Јапонска женска одбојкарска репрезентација

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Јапонија Јапонскиот тим
Јапонскиот тим го слави бронзениот медал.jpg
Конфедерација AVC
Национална федерација Јапонската одбојкарска асоцијација
Прв официјален натпревар Јапонија - Аргентина - 3: 0 ( Сантос , 29.10.1960, Светско првенство )
Место на ранг-листата на ФИВБ 5-ти [1]
Тренер Куми Накада
врвни резултати
олимписки игри Мед 1.png Злато ( 1964 , 1976 )
Светски првенства Мед 1.png Злато ( 1962 , 1967 , 1974 )
Азиско првенство Мед 1.png Злато ( 1975 , 1983 , 2007 , 2017 , 2019 година )
светско првенство Мед 1.png Злато ( 1977 )
Голем шампионски куп Med 3.png Бронза ( 2001 )
Гран при Med 2.png Сребрена ( 2014 )
Официјален сајт

Јапонската женска одбојкарска репрезентација е репрезентација која ја претставува Јапонија на меѓународните одбојкарски натпревари , една од најтитуланите репрезентации во светот. Управувана од Јапонската одбојкарска асоцијација.

Историја

„Ѓавол“ Даимацу

Женската одбојка во Јапонија го должи своето светло деби на меѓународната арена и почетниот развој на Хиробуми Даиматсу . Во доцните 1940-ти, откако се вратил од воена служба и продолжил со работа во текстилната фабрика Ничибо во предградие на Осака , тој почнал да тренира локалниот одбојкарски тим.

Во тимот почнаа да играат речиси случајни луѓе. Ниту во училишниот период, односно и пред службата во друштвото, ниту во наредниот период, ниту една наша девојка не се истакна во ниту една мерка во одбојкарската игра. Ако некој од нив играл, тогаш тоа било повеќе забава отколку спортски тренинг [2] .

Без прекинување на услугата во компанијата, Даимацу и неговите службеници го посветија целото свое слободно време на обука. Почнаа во пет часот навечер и траеја до полноќ, а останаа уште 5 часа сон. За суперстрогите барања за нивните одделенија, тренерите беа наречени „ѓавол“, „непријател на жените“ [3] .

Во 1950 година, тимот Ничибо учествуваше за прв пат во јапонскиот шампионат во разновидноста на одбојка што беше широко распространета во тоа време во азиските земји со 9 играчи. Откако го направи својот тим најсилен во земјата, Даиматсу тргна да го донесе на меѓународно ниво. Во 1958 година, најдобрите играчи од различни фабрики на компанијата беа собрани во националниот тим Ничибо, а истата година го освои првиот јапонски одбојкарски турнир за женски тимови во европскиот систем на игра, со шест играчи на теренот. .

Во 1960 година, во Бразил , тимот Ничибо под знамето на јапонската репрезентација за прв пат влезе на меѓународната арена, учествувајќи на III Светско првенство и веднаш освои сребрени медали, постигнувајќи сензационални победи над репрезентациите на Полска и Чехословачка. и наметнување борба на репрезентацијата на СССР . Две години подоцна, учениците на Даимацу во убедлив стил го освоија врвот на Светското првенство што се одржа во Москва . На 20 октомври 1962 година во Лужники, во тежок натпревар што траеше три часа, јапонската репрезентација со резултат 3: 1 ја победи репрезентацијата на СССР, која никогаш не била инфериорна од никого на светските првенства. Во преостанатите натпревари Јапонките во три натпревари остварија победи над селекциите на Бразил , Романија и Чехословачка, а последниот натпревар траеше само 35 минути.

Нема зборови со кои би можел да ја опишам тешкотијата на оваа победа. Тоа беше победа платена со тешки тренинзи, при кои спортистите повеќе пати кршеа пцовки и лееа солзи. Сепак, сега, во овој победнички момент, се чини дека ми се простени сите мои тешки барања и маки што ги доживеа тимот пред да дојде до победа. Спортистите ја признаа исправноста на тие мои страшни барања, кои е тешко да се замислат и од физичка и од морална гледна точка. Спортистите ми простија, иако им одзедов неколку млади години кои никогаш нема да се вратат [2] .

„Далечниот источен тајфун“

Прекарите „Пацифички вештерки“ и „Далечниот источен тајфун“ дојдоа од јапонскиот тим во 1961 година, кога ги посетија Москва и Ленинград како дел од турнејата низ европските земји, при што беа извојувани вкупно 24 победи во 24 натпревари[4] . Овој „тајфун“ триумфално ја зафати Националната гимназија во Токио , која беше домаќин на турнирот во одбојка на Олимписките игри во 1964 година . Јапонската репрезентација, сè уште претставена од тимот на Ничибо и предводена од Хиробуми Даимацу, на последниот натпревар се приближи со само еден загубен натпревар од полскиот тим . Судбината на златните медали беше решена на средба со репрезентацијата на СССР , која исто така немаше пораз на турнирот. Натпреварот се одвиваше со забележлива предност на јапонските спортисти, кои ги однесоа првите два гејма - 15:11 и 15:8. Во третиот сет советскиот тим со резултат 4:11 влета во очајна потера и успеа во тоа и отскокна од 6:13 на 13:14, но поради грешка (ставање раце над мрежата на половина од противникот), го загуби третиот сет и мечот. [1] .

Masae Касаи , Emiko Мијамото , Kinuko Tanida , Yuriko Handa , Katsumi Matsumura , Сата Isobe (Јапонија почнувајќи состав) и нивните соиграчи стана првиот олимписки шампиони одбојка. Попуштајќи им на советските спортисти во однос на физичките податоци, Јапонките постигнаа победа благодарение на нивната брза игра, одличните одбранбени акции и одличниот сервис, што им донесе околу една третина од сите освоени поени[5] .

По Олимпијадата во Токио, Даиматсу и повеќето водечки играчи го напуштија тимот, со исклучок на Катсуми Матсумура. Сепак, генерацијата Ничибо одигра огромна улога во формирањето на азиската школа за одбојка, поддржувајќи го и развивајќи го одбојкарскиот бум во Јапонија. До 1966 година, во земјата веќе имало 855 женски тимови, а по 10 години нивниот број се зголемил на 4952[4] .

Сето ова време продолжи конфронтацијата меѓу репрезентациите на СССР и Јапонија. На Олимписките игри 1968 и 1972 година, златото отиде кај советскиот тим предводен од Гиви Ахвледијани , но во 1974 година Јапонките под водство на Шигео Јамада ја победија репрезентацијата на СССР, која беше обновена по две олимписки победи, на Светското првенство . а 2 години подоцна, во финалето на Олимпијадата во Монтреал, нанесоа и пораз - 15: 7, 15: 8, 15: 2. Кај шампионите се истакна напаѓачот Такако Шираи , но како и секогаш досега, јапонската репрезентација беше силна во тимската игра, се одликуваше со беспрекорен колективизам[6] .

Зајдисонце

Во 1978 година, на Светското првенство што се одржа во СССР, јапонскиот тим двапати со резултат 0: 3, вклучително и во последниот натпревар, загуби од кубанскиот тим , чие појавување во одбојкарската елита беше ненадејно како „Далечниот Исток тајфун“ во раните 1960-ти ... Во 1979 година, Јапонките во Азиското првенство загубија од кинескиот тим , кој многу брзо и за многу години исто така ќе стане најсилниот тим не само во својот дел од светот, туку и во светот.

Во 1980 година, поради бојкот, јапонската репрезентација не играше на Олимписките игри во Москва , а во 1984 година на Игрите во Лос Анџелес , каде што, пак, одбојкарите од СССР, Куба и голем број други силни репрезентации не играше, јапонската репрезентација можеше да освои бронза. На следната Олимпијада, јапонскиот тим за првпат остана без медали, губејќи во полуфиналето од Перуанците , а во мечот за третото место од селекцијата на Кина, триумфално на Игрите во Лос Анџелес.

6 ноември 2007 година. Репрезентација на Јапонија. Од лево кон десно : Јоши Такешита , Мегуми Курихара , Кана Ојама, Мијуки Такахаши, Асако Таџими, Сачико Сугијама, Ерика Араки, Саори Кимура , Јуки Каваи, Канако Омура, Јуко Сано, Јуки Шоџи

Во 1990-тите, јапонскиот национален тим пропушти само еден главен почеток - на Олимписките игри во Сиднеј , но не забележите било какви значајни победи или, сепак, заработуваат репутација како тим способен за победата на физички супериорен ривали пред се поради несебичната игра во одбрана [ 7 ] .

На почетокот на 21 век, јапонскиот национален тим останува редовен на меѓународните форуми; Земјата на изгрејсонцето секогаш е домаќин на Светското првенство и Купот на големите шампиони , чии победници јапонската репрезентација ги доби дури во 2001 година. [8] . Во периодот од 1998 до 2010 година, Јапонија беше домаќин на три светски првенства , што досега не се случило во историјата на одбојката со ниту една земја.

На едно од овие првенства се случи интересен настан - во 2006 година во Осака , по финалниот натпревар помеѓу репрезентациите на Русија и Бразил , се одржа средба за 5-то место, на која Јапонките загубија со 0:3 од кинескиот репрезентативец. тим . На крајот од оваа борба, Јошие Такешита , кој стана најдобар во статистиката на првенствениот натпревар, ја доби не само соодветната индивидуална награда, туку беше прогласен и за најкорисен играч на турнирот.

Врати се на пиедесталот

Од 2009 година јапонската репрезентација ја предводи Масајоши Манабе. На Светското првенство во 2010 година, јапонските девојки се искачија на подиумот за прв пат од 1978 година. Полуфиналниот натпревар со бразилскиот тим во Токио, кој траеше 2 часа и 20 минути, стана еден од најсветлите настани на светскиот форум. Одделенијата на Манабе беа на само чекори до победата, водеа со 2:0 во гемови и 16:14 во третиот сет, во четвртиот имаа изедначен резултат 22:22, но сепак ги пропуштија олимписките шампиони во Пекинг 2008 [9] . Сепак, во мечот за 3. место со репрезентацијата на САД, ваквата упорност беше праведно наградена.

На Олимпијадата во 2012 година, јапонскиот тим го освои и бронзениот медал. Во четвртфиналето избраниците на Масајоши Манабе извојуваа тешка победа во пет гејма над репрезентацијата на Кина (во ниту еден од сетови една екипа немаше повеќе од два поени предност пред друга, а петтиот натпревар заврши со резултат 18:16). , потоа загуби од Бразилците, а во мечот за 3. место беше посилен од селекцијата на Јужна Кореја.

Резултати од изведбите

олимписки игри

година И В НС C / P Место
1964 година 5 5 0 15: 1 1-ви
1968 година 7 6 1 19: 4 2
1972 година 5 4 1 14: 3 2
1976 година 5 5 0 15:0 1-ви
1984 година 5 4 1 12: 5 3
1988 година 5 2 3 10:12 4-ти
1992 година 5 3 2 10: 9 5-ти
1996 година 5 1 4 3:12 9-ти
2004 година 6 2 4 6:13 5-ти
2008 година 6 2 4 7:14 5-ти
2012 година осум 5 3 17:11 3
2016 година 6 2 4 7:12 5-ти
Вкупно 68 41 27 135: 96

Чемпион 1964 : Сада Исобе, Масае Касаи, Масако Кондо, Јошико Матсумура, Катсуми Матсумура, Емико Мијамото, Сецуко Сасаки, Ајано Шибуки, Јоко Шинозаки, Кинуко Танида, Јуко Фуџимото, Јурико Ханда.
Серебряный призёр 1968 : Сецуко Јошида, Тојоко Ивахара, Сецуко Инуе, Јуко Касахара, Јукијо Коџима, Сумие Оинума, Аико Онозава, Куние Сишикура, Сузуе Такајама, Сачико Фукунака, Макико Фурукава, Кеико Хама.
Серебряный призёр 1972 година : Тојоко Ивахара, Такако Иида, Катсуми Матсумура, Марико Окамото, Сумие Оинума, Сеико Шимакаге, Мичико Шиокава, Такако Шираи, Макико Фурукава, Кеико Хама, Јаеко Јамазаки, Норико Јамашита.
Чемпион 1976 : Јуко Аракида, Јури Јокојама, Марико Јошида, Такако Иида, Кацуко Канесака, Кијоми Като, Етико Маеда, Норико Мацуда, Марико Окамото, Такако Шираи, Шоко Такајанаги, Хироми Јано.
Бронзовый призёр 1984 : Кјоко Ишида, Јоко Кагабу, Јуко Мицуја, Кеико Мијаџима, Кимие Морита, Куми Накада, Емико Одака, Сачико Отани, Кајоко Сугијама, Норие Хиро, Мијоко Хиросе, Јуми Егами (Марујама).
Бронзовый призёр 2012 : Ерика Араки, Хитоми Накамичи, Каори Инуе, Маико Кано, Саори Кимура, Аи Отомо, Саори Сакода, Јуко Сано, Риса Шинабе, Јоши Такешита, Маи Јамагучи, Јукико Ебата.


Светски првенства

година И В НС C / P Место
1960 година 7 6 1 19: 5 2
1962 година девет девет 0 27: 1 1-ви
1967 година 3 3 0 9: 0 1-ви
1970 година девет осум 1 25: 5 2
1974 година единаесет единаесет 0 33: 2 1-ви
1978 година девет 7 2 21:12 2
1982 година девет 6 3 20: 9 4-ти
1986 година осум 4 4 13:14 7-ми
1990 година 7 3 4 11:13 8-ми
1994 година 7 4 3 14:11 7-ми
1998 година осум 4 4 14:12 8-ми
2002 година 5 2 3 8:10 13-ти
2006 година единаесет 7 4 23:18 6-ти
2010 година единаесет осум 3 28:16 3
2014 година девет 5 4 21:17 7-ми
2018 година 12 7 5 28:18 6-ти
Вкупно 135 94 41 314: 163

Серебряный призёр 1960 : Масае Касаи, Мицуе Масуо, Емико Мијамото, Шимико Накаџима, Хисако Накано, Икухо Сено, Јунко Такада, Кинуко Танида, Сецуко Фуџимори, Мицуко Химеда, Масако Хорие, Мицуко Јасуда.
Чемпион 1962 : Јоко Аоки, Сада Изобе, Масае Касаи, Мицуе Масуо, Јошико Матсумура, Катсуми Мацумура, Емико Мијамото, Јоко Шинозаки, Кинуко Танида, Јурико Ханда, Норико Хонда, Теруко Јамада.
Чемпион 1967 : Сецуко Јошида, Тојоко Ивахара, Вакако Кумасака, Катсуми Мацумура, Сумие Оинума, Аико Онозава, Сецуко Сасаки, Јоко Шинозаки, Куние Сишикура, Сузуе Такајама, Еико Хага, Теруко Јамада.
Серебряный призёр 1970 : Тојоко Ивахара, Такако Иида, Катсуми Матсумура, Сецуко Мијамото, Аико Онозава, Сеико Шимакаге, Мичико Шиокава, Мичико Секимото, Макико Фурукава, Кеико Хама, Ацуко Јамашита, Норико Јамашита.
Чемпион 1974 : Јуко Аракида, Јури Јокојама, Такако Иида, Кијоми Като, Којама, Норико Мацуда, Марико Окамото, Саито, Такако Шираи, Фурута, Хироми Јано.
Бронзовый призёр 2010 : Ерика Араки, Акико Ино, Каори Инуе, Мизухо Ишида, Саори Кимура, Мегуми Курихара, Хитоми Накамичи, Саори Сакода, Јуко Сано, Јосие Такешита, Канари Хамагучи, Јукико Ебата, Маи Јамагучи, Аи Јамамото.


светско првенство

Большой чемпионский Кубок

 • 1993 — 4-е место
 • 1997 — 5-е место
 • 2001 — 3-е место
 • 2005 — 5-е место
 • 2009 — 4-е место
 • 2013 — 3-е место
 • 2017 — 5-е место

Гран-при

 • 1993 — 6-е место
 • 1994 — 4-е место
 • 1995 — 7-е место
 • 1996 — 8-е место
 • 1997 — 4-е место
 • 1998 — 7-е место
 • 1999 — 7-е место
 • 2000 — 8-е место
 • 2001 — 6-е место
 • 2002 — 5-е место
 • 2003 — 9-е место
 • 2004 — 9-е место
 • 2005 — 5-е место
 • 2006 — 6-е место
 • 2007 — 9-е место
 • 2008 — 6-е место
 • 2009 — 6-е место
 • 2010 — 5-е место
 • 2011 — 5-е место
 • 2012 — 9-е место
 • 2013 — 4-е место
 • 2014 — 2-е место
 • 2015 — 6-е место
 • 2016 — 9-е место
 • 2017 — 7-е место

Чемпионаты Азии

 • 1975 — 1-е место
 • 1979 — 2-е место
 • 1983 — 1-е место
 • 1987 — 2-е место
 • 1989 — 2-е место
 • 1991 — 2-е место
 • 1993 — 2-е место
 • 1995 — 3-е место
 • 1997 — 3-е место
 • 1999 — 3-е место
 • 2001 — 4-е место
 • 2003 — 2-е место
 • 2005 — 3-е место
 • 2007 — 1-е место
 • 2009 — 3-е место
 • 2011 — 2-е место
 • 2013 — 2-е место
 • 2015 — 6-е место
 • 2017 — 1-е место
 • 2019 — 1-е место

Азиатские игры

 • 1962 — 1-е место (волейбол 9x9)
 • 1962 — 1-е место
 • 1966 — 1-е место
 • 1970 — 1-е место
 • 1974 — 1-е место
 • 1978 — 1-е место
 • 1982 — 2-е место
 • 1986 — 2-е место
 • 1990 — 3-е место
 • 1994 — 3-е место
 • 1998 — 3-е место
 • 2002 — 3-е место
 • 2006 — 2-е место
 • 2010 — 6-е место
 • 2014 — 4-е место
 • 2018 — 4-е место

Кубок Азии

 • 2008 — 4-е место
 • 2010 — 4-е место
 • 2012 — 5-е место
 • 2014 — 4-е место
 • 2016 — 4-е место
 • 2018 — 2-е место

Восточноазиатские игры

 • 2013 — 2-е место

Универсиада

 • 1965 — 6-е место
 • 1967 — 1-е место
 • 1970 — 2-е место
 • 1973 — 6-е место
 • 1977 — 9-е место
 • 1979 — 2-е место
 • 1981 — 5-е место
 • 1983 — 3-е место
 • 1985 — 1-е место
 • 1987 — 10-е место
 • 1991 — 4-е место
 • 1993 — 4-е место
 • 1995 — 2-е место
 • 1997 — 3-е место
 • 1999 — 4-е место
 • 2001 — 5-е место
 • 2003 — 9-е место
 • 2005 — 13-е место
 • 2007 — 5-е место
 • 2009 — 7-е место
 • 2011 — 4-е место
 • 2013 — 5-е место
 • 2015 — 5-е место
 • 2017 — 2-е место
 • 2019 — 3-е место

Монтрё Волей Мастерс

 • 1-е место — 2011
 • 2-е место — 2015
 • 3-е место — 1989, 2001

Тренеры

 • 1960—1964 — Хиробуми Даймацу
 • 1966—1967 — Хироси Фунаяма
 • 1967 — Ютака Маэда
 • 1967—1968 — Сигэо Ямада
 • 1970—1972 — Кодзи Кодзима
 • 1973 — Хироси Фунаяма
 • 1973—1978 — Сигэо Ямада
 • 1978—1982 — Кодзи Кодзима
 • 1982 — Сумиэ Оинума
 • 1983—1984 — Кадзунори Ёнэда
 • 1985—1986 — Кодзи Кодзима
 • 1987 — Хироси Ивамото
 • 1988 — Сигэо Ямада
 • 1989 — Нориюки Мунэути
 • 1990—1993 — Кадзунори Ёнэда
 • 1994 — Тадаёси Ёкота
 • 1995 — Кодзи Кодзима
 • 1996 — Куниаки Ёсида
 • 1997—2000 — Нобухико Кудзува
 • 2001—2002 — Масахиро Ёсикава
 • 2003—2008 — Сёити Янагимото
 • 2009—2016 — Масаёси Манабэ
 • С 2017 года — Куми Накада

Cостав

Заявка сборной Японии на Кубок мира-2019

Имя Дата рождения Рост Клуб
Центральные блокирующие
3 Нана Ивасака Капитан команды 03.07.1990 187 Япония «Хисамицу Спрингс»
5 Эрика Араки 03.08.1984 186 Япония «Тойота Ауто Боди Куинсейс»
13 Маи Окумура 31.10.1990 177 Япония «Денсо Аэрбис»
24 Айка Акутагава 03.04.1991 180 Япония «Джей-Ти Марвелос»
Связующие
6 Харука Миясита 01.09.1994 177 Япония «Окаяма Сигалс»
12 Мия Сато 07.03.1990 174 Япония «Хитати Ривайл»
Нападающие
2 Сарина Кога 21.05.1996 180 Япония «НЕК Ред Рокетс»
4 Риса Синнабэ 11.07.1990 173 Япония «Хисамицу Спрингс»
7 Юки Исии 08.05.1991 180 Япония «Хисамицу Спрингс»
11 Юриэ Набэя 15.12.1993 176 Япония «Денсо Аэрбис»
16 Ай Курого 14.06.1998 180 Япония «Торэй Эрроуз»
21 Мивако Осанай 19.07.1997 175 Япония «Хитати Ривайл»
28 Маю Исикава 14.05.2000 173 Япония «Торэй Эрроуз»
Либеро
14 Мако Кобата 15.08.1992 164 Япония «Джей-Ти Марвелос»
18 Аканэ Ямагиси 08.01.1991 165 Япония «Агео Медикс»

Примечания

 1. рейтинг женских сборных на 27 июля 2021г
 2. 1 2 Цитаты Хиробуми Даймацу из книги «Следуйте за мной».
 3. Платонов В. А. Уравнение с шестью известными. — М. : Молодая гвардия, 1983. — С. 111—113.
 4. 1 2 Эдельман, 1984 , с. 108.
 5. Булдакова, 1979 , с. 11.
 6. Булдакова, 1979 , с. 101—102.
 7. Татьяна Кошелева: «Не люблю азиатские команды, они сильно играют в защите и любят нестандартные комбинации» . Sports.ru (11 августа 2016). Дата обращения: 12 августа 2016.
 8. Когда японец скажет «нет»? . « Спорт-Экспресс » (24 ноября 2007). Дата обращения: 21 октября 2011.
 9. Brazil outlast Japan in epic semifinal (англ.) . FIVB (13 November 2010). Дата обращения: 20 октября 2011. Архивировано 1 сентября 2012 года.

Литература

 • Даймацу Хиробуми. Следуйте за мной. — М. : Физкультура и спорт, 1972. — 88 с.
 • Булдакова Л. С. , Никитин Л. П. Шесть в защите — шесть в нападении. Волейбол на Олимпиадах. — М. : Советская Россия, 1979. — 112 с.
 • Волейбол: Справочник / Составитель А. С. Эдельман. — М. : Физкультура и спорт, 1984. — 224 с.

Ссылки