Женска одбојка Евролига 2010 година

Од Википедија, бесплатната енциклопедија
Одете во навигација Одете на пребарување
Женска одбојка Евролига 2010 година
Женска одбојка Европска лига 2010 година
Трошење време 5 јуни - 25 јули 2010 година
Број на учесници осум
Стадиони 15
Топ места
Победник Србија Србија
Второ место Бугарија Бугарија
Трето место Турција Турција
Статистика на турнирите
Одиграни натпревари 48
Најдобар играч Србија Елена Николиќ

Второто извлекување на женската Европска одбојкарска лига - Меѓународен турнир во одбојка меѓу женските репрезентации на земјите членки на ЕКБ - се одржа од 5 јуни на 25 јули 2010 година во 15 градови во 8 земји, со учество на 8 екипи. Финалната фаза се одржа во Анкара ( Турција ). Репрезентацијата на Србија вторпат по ред стана победник на турнирот.

Тимови кои учествуваат

Бугарија , Велика Британија , Грција , Израел , Шпанија , Романија , Србија , Турција .

Систем за цртање

Натпреварот се состоеше од прелиминарна и завршна фаза. Во прелиминарната фаза 8 екипи учеснички беа поделени во две групи. Во групи, тимовите играа со патување во два круга во парови натпревари. Две од најдобрите екипи стигнаа до финалната фаза и се натпреваруваа за награди според системот на плејоф.

Прелиминарна фаза

5 јуни - 18 јули

Група А

М Тим еден 2 3 4 И В П C / P О
еден Знаме на Србија Србија 3: 2 1: 3
3: 0 3: 1
3: 0 3: 0
3: 0 3: 0
3: 0 3: 0
3: 0 3: 0
12 единаесет еден 34: 6 23
2 Знамето на Бугарија Бугарија 2: 3 3: 1
0: 3 1: 3
3: 0 3: 0
3: 0 3: 1
3: 0 3: 0
3: 1 3: 0
12 9 3 30:12 21
3 Знамето на Романија Романија 0: 3 0: 3
0: 3 0: 3
0: 3 0: 3
0: 3 1: 3
3: 0 3: 0
3: 1 3: 0
12 4 осум 13:25 часот шеснаесет
4 Знамето на Велика Британија Велика Британија 0: 3 0: 3
0: 3 0: 3
0: 3 0: 3
1: 3 0: 3
0: 3 0: 3
1: 3 0: 3
12 0 12 2:36 12

5-6 јуни. Велика Британија Шефилд .

Велика Британија - Романија 0: 3 (19:25, 15:25, 15:25) ; 0: 3 (22:25, 20:25, 20:25) .

11-12 јуни. Србија Кладово .

Србија - Велика Британија 3: 0 (25:16, 25:18, 25:19) ; 3: 0 (25:21, 25:16, 25:14) .

11-12 јуни. Романија Констанца .

Романија - Бугарија 0: 3 (15:25, 23:25, 18:25) ; 0: 3 (22:25, 26:28, 22:25) .

19-20 јуни. Србија Смедерево .

Србија - Романија 3: 0 (25:18, 25:21, 25:19) ; 3: 0 (25:19, 25:20, 25:23) .

19-20 јуни. Велика Британија Кроули .

Велика Британија - Бугарија 0: 3 (14:25, 14:25, 14:25) ; 0: 3 (13:25, 23:25, 14:25) .

25-26 јуни. Србија Суботица .

Србија - Бугарија 3: 2 (25:13, 25:23, 22:25, 20:25, 15:12) ; 1: 3 (26:24, 19:25, 20:25, 18:25) .

25-26 јуни. Романија Констанца .

Романија - Велика Британија 3: 1 (25:18, 25:16, 23:25, 25:22) ; 3: 0 (25:22, 25:11, 25:14) .

1-2 јули. Бугарија Габрово .

Бугарија - Романија 3: 0 (25:21, 25:19, 25:17) ; 3: 1 (25:20, 25:22, 26:28, 26:24) .

3-4 јули. Велика Британија Шефилд .

Велика Британија - Србија 0: 3 (15:25, 11:25, 20:25) ; 0: 3 (19:25, 20:25, 23:25) .

9-10 јули. Романија Констанца .

Романија - Србија 0: 3 (22:25, 18:25, 12:25) ; 0: 3 (18:25, 19:25, 20:25) .

10-11 јули. Бугарија Габрово .

Бугарија - Велика Британија 3: 1 (25:22, 24:26, 25:16, 25:21) ; 3: 0 (25:18, 25:18, 25:18) .

17-18 јули. Бугарија Габрово .

Бугарија - Србија 0: 3 (16:25, 20:25, 14:25) ; 1: 3 (20:25, 15:25, 31:29, 21:25) .

Група Б

М Тим еден 2 3 4 И В П C / P О
еден Знамето на Турција Турција 3: 0 3: 0
0: 3 0: 3
3: 2 3: 2
3: 0 3: 0
2: 3 3: 0
3: 1 3: 0
12 9 3 29:14 21
2 Знаме на Израел Израел 0: 3 0: 3
3: 0 3: 0
2: 3 1: 3
3: 1 3: 0
3: 1 3: 0
3: 2 3: 0
12 осум 4 27:16 дваесет
3 Шпанско знаме Шпанија 2: 3 2: 3
0: 3 0: 3
3: 2 3: 1
1: 3 0: 3
3: 0 3: 2
3: 0 3: 0
12 6 6 23:23 осумнаесет
4 Знамето на Грција Грција 3: 2 0: 3
1: 3 0: 3
1: 3 0: 3
2: 3 0: 3
0: 3 2: 3
0: 3 0: 3
12 еден единаесет 9:35 тринаесет

11-12 јуни. Израел Раанана .

Израел - Грција 3: 1 (25:20, 19:25, 25:16, 25:19) ; 3: 0 (25:21, 25:23, 25:21) .

11-12 јуни. Шпанија Саламанка .

Шпанија - Турција 2: 3 (14:25, 25:21, 16:25, 25:19, 11:15) ; 2: 3 (25:17, 21:25, 12:25, 25:18, 8:15) .

18-19 јуни. Грција Патра .

Грција - Турција 3: 2 (25:19, 19:25, 25:21, 25:27, 15:12) ; 0: 3 (18:25, 20:25, 10:25) .

18-19 јуни. Шпанија Ајамонте .

Шпанија - Израел 3: 2 (25:12, 26:24, 19:25, 19:25, 21:19) ; 3: 1 (24:26, 25:19, 28:26, 25:18) .

26-27 јуни. Шпанија Мадрид .

Шпанија - Грција 3: 0 (25:13, 25:18, 25:23) ; 3: 2 (25:14, 19:25, 18:25, 31:29, 15:11) .

26-27 јуни. Турција Анкара .

Турција - Израел 3: 0, 3: 0 (технички резултати) . Натпреварите се откажани.

2-3 јули. Израел Раанана .

Израел - Турција 3: 0, 3: 0 (технички резултати) . Натпреварите се откажани.

3-4 јули. Грција Глифада .

Грција - Шпанија 0: 3 (21:25, 22:25, 24:26) ; 0: 3 (24:26, 24:26, 14:25) .

9-10 јули. Израел Раанана .

Израел - Шпанија 3: 1 (25:22, 20:25, 25:22, 25:17) ; 3: 0 (25:19, 25:21, 27:25) .

10-11 јули. Турција Анкара .

Турција - Грција 3: 1 (21:25, 25:12, 25:17, 25:17) ; 3: 0 (25:17, 25:23, 25:20) .

16-17 јули. Грција Драма .

Грција - Израел 2: 3 (25:22, 25:15, 24:26, 22:25, 12:15) ; 0: 3 (21:25, 21:25, 19:25) .

17-18 јули. Бугарија Габрово .

Турција - Шпанија 3: 0 (25:21, 25:18, 28:26) ; 3: 0 (25:19, 25:15, 25:20) .

Завршна фаза

Турција Анкара

Полуфинале

24 јули

Србија - Израел 3:0 (25:20, 25:12, 25:21)
Бугарија - Турција 3: 2 (25:19, 25:17, 11:25, 23:25, 15:13)

Натпревар за 3 место

25 јули

Турција - Израел 3: 0 (25:19, 25:23, 25:15).

Финалето

25 јули

Србија - Бугарија 3: 1 (25:20, 25:20, 16:25, 25:22).

Резултати

Позиција на тимовите

Икона за златен медал.svg Србија Србија
Икона за сребрен медал.svg Бугарија Бугарија
Икона за бронзен медал.svg Турција Турција
4. Израел Израел
5-6. Шпанија Шпанија
5-6. Романија Романија
7-8. Грција Грција
7-8. Велика Британија Велика Британија

Репрезентацијата на Србија доби билет за Светското Гран При 2011 година .

Наградени

Мед 1.png Србија Србија : Ана Белица , Јована Бракочевиќ , Сузана Чебич , Наташа Крсмановиќ , Јасна Маистровиќ , Бригитка Молнар , Елена Николиќ , Маја Огненовиќ , Милена Рашиќ , Стефана Велковиќ , Јована Весовиќ , Бојана Живковиќ . Селектор е Зоран Терзиќ .

Med 2.png Бугарија Бугарија : Марија Филипова, Страшимира Филипова, Марија Каракашева, Дијана Ненова, Емилија Николова, Цветелина Николова, Добриана Рабаџиева, Христина Русева, Елица Василева , Ева Јанева , Цветелина Заркова, Антонина Жетова. Селектор е Драган Нешиќ.

Med 3.png Турција Турција : Наз Ајдемир , Мерием Боз , Пелин Челик, Неслихан Дарнел , Еда Ердем , Есра Ѓумуш , Гизем Гуресен, Нериман Озој , Ипек Сороглу, Седа Токатиоглу, Бахар Токсој , Нихан Јелдан-Гунејлигил. Главен тренер е Алесандро Чиапини.

Индивидуални награди

МВП : Знаме на Србија Елена Николиќ
Најдобар напаѓач Знаме на Србија Јована Бракочевиќ
Најдобар блокатор : Знамето на Турција Еда Ердем
Најдобра сервирање : Знамето на Бугарија Страшимира Филипова
Најдобро примено : Знаме на Србија Елена Николиќ
Најдобро врзивно средство : Знаме на Србија Маја Огненович
Најдобро либеро : Знамето на Бугарија Марија Филипова
Најпродуктивни : Знамето на Турција Неслихан Дарнел

Врски