный матч в турнире под эгидой ФИВБ .
 2. Рейтинг женских сборных ФИВБ на 29 сентября 2019 года
 3. Рейтинг женских сборных ЕКВ на 9 сентября 2019 года (недоступная ссылка) . Дата обращения: 6 января 2019. Архивировано 20 марта 2019 года.
 4. Jan De Brandt bids farewell to Hungary women's national team (недоступная ссылка) . Дата обращения: 5 ноября 2017. Архивировано 7 ноября 2017 года.
 5. Alberto Salomoni takes over reins of Hungary women's national team (недоступная ссылка) . Дата обращения: 5 ноября 2017. Архивировано 7 ноября 2017 года.

Фотогалерея

Литература

 • Волейбол. Энциклопедия/ Сост. В. Л. Свиридов, О. С. Чехов. Томск: Компания «Янсон» — 2001.

Ссылки